عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت و گو با جام جم آنلاین

علت اجرایی نشدن مصوبات مجلس درباره آمریکا بررسی شود/ دولت گزارش نمی دهد

وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی همزمان با بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت، تصریح کرد: حوادث تلخ بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه امروز در منطقه در حال تکرار است.
کد خبر: ۹۱۷۲۶۷
ظریف: حوادث تلخ بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه در منطقه در حال تکرار است

به گزارش جام جم آنلاین، محمدجواد ظریف روز دوشنبه در پیامی به مناسبت گرامیداشت بیست و نهمین سالروز بمباران شیمیایی سردشت، ضمن ابراز همدردی عمیق با قربانیان و جانبازان این حادثه آورده است: امروز شاهد تکرار همان اشتباهات گذشته از سوی قدرت های سلطه گر و تجهیز گروه های تروریستی از قبیل داعش به مواد سمی و سلاح های شیمیایی در تحولات داخلی سوریه و عراق هستیم.

در پیام ظریف که شامگاه دوشنبه در آیین گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت قرائت شد، آمده است: چنانچه جامعه بین المللی با احساس مسئولیت جدی با این موضوع برخورد نکند، شاهد تکرار فجایعی همچون سردشت و حلبچه در آینده خواهیم بود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک سیاست اصولی هر گونه فعالیت مرتبط با سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های شیمیایی و کاربرد آنها توسط هر کس و تحت هر شرایطی را محکوم می کند، آورده است: جمهوری اسلامی ایران خواهان حذف این قبیل تسلیحات از زرادخانه های نظامی کشورها است.

در ادامه این پیام آمده است: گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت فرصت مغتنمی است تا ضمن تلاش برای تحقق جهانی خلع سلاح شیمیایی، مسئولیت جامعه بین المللی در قبال آلام و رنج های مصدومین این جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت یادآوری شود.

ظریف در پیام خود آروده است: انتظار می رود جامعه بین المللی به منظور جبران بخش ناچیزی از صدمات وارده به مصدومین شیمیایی و خانواده های آنها با احساس مسئولیت به وظیفه حقوقی و اخلاقی خود در این رابطه عمل کرده و جبران خسارت وارده به قربانیان و مصدومان شیمیایی را دنبال کند.

وزیر امور خارجه در ادامه این پیام با بیان این که باید این روز تلخ به نمادی برای مقابله همگانی با جنایات جنگی و پدیده شوم استفاده از سلاح های کشتار جمعی در سطح جهان مبدل شود، آورده است: هم اکنون که 19 سال از اجرایی شدن کنوانسیون خلع سلاح های شیمیایی می گذرد باید همه ذخایر اظهار شده سلاح های شیمیایی کشورهای عضو منهدم شده و از تولید مجدد این قبیل تسلیحات مخرب ممانعت به عمل آید تا جهان بار دیگر شاهد تکرار فجایع سردشت و حلبچه نباشد.

در پیام وزیر امور خارجه کشورمان آمده است: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال سازمان منع سلاح های شیمیایی به همراه سایر کشورهای عضو از کشورهای دارنده سلاح شیمیایی می خواهد به تعهدات کنوانسیونی خود در این رابطه پایبند باشند.

ظریف در ادامه این پیام آورده است: جمهوری اسلامی ایران با جدیت تمام احقاق حقوق جانبازان و قربانیان سلاح های شیمیایی کشورمان را از مجاری قانونی بین المللی پیگیری خواهد کرد.

وی تاکید کرده است: هم اکنون وزارت امور خارجه مهمترین پشتیبان اقدامات سازمان های مردم نهاد و غیردولتی داخلی در سطح بین المللی در این زمینه بوده و تعداد زیادی از مصدومان و قربانیان شیمیایی کشورمان از جمله مصدومین شیمیایی سردشت را به مناسبت های مختلف بین المللی اعزام نموده است و آمادگی دارد از هر گونه ابتکار عمل و اقدام سایر نهادهای مسئول و سازمان های غیردولتی حمایت کند.

ظریف در بخش دیگری از این پیام آورده است: افتخار دارم به عرض مردم غیور سردشت برسانم که خردادماه سالجاری با پیگیری همکاران اینجانب در وزارت امور خارجه که میزبان اجلاس منطقه ای دول عضو کنوانسیون خلع سلاح های شیمیایی بودند، بمباران شیمیایی سردشت به عنوان بخشی از دوره های آموزشی سازمان منع سلاح های شیمیایی انتخاب و برای آگاه سازی بین المللی نسبت به آثار مخرب سلاح های شیمیایی تدریس خواهد شد.

وی در بخش دیگری از این پیام آورده است: مظلومیت مردم سردشت در تحمل بمباران شیمیایی این شهر در واقع گواهی بر مظلومیت جمهوری اسلامی ایران در طول هشت سال دفاع مقدس می باشد و این مظلومیت سردشت برای همیشه در تاریخ به ثبت رسیده و جاودانه خواهد ماند.

در این پیام عنوان شده است: هفتم تیر که مصادف با بیست و نهمین سالگرد بمباران شیمیایی ناجوانمردانه مردم بی دفاع و مظلوم شهر سردشت توسط رژیم بعثی عراق است، به حق توسط جمهوری اسلامی ایران به روز ملی مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی نام گذاری شده است.

در ادامه پیام وزیر امور خارجه کشورمان آمده است: رژیم بعثی عراق شهر سردشت را در 7 تیرماه 1366 با گاز خردل بمباران شیمیایی کرد و این برای اولین بار در طول تاریخ بود که سلاح های شیمیایی علیه جمعیت غیرنظامی و در مناطق مسکونی به کار گرفته شد و آن روز مردم قهرمان سردشت در برابر این بمباران سبعانه رژیم بعثی عراق مقاومت نموده و با دادن دهها شهید و صدها جانباز برای همیشه نام خویش را در تاریخ پرافتخار این سرزمین جاودانه کرد.

ظریف در این پیام تاکید کرده است: نصب بنای یادبود قربانیان سلاح های شیمیایی شهر سردشت در محوطه سازمان منع سلاح های شیمیایی در لاهه که با همت و پیگیری جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، حاکی از پذیرش و شناسایی رسمی این فاجعه غیر انسانی از سوی جامعه بین المللی است.

وی در ادامه این پیام عنوان کرده است: حملات شیمیایی ددمنشانه رژیم سابق عراق که با سکوت مجامع بین المللی و پشتیبانی و حمایت آن روز صدام همراه بود و منجر به شهادت مظلومانه هزاران رزمنده و مردم غیرنظامی و بی دفاع ایران شد، نتوانست هیچ گونه خللی در اراده استوار ملت ایران به وجود آورد و سرنوشت جنگ تحمیلی را به نفع متجاوزان و جبهه استکبار تغیبر دهد.

ظریف در خاتمه پیام خود اعلام کرده است: اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره رشادت، مقاومت و مظلومیت همه شهیدان و جانبازان شیمیایی عزیز کشورمان مراتب همدردی عمیق خود را با خانواده های معزز شهدای این فاجعه غم انگیز اعلام می دارم و به روح بلند شهدای گرانقدر و مظلوم بمباران شیمیایی سردشت درود می فرستم و از خداوند متعال برای جانبازان و مصدومین عزیز و خانواده های صبور آنها به خاطر فداکاری ها و تحمل درد و رنج ناشی از جراحات شیمیایی اجر و پاداش الهی مسئلت نموده و برایشان آرزوی سلامتی می کنم.

هفتم تیر 1366 رژیم بعثی عراق با استفاده از بمب های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه 119 نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفته و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات منفی بسیاری به وجود آورد و این شهر اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته ای هیروشیما نامیده شد.

به همین مناسبت آئین گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت عصر روز دوشنبه با حضور مسئولان آذربایجان غربی، اقشار مختلف مردم و میهمانانی از اقلیم کردستان عراق در مسجد جامع این شهر برگزار شد.

شهرستان سردشت با 111 هزار نفر جمعیت در 250 کیلومتری مرکز استان آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق واقع شده است.

منبع:‌ایرنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها