jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۶۲۴۲ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، آمریکا را به تلاش برای مداخله در امور کشورش متهم کرد. رئیس‌جمهور ونزوئلا روز سه‌شنبه، ورود هفته پیش هواپیمای جاسوسی آمریکا به حریم هوایی کشورش را غیرقانونی خواند و کاخ سفید را به تلاش برای مداخله در ونزوئلا متهم کرد.

رئیس‌جمهور ونزوئلا با متهم کردن آمریکا به برنامه‌ریزی برای حمله به کشورش، تعرض سیستماتیک بین‌المللی در مسائل سیاسی، رسانه‌ای و دیپلماتیک را که با هدف زمینه‌سازی شرایط برای مداخله نظامی در این کشور آمریکای جنوبی انجام می‌شود، محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مادورو در عین حال گفت: نیروی هوایی ونزوئلا در 11 و 13 می‌متوجه تجاوز یک فروند هواپیمای «یواس‌ایی ـ 3 سنتری» به حریم هوایی کشور شده است. ونزوئلا در نوامبر گذشته نیز اعلام کرده بود، یک هواپیمای متعلق به گارد ساحلی آمریکا با وجود نداشتن مجوز ورود به حریم هوایی ونزوئلا به مدت 48 ساعت در آسمان این کشور پرواز ‌کرد.

مقامات دولت ونزوئلا معتقدند که رفتار آمریکا و این اتفاقات بسیار شبیه حوادثی است که در زمان کودتای سال 2002 اتفاق افتاد؛ رویدادی که در جریان آن راستگرایان ونزوئلا با همدستی ایالت متحده قصد سرنگونی دولت هوگو چاوز، رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا را داشتند.

روابط بین آمریکا و ونزوئلا پس از آن که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا دولت ونزوئلا را تهدیدی غیرعادی و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی کشور خود خطاب و هفت مقام دولتی ونزوئلا را نیز تحریم کرد، متشنج شد.

در پی ناآرامی‌ها در این کشور اوایل هفته جاری، مادورو دستور تمدید وضعیت فوق‌العاده اقتصادی را صادر کرده بود. حالت فوق العاده اقتصادی ابتدا در ماه ژانویه اعلام شده بود و پس از آن به مدت 60 روز دیگر تمدید شد. دولت ونزوئلا همچنین روز دوشنبه در پی دستور حالت فوق‌العاده، اختیارات خود را در زمینه‌های امنیت، توزیع مواد غذایی و انرژی افزایش داد. این حالت فوق‌العاده پس از آن اعلام شده است که قیمت نفت به کمتر از 24 دلار رسید. بیش از 96 درصد بودجه ونزوئلا به درآمدهای نفتی وابسته است.

پارلمان ونزوئلا که در اختیار مخالفان است با تمدید حالت فوق‌العاده اقتصادی در این کشور که از سوی رئیس‌جمهور اعلام شده بود، مخالفت کرد.

روز جمعه مقام‌های اطلاعاتی آمریکا نسبت به افزایش مشکلات و چالش‌های اقتصادی و سیاسی در ونزوئلا هشدار داده و اعلام کرده بودند که مادورو نمی‌تواند دوره کنونی ریاست جمهوری‌اش را به پایان برساند.

مخالفان دولت ونزوئلا قصد دارند با توجه به بدتر شدن اوضاع اقتصادی و کمبود شدید مواد غذایی و دارو، مادورو را از قدرت برکنار کنند. ولی رئیس‌جمهور ونزوئلا قول داده است که دوره ریاست جمهوری‌اش را به پایان خواهد رساند و تلاش‌های صورت‌گرفته برای برکناری خود را یک کودتا دانسته است. مادورو گفته است، استیضاح و تعلیق دیلما روسف، رئیس‌جمهور برزیل نشان می‌دهد که نفر بعدی او خواهد بود.

وزارت خارجه چین در واکنش به این تحولات و در پاسخ به اظهارنظری درباره احتمال کمک این کشور به ونزوئلا برای مقابله با بحران اقتصادی‌اش اعلام کرد، بحران اقتصادی، مساله داخلی کشور ونزوئلا است. انریکه کاپریلس، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا نیز از ارتش این کشور خواسته است تا میان قانون اساسی و حمایت از مادورو، یکی را انتخاب کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر