jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۰۶۹۰۲   ۰۲ خرداد ۱۳۹۵  |  ۱۱:۵۵

رئیس انجمن لوازم خانگی با تشریح دردسرهای طرح کارت اعتباری کالا گفت: چه تفاوتی بین صنعت خودرو و سایر صنایع است که دولت در مدت ۴ روز نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای خودروسازان تأمین کرد ولی فروش اقساطی کالا با مشکلات بسیار همراه است.

خون رنگین خودروسازان / دردسرهای کارت اعتباری کالا برای تولیدکنندگان

به گزارش جام جم آنلاین ، محمدرضا فریوری گفت‌: اجرای طرح فروش لوازم خانگی با کارت اعتباری مشکلاتی را برای تولیدکنندگان به همراه داشته و در عین حال هیچ اتفاقی برای رفع رکود در این صنعت نیافته است.

وی توضیح داد: برخی نمایندگی‌های فروش نسبت به عرضه کالا با کارت اعتباری اقدام کردند اما با گذشت بیش از سه هفته از کشیدن کارت در دستگاه‌های کارت‌خوان این نمایندگی‌ها، هنوز پولی به حساب‌‌ تولیدکنندگان واریز نشده است.

رئیس انجمن لوازم خانگی با بیان اینکه اجرای طرح فروش لوازم خانگی با کارت اعتباری بسیار ضعیف بوده است، افزود: گفته می شود حدود 80 هزار کارت اعتباری برای فروش کالا صادر شده که با نواقص اجرایی زیادی همراه بوده است.

وی تصریح کرد: قرار بود فروش لوازم خانگی در این طرح بر اساس کد کالا و با نرخ تعیین شده در سایت صورت گیرد، اما این اتفاق نیفتاد.به عنوان مثال یک خریدار برای یک محصول 500 هزار تومانی، پنج میلیون تومان کارت کشیده و حالا خواستار دریافت مبلغ اضافه آن است.

فریوری توضیح داد: سقف اعتبار کارت‌های ارائه شده در طرح فروش اقساطی کالا 6 میلیون تومان تعیین شده و همین مسئله باعث شده تا برخی خریداران غیر عمدی و یا عمدی با همکاری نمایندگی‌های فروش نسبت به خرید یک کالای با قیمت پایین اقدام کنند اما کارت را با مبلغ بالاتری در دستگاه بکشند.

وی با بیان اینکه به اندازه مبلغ موجود در کارت اعتباری، امکان پرداخت وام به ازای کالای خریداری شده به مشتریان وجود دارد، گفت: نظارت دقیقی بر اجرای این طرح وجود ندارد و ممکن است خریدار یک کالای 500 هزار تومانی از وام پنج یا شش میلیون تومانی استفاده کند.

وی افزود: در برخی موارد نیز مشاهده شده که یک خریدار برای خرید چهار محصول یکسان کارت کشیده، در حالی که خریدار واقعی هیچ‌گاه از یک محصول 4 عدد خریداری نمی‌کند و ممکن است واسطه‌ها و دلالان برای این خرید اقدام کرده باشند.

رئیس انجمن لوازم خانگی اظهار داشت: در یکی از موارد، خریدار برای یک سینک ظرفشویی آشپزخانه با قیمت 150 هزار تومان، 5 میلیون تومان کارت کشیده و حالا می‌گوید یا سینک 5 میلیون تومانی به من بدهید و یا اینکه بقیه پول مرا پس دهید. این در حالی است که اصلاً سینک 5 میلیون تومانی تولید نمی‌شود.

خون رنگین خودروسازان

وی با بیان اینکه اجرای طرح فروش اقساطی کالا به جزء آسیب و لطمه و همچنین جوسازی منفی برای تشدید رکود در بازار لوازم خانگی، هیچ دستاوردی برای تولیدکنندگان نداشته است، گفت: نمی‌دانیم چه تفاوتی بین خودروسازان و دیگر تولیدکنندگان وجود دارد که فروش اعتباری خودرو در 4 روز انجام شد و دولت حدود 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار این صنعت قرار داد، اما اجرای طرح فروش اقساطی کالا با تأخیر و مشکلات زیادی همراه شده است.

فریوری با انتقاد از عملکرد سیستم بانکی در اجرای طرح فروش اقساطی کالا، گفت: بانک‌ها نگاه تولیدگرایانه به اقتصاد ملی ندارند و کمکی به تولیدکنندگان نمی‌کنند.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها