jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۰۷۶۹۱   ۰۴ خرداد ۱۳۹۵  |  ۲۰:۳۰

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت خبر داد

پرداخت 800 هزار تا 2.5 میلیون تومان بابت اسقاط خودرو

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت از پرداخت مطالبات 800 نفر از مالباختگان شرکت تامین سرمایه صدرا خبر داد و گفت: کارت سوخت ناوگان دیزلی که بیمه‌نامه شخص ثالث نداشته باشند، از ابتدای تیرماه امسال غیرفعال می‌شود.

پرداخت 800 هزار تا 2.5 میلیون تومان بابت اسقاط خودرو

به گزارش جام جم آنلاین ، مهدی نیک‌دار امروز در نشست خبری اظهار داشت: ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری بود و رئیس ستاد، نماینده ویژه رئیس جمهور محسوب می‌شود، اما از اواخر سال گذشته مصوبه‌ای در دولت مطرح و تصویب شد مبنی بر اینکه ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت با همه تعهدات خود در وزارت راه مستقر شود، ضمن آنکه وظایف اجرایی آن احصا شده و به دستگاه‌های مربوطه واگذار شود.

وی با بیان اینکه وظایف اجرایی مشخص شد، افزود: تغییرات هم پیش‌بینی شده است و آماده ارسال به هیأت دولت است.

نیک‌دار گفت: در بندهای مصوبه آماده است که ستاد باید بدهی و تعهدات خود را مشخص و تسویه کند که تعهدات و دیون ستاد مشخص شد و به تأیید کارگروه رسید.

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت افزود: عمده مطالبات ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل و سوخت از شرکت‌های مختلف 67 میلیارد تومان بود، اما بدهی‌های ستاد که در ارتباط با گواهی‌های اسقاط بود، قرار شود تسویه شود و در حال حاضر نیز از طریق دستگاه‌های حقوقی در حال پیگیری 67 میلیارد تومان مطالبات خود از شرکت‌ها هستیم تا به حساب خزانه واریز کنیم که اغلب این شرکت‌ها واردکننده خودرو بودند.

غیرفعال شدن کارت سوخت ناوگان دیزلی فاقد بیمه شخص ثالث از اول تیر ماه

نیک‌دار گفت: مصوبه‌ای از قبل داشتیم مبنی بر اینکه خودروهای دیزل فاقد بیمه شخص ثالث کارت سوخت آنها غیرفعال شود که قرار بود در ابتدای خرداد ماه اجرایی شود، اما برنامه‌ریزی کردیم که به مدت یک ماه به آنها اخطار داده شود و پس از ‌آن از ابتدای تیر ماه کارت سوخت آ‌نها غیرفعال خواهد شد.

وی افزود: طی جلسه با بیمه مرکزی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و تعاونی ناجا این طرح تهیه و مقرر شد از ابتدای تیر ماه غیرفعال شدن کارت سوخت ناوگان دیزلی که بیمه شخص ثالث ندارند، اجرایی شوند.

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت افزود: پیش از این کارت سوخت ناوگان فاقد بیمه شخص ثالث می‌سوخت که مالک باید چندین ماه پیگیری انجام می‌داد، اما در حال حاضر اگر ناوگان دیزلی بیمه شخص ثالث نداشته باشد به محض ورود کارت سوخت به دستگاه‌ نازل پیغام اخطار داده شود که باید بیمه شخص ثالث خود را فعال کند که تا 45 روز مهلت دارند این کار را انجام دهند و پس از آن کارت سوخت غیرفعال می‌شود.

وی افزود: اجرای این پروژه در راستای غیرفعال شدن کارت سوخت ناوگانی است که فعالیت نمی‌کنند و یا اسقاط شده‌اند اما از کارت سوخت آنها استفاده می‌شود.

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت اظهار داشت: بر اساس آ‌مار اولیه تعداد 90 هزار خودروی دیزلی فاقد بیمه شخص ثالث داریم که تاکنون 52 هزار دستگاه از این ناوگان سوخت دریافت کرده‌اند.

نیک‌دار اظهار داشت: این 52 هزار دستگاه ناوگان روزانه 3 میلیارد تومان سوخت دریافت کردند که اگر کارت سوخت آنها به دلیل عدم نداشتن بیمه شخص ثالث غیرفعال شود روزانه 3 میلیارد تومان صرفه‌جویی برای دولت خواهد بود.

50 میلیارد تومان بدهی داریم

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت گفت: بدهی ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت در قالب گواهی اسقاط است که باید تبدیل شود.کل بدهی‌های ما حدود 50 میلیارد تومان است.

تخصیص سوخت بر مبنای پیمایش/ ساماندهی ناوگان کامیونی درون شهری

وی گفت: در طرح تخصیص سوخت به ناوگان دیزلی بر اساس پیمایش 3 دسته ناوگان حضور داشتند دسته اول ناوگانی که بر اساس بارنامه سوخت دریافت می‌کردند و دسته دوم خودروهایی بودند که تحت نظارت سازمان راهداری نبوده و بارنامه نداشتند که این نوع ناوگان سهمیه پایه دریافت می‌کنند.

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت افزود: به تازگی از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ناوگان باری درون‌شهری در حال ساماندهی است که در قالب طرح «ساماندهی ناوگان سنگین درون‌شهری» انجام می‌شود و اگر مالکان ثبت‌نام کنند سهمیه سوخت آنها حفظ می‌شود و اگر ثبت‌نام نکنند سهمیه سوخت کاهش می‌یابد.

نیک‌دار اظهار داشت: برخی از ناوگان دیزلی از ابتدای سال 91 حتی یک روز هم بیمه شخص ثالث نداشتند که تلاش کردیم با اجرای حذف سهمیه خودروهای فاقد بیمه شخص ثالث که شامل 90 هزار خودرو است صرفه‌جویی در مصرف سوخت داشته باشیم.

پرداخت مطالبات مالباختگان تامین سرمایه صدرا

وی بیان کرد: حدود 4 سال پیش ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت فراخوانی داشت مبنی بر اینکه مالکان خودروی فرسوده می‌توانند خودروی خود را اسقاط کنند و مبالغی هم بابت اسقاط دریافت کنند ضمن آنکه تسهیلات 10 میلیون تومانی با سود 14 درصد بگیرند و مجموعه وجوه با تأمین وجه ارزش خودرو به حساب ایران خودرو واریز کنند و خودروی جدیدی بگیرند.

نیک‌دار گفت: 4 هزار نفر در این سهم شرکت کردند و با شرکت تأمین سرمایه صدرا قرارداد می‌بندند که مقرر می‌شود صدرا با دریافت پول طرف قرارداد ایران خودرو شود، اما شرکت مذکور اموال مردم را بالا می‌کشد، در واقع 1700 دستگاه خودرو تحویل می‌شود و پرونده 1200 نفر با مشکل مواجه می‌شود.

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت بیان کرد: متقاضیان پس از آنکه چندین سال مشکل‌شان رفع نشد تجمعاتی هم داشتند، اما دولت تصمیم گرفت این مشکل را حل کند بنابراین صورت جلسه‌ای تنظیم شد و دادگاه شرکت صدرا را به رد مال محکوم کرد و دو نفر هم در این میان از شرکت صدرا زندانی شدند.

نیک‌دار گفت: با جلسات پی‌در پی ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت مجوزهایی دریافت کردیم که پول این مالباختگان پرداخت شود، بنابراین به قیمت روز خودروهای ثبت‌نامی وجوه نقد به آنها واریز شد.

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت گفت: فعلاً 800 پرونده رفع مشکل شده است و حدود 400 نفر دیگر باید پس از اخذ رأی دادگاه به ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت مراجعه کنند.

وی بیان کرد: در سامانه خود پرداخت مطالبات 1340 نفر از مالباختگان را در نظر گرفته‌ایم که جمعاً 38 میلیارد تومان خواهد بود.فعلاً 23 میلیارد تومان پرداخت شده است.

پرداخت 800 هزار تا 2.5 میلیون تومان بابت اسقاط خودرو

نیک‌دار گفت: در گذشته طرح جایگزینی خودروی نو با خودروی فرسوده انجام شد و باید افرادی که خودرو اسقاط می‌کردند وجوهی از ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت دریافت می‌کردند اما بلاتکلیف مانده بودند.

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت افزود: مقرر شد این 30 هزار نفر بین 800 هزار تومان تا 2.5 میلیون تومان دریافت کنند.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها