jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۹۰۶۱۹۵ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۲:۴۱

الجزایر کشوری در شمال قاره آفریقاست و 80 درصد مردم این کشور از نژاد عرب و 20درصد بربر هستند و کمتر از یک درصد از آنها ریشه اروپایی دارند. به‌رغم حضور مسیحیت در دوران امپراتوری روم و همچنین استعمار فرانسه، تعداد کمی از مردم، مسیحی شدند و 98 درصد از جمعیت 35 میلیون نفری الجزایر، مسلمان‌اند و دین رسمی این کشور اسلام است.

مسلمانان الجزایر و تلاش برای حفظ آداب اسلامی

به زانو درآوردن امپریالیسم: با وجود این که مردم شهرهای بزرگ تاحدی به سمت زندگی مدرن قدم برداشته‌اند، اما بیشتر مردم الجزایر بویژه در مناطق روستایی، ارزش‌های سنتی خود را حفظ و در برابر نفوذ امپریالیسم مقاومت کرده‌اند. در دوران حکومت استعمارگران فرانسوی بر الجزایر، برنامه‌های دراز‌مدتی برای اسلام‌زدایی در الجزایر به اجرا درآمد که تمام آن برنامه‌ها، به دلیل فرهنگ غنی اسلام و اهمیت دادن به ارزش‌ها و هویت ملی از سوی الجزایری‌ها، با شکست مواجه شد.

یاران همیشگی مردان: نقش زن و مرد و روابط اجتماعی‌شان در الجزایر عمدتا سنتی است. زن‌ها مسئولیت خانه و تربیت فرزندان را به‌عهده دارند و مردها کارهای بیرون از خانه، از جمله خرید را انجام می‌دهند. با این حال در نظام قبایلی الجزایر، زنان نقش عمده و حساسی را دارا بوده‌اند. زنان الجزایری در بسیاری از دوره‌های تاریخی در کنار مردان بوده و در غیاب آنان، سرپرستی خانواده را به‌عهده می‌گرفته‌اند. در دوره صد و سی ساله استعمار فرانسه، زنان در تمام قیام‌های مردمی و مبارزه با اشغالگران در کنار مردان، با حفظ ارزش‌های اسلامی از جمله حجاب حضور داشته‌اند.

خلق شاهکارهایی با طرح‌های ساده هندسی: شهر خوش‌منظره غردایه، یکی از شهرهای باستانی الجزایر است که قرن‌هاست ساختار و بافت ساختمان‌هایش سرپا مانده و به سنت و ارزش‌های خود وفادار بوده است. از صنایع‌دستی این شهر، فرش آن بسیار معروف است. این فرش‌ها با موی بز بافته می‌شوند. طرح‌های فرش‌ها هندسی و ساده هستند، اما همچون شاهکاری می‌درخشند. هرسال در این شهر جشنواره فرش برگزار می‌شود و بافنده‌های فرش از سراسر کشور به این شهر می‌آیند و با یکدیگر رقابت می‌کنند و در پایان به بافنده بهترین فرش جایزه داده می‌شود.

رستوران‌های رحمت در ماه رمضان: در ماه مبارک رمضان، مسلمانان الجزایر به فقرا و نیازمندان بسیار اهمیت می‌دهند. در این ماه، رستوران‌های متعددی که به آنها «رحمت» گفته می‌شود، با کمک داوطلب‌ها بویژه جوانان، هر شب حدود 120 تا 400 پرس غذا آماده می‌کنند و در اختیار نیازمندان و حتی مردم عادی که خسته از سر کار به منزل برمی گردند می‌گذارند. ماه رمضان، زمانی است که مردم بیش از پیش به یکدیگر نزدیک می‌شوند و به هم احترام می‌گذارند.

عیدی برای جشن و شادی: عید سعید قربان از اعیادی است که همه مسلمانان آن را گرامی داشته و با شکوه برگزار می‌کنند. در این روز، مسلمانان الجزایر آداب و رسوم خاصی دارند که از آن جمله می‌توان به خرید لباس‌های عید برای اعضای خانواده بویژه کودکان اشاره کرد. عیدی دادن به کودکان، صرف شکلات، شیرینی، شربت و توزیع آن در خیابان‌ها، دیدار از خانواده، اقوام و آشنایان و سپری کردن این روز در باغ‌ها و بوستان‌های خارج از شهر از دیگر عاداتی است که مردم الجزایر در روزهای عید انجام می‌دهند.

منبع: iexplore.com

مترجم: نادیا زکالوند

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر