jamejamonline
استانها عمومی کد خبر: ۹۱۴۵۳۲   ۲۹ خرداد ۱۳۹۵  |  ۱۵:۲۹

مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل جزئیاتی از بررسی‌های علمی و باستانی به منظور رمزگشایی از علت مرگ و قدمت گور دسته‌ جمعی ۹ زن کشف شده در خلخال را مطرح کرد.

راز مرگ ۹ زن در گور دسته‌ جمعی خلخال

به گزارش جام جم آنلاین ، کریم حاجی‌زاده با اشاره به کشف گور دسته‌ جمعی جسد ۹ زن در شهر کلور از توابع شهرستان خلخال طی هفته گذشته تصریح کرد: مطالعه برای کشف دلیل مرگ این اجساد ادامه دارد.

وی افزود: بررسی‌های اولیه از این اکتشاف نشان می‌دهد که گور دسته‌ جمعی گور تاریخی نیست و متعلق به دوره معاصر است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در خصوص ابهاماتی در مرگ این ۹ زن و احتمال دفن شدن بر اثر یک حادثه اضافه کرد: اینکه گفته می‌شود گور دسته‌ جمعی متعلق به دوره معاصر است می‌تواند تا ۳۰۰ سال اخیر را در برگیرد.

به گفته حاجی‌زاده، تا ۳۰۰ سال از جمله دوره زند و قاجار دوره معاصر محسوب می‌شود و به این معنی نیست که دوره معاصر به ۲۰ یا ۵۰ سال قبل بازگردد.

وی با تأکید به اینکه در برداشت اولیه این گور به عنوان یک گور موقت برای انتقال اجساد برآورد شده است، تصریح کرد: این به این معنی نیست که احتمال وقوع یک حادثه از جمله جنایت، جنگ یا بیماری منتفی باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تأکید کرد: ما به دو پژوهشگاه حفاظت و مرمت و باستان‌شناسی نامه‌نگاری داشتیم تا مورد اول حفاظت از دخمه و مورد دوم حفاظت از اسکلت‌ها را بر عهده بگیرند.

حاجی‌زاده تأکید کرد: قرار است نمایندگان این دو پژوهشگاه به محل مراجعه کنند و به لحاظ سال‌یابی و علت فوت این گور دسته‌جمعی مورد بررسی قرار گیرد.

وی معتقد است بررسی‌های علمی دلیل مرگ عادی یا غیرعادی را مشخص خواهد ساخت و حتی اگر بر اثر حادثه یا جنگ ضربه‌ای به پیکره این افراد وارد شده از طریق استخوان آن ها قابل شناسایی است.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
به جام جم
-
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
لطفاً كرامت خواننده را در انتخاب عنوان خبر در نظر بگیرید
۰
۰
makan
-
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
منظورشون نقص تیترتون بود كجای این خبر از گشودن راز گور دسته جمعی رو حكایت داشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ همه براساس حدس وگمان بود
نظر
-
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
راس میگه تیتر خبرتون خوب نیست تیتر خبر شبیه خبرهای جنایی است در صورتی كه خبر یه خبر تاریخی و شاید جنایی باشه .
۰
۰
علی
-
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
عناوین بدون تاریخ و كلی باعث اشتباه برداشت خواننده از خبر می شود. حتما خود شما هم متوجه هستید كه به هر قیمتی نباید جلب توجه نمود.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
برای حذف موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی،
مدیرانی جسور و تحول گرا وارد کارزار خواهند شد ؟

برای حذف موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی، مدیرانی جسور و تحول گرا وارد کارزار خواهند شد ؟

" آذربایجان غربی به عنوان بستری مناسب برای سرمایه گذاری، یکی از امن ترین استان های کشور است " این شاید شاه بیت سخنرانی سال های اخیر مسئولان ملی و استانی در شمال غربی ترین استان کشور باشد .

رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.

نیازمندی ها