jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۶۳۹۱ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

قطب جنوب، یکی از ناشناخته ترین نقاط کره زمین است که اخیرا دانشمندان درباره آنجا نکات جالبی را منتشر کردند. در ادامه قصد داریم این نکات منتشر شده را با هم مرور کنیم و البته مقایسه مختصری هم با شرایط خودمان داشته باشیم!

نکته اول: قطب جنوب تنها قاره ای است که هیچ خزنده‌ای ندارد.

نکته مهم اول: پس به عبارت دیگر در قطب جنوب، هیچ‌کس نگران گرانی‌های خزنده و نامحسوس نیست!

نکته دوم: در برخی از نقاط این قاره در دومیلیون سال گذشته نه بارانی باریده است نه برفی...

نکته مهم دوم: در برنامه هواشناسی تلویزیون این قاره، آقای اصغری (مجری هواشناسی) دو میلیون سال، حرفی برای گفتن ندارد طفلکی!

نکته سوم: یک آبشار در این قاره وجود دارد که آب‌های آن به رنگ قرمز است!‏‏ ‏ ‏ ‏‏‏‏

نکته مهم سوم: که البته هنوز معلوم نیست این آبشار از ابتدای فصل قرمز بوده یا در انتهای فصل که پرسپولیس شانس قهرمانی داشت، رنگ عوض کرده و قرمز شده!

نکته چهارم: خرس‌های قطبی در قطب جنوب زندگی نمی‌کنند. تنها حیوانات مشهور این منطقه پنگوئن‌ها هستند. ‏ ‏‏‏‏ ‏‏

نکته مهم چهارم: که البته هر چهار سال یک بار در روزهای انتخابات، خرس‌های قطبی از لج پنگوئن‌ها هم که شده، اتوبوسی می‌آیند قطب جنوب و به کاندیدای رقیب رای می‌دهند و دوباره برمی‌گردند سر جای اولشان!

نکته پنجم: این قاره تا سال 1820 کاملا ناشناخته بود. اولین فردی که به روی این قاره پا گذاشت نروژی بود. ‏‏ ‏‏‏ ‏‏ ‏‏‏ ‏

نکته مهم پنجم: ... و چند سال بعد هم با افتخار، ثبت نام مسکن مهر نروژی‌ها را در اراضی قطب جنوب آغاز کرد!

نکته ششم: قطب جنوب خشک‌ترین نقطه کره زمین است. برخی آن را بزرگ‌ترین کویر جهان می‌خوانند. ‏ ‏ ‏

نکته مهم ششم: همین روزهاست که طرح انتقال آب دریای خزر به قطب جنوب، در راس برنامه‌های انتخاباتی یکی از کاندیداها، برای جذب رای‌های قطب جنوبی‌ها قرار بگیرد!

نکته هفتم: افرادی که در قطب جنوب کار می‌کنند نباید دندان عقل و آپاندیس داشته باشند. آنها پیش از رفتن به این منطقه دندان ‏عقل و آپاندیس‌شان را در می‌آورند. ‏ ‏‏ ‏

نکته مهم هفتم: که البته این‌طور شرایط مربوط به افراد استخدام شده فاقد پارتی کلفت است ... وگرنه پارتی دارهایش؛ با دندان عقل و آپاندیس و زخم معده و کبد چرب و قند و کلسترول بالا هم راهی قطب جنوب می‌شوند!

نکته هشتم: قطب جنوب هیچ زمان مشخصی ندارد. ‏ ‏ ‏

نکته مهم هشتم: و این یعنی می‌توان یارانه‌ها را به جای چند روز، چند سال دیرتر واریز کرد!

نکته نهم: ‏بزرگ‌ترین کوه یخ این قاره که سال 2000 براثر گرمایش زمین از آن جدا شد 11 هزار کیلومتر مکعب از کشور ‏جامائیکا نیز بزرگ‌تر بود.

نکته مهم نهم: آن‌وقت برای ما ایرانی‌ها نباید زور داشته باشد وقتی می‌بینیم برخی کشورها که حتی از یخ‌های جدا شده قطب جنوب هم کوچک‌تر هستند، برایمان شاخ می‌شوند؟!

تا کشف نتایج تازه‌تر درباره دیگر مناطق ناشناخته جهان، خدا نگهدار!

علی زراندوز

جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر