jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۹۶۱ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

با وجود افزایش بارش‌ها و وجود آب و هوای متبوع بهاری در اکثر استان‌ها، پیک مصرف برق درحالی رو به افزایش بوده که توانیر از احتمال وقوع بحران برقی در تابستان خبر می‌دهد.

به گزارش مهر، علیرضا احمدیزدی در سمینار مدیریت مصرف انرژی در کشور با اشاره به بحرانی شدن مصرف برق و انرژی در ایران گفت: از آنجا که مدیریت مصرف انرژی از ارکان اقتصادمقاومتی بوده، صنعت برق برای رسیدن به اهداف تعیین شده راهی بجز مدیریت مصرف ندارد.

معاون مدیریت مصرف توانیر با اعلام این‌که مدیریت مصرف برق و انرژی یکی از موضوعاتی است که در تمام طول سال باید به آن توجه شود، تصریح کرد: با وجود این در فصل تابستان به دلیل استفاده زیاد از وسایل سرمایشی و از طرف دیگر به سبب پایین آمدن راندمان نیروگاه‌ها در گرما، مدیریت مصرف به صورت ویژه باید در دستور کار قرار بگیرد. وی با یادآوری این‌که با توجه به شکاف تولید و مصرف، وضعیت تامین برق تابستان امسال بحرانی است، یادآور شد: این بحران در صورت مدیریت نکردن مصرف انرژی برای تابستان امسال آشکار خواهد شد و با آن به صورت جدی روبه‌رو خواهیم شد.

احمد یزدی با اشاره به ضرورت مدیریت مصرف با فرهنگ‌سازی و آموزش، تاکید کرد: این افزایش تولید و مصرف برق در کشور به انتشار گازهای گلخانه‌ای منجر خواهد شد.براساس آمارهای منتشر شده توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران، پیک مصرف برق ایران سه‌شنبه 21 اردیبهشت حدود 37 هزار و 72 مگاوات بوده که در ساعت 21 و 14 دقیقه شامگاه به ثبت رسیده است.

با وجود این هم‌اکنون ذخیره برق نیروگاه‌های کشور در وضعیت مطلوبی قراردارد و با ذخیره بیش از ده هزار و 728 مگاوات، حاشیه امن برای شبکه انتقال و توزیع کشور وجود دارد. علاوه بر این، روز سه‌شنبه حدود 3836 مگاوات برق در صنایع عمده و بزرگ کشور مصرف شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش قابل توجه‌ای نداشته است. هم اکنون ظرفیت تولید برق ایران به بیش از 74 هزار مگاوات رسیده است که پیش‌بینی می‌شود تا پیش از آغاز گرمای طاقت‌فرسای تابستان، این ظرفیت به حدود 76 هزار مگاوات افزایش یابد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر