jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۹۱۹۷۴۳   ۱۸ تير ۱۳۹۵  |  ۱۲:۱۵

دبیر کل سازمان ملل متحد که در ماه های اخیر اقدامات سوال برانگیزی داشته در یاداشتی محرمانه از فعالیت موشکی ایران انتقاد کرد.

انتقاد «بان کی مون» از فعالیت موشکی ایران

به گزارش جام جم آنلاین ، بان کی مون در گزارشی محرمانه تصریح کرده است که آزمایش‌های موشکی ایران با «روح سازنده» توافق هسته‌ای با شش قدرت جهانی (برجام) سازگار نیست.

به اعتقاد بان کی مون این برعهده شورای امنیت سازمان ملل متحد است که در این خصوص تصمیم گیری کند.

دبیر کل سازمان ملل در حالی این یادداشت را منتشر کرده که هنوز انتقادها از وی به دلیل خارج کردن نام عربستان از لیست کشورهای کودک کش ادامه دارد.

خبرگزاری رویترز که یک نسخه از گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد را رویت کرده می نویسد: فقدان صراحت‌ بان کی مون در خصوص اینکه آزمایش‌های موشکی ایران نقض قطعنامه شورای امنیت است، باعث می‌شود زمینه برای تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران تضعیف شود

پیشتر کشورهای غربی از آزمایش‌های موشکی ایران انتقاد کرده و گفته بودند این آزمایش‌ها «بی‌اعنتایی» به قطعنامه شورای امنیت است.

بان کی مون در این گزارش به اعضای شورای امنیت سازمان ملل نوشته است: از ایران خواسته می‌شود تا از آزمایش موشک‌های بالیستک خودداری کند چرا که چنین آزمایشی ظرفیت افزایش تنش در منطقه را دارند.

دبیرکل سازمان ملل اضافه کرده است: با وجود اینکه تفسیر قطعنامه‌های شورای امنیت برعهده این شورا است، اما من نگرانم که این آزمایش‌های موشکی با روح سازنده‌ای که درامضای توافق هسته‌ای نشان داده شد، ناسازگار است.

آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان در فروردین ماه سال جاری در نامه مشترکی به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار واکنش به آزمایش‌های موشکی ایران شده و گفته‌ بودند در این آزمایش‌ها موشکی‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای شلیک شده و این «بی‌اعتنایی» به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

این کشورها همچنین ازبان کی مون خواسته‌ بودند که اعلام کند، آزمایش‌های موشکی ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ناسازگار است.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها