jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۴۴۶ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

مدتی است که عمارتی قاجاری در میدان بهارستان تهران به یکی از مهم‌ترین چالش‌های میراث فرهنگی کشور تبدیل شده است.

به گزارش جام‌جم، عمارت مسعودیه چند سالی است در طرح واگذاری بناهای تاریخی توسط صندوق احیا و بهرهبرداری از اماکن تاریخی و فرهنگی سازمان میراث فرهنگی به بخش خصوصی واگذار شده بود و اکنون با اختلافات مسئولان صندوق احیا و بهره‌بردار این بنا به وضعیت بغرنجی دچار شده است.

عمارت تاریخی مسعودیه که چند سال پیش در مزایده‌ای به یک شرکت خصوصی که از قضا سرمایه‌گذاریهای گسترده‌ای در بخش‌های مختلف اقتصادی و هنری در کشور داشت به مدت 59 سال واگذار شد تا یک مرکز اقامتی از آن بیرون بیاید، شرکتی که به گفته‌ مسئولان صندوق احیا دست‌کم یک سال است برخلاف ضوابط و بندهای قرارداد در این بنای تاریخی عمل میکند .

هفته گذشته بهره‌بردار این عمارت که میگوید برای مرمت آن تاکنون نزدیک به هشت میلیارد تومان هزینه کرده است، جلسه‌ای با حضور اصحاب رسانه برگزار کرد. در پی این ماجرا، مسئولان صندوق احیا از فسخ قرارداد واگذاری این عمارت خبر دادند.

محمدرضا پوینده، مدیرعامل صندوق احیا در تشریح وضعیت پیش آمده برای عمارت مسعودیه گفت: طی پنج سالی که شرکت مذکور بنای تاریخی مسعودیه را در اختیار گرفته، به تعهدات خودش در ازای بندهای مختلف قرارداد که یکی از آنها بحث مرمت است، اقدام نکرده است».

به گفته او، در طول یک سال گذشته بارها به‌صورت کتبی و شفاهی و در جلسات مختلف از شرکت بهرهبردار خواستهایم که بهرهبرداری غیرقانونی از این عمارت را متوقف کنند. متاسفانه این شرکت قسمت‌های مختلف مسعودیه را که هنوز مرمت و استحکام بخشی هم نشده و وضعیت نا بسامانی دارند را مورد بهرهبرداری قرار داده است.

پوینده با بیان این‌که بر اساس نظر کارشناسان فنی هماکنون بهرهبرداری از این عمارت شرایط اسفناکی دارد، افزود: در نهایت در روز شنبه مورخ 18 اردیبهشت با صحنه‌ای مواجه شدیم که از نظر ما غیرقابل باور بود. در حدود 300 نفر هنروری که قرار بود یک رویداد تاریخی را مشابهسازی کنند به محل دیوانخانه و داخل عمارت‌های اصلی رفته بودند که به هیچ عنوان مرمت و استحکامبخشی نشده و با این جمعیت هر لحظه امکان ریزش بنا وجود داشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر