jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۴۰۴ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

با این که 90 درصد روغن خام برای تولید روغن نباتی وارداتی است و طی چهار سال گذشته قیمت روغن خام مشمول کاهش 32 درصدی در بازارهای جهانی شده است، در بازار داخل قیمت روغن نباتی نه‌تنها هیچ کاهشی نداشته بلکه با درخواست افزایش قیمت از سوی صنایع همراه شده که البته به در بسته خورد.

سال گذشته یک میلیون و 453 هزار لیتر انواع روغن خام مانند روغن سویا، آفتابگردان، نارگیل، پالم، ذرت و... به ارزش یک میلیارد و 276 میلیون و 600 هزار دلار از 19 کشور مختلف وارد شده است که از نظر وزنی 8/6 درصد و از نظر ارزشی 6/18 درصد کاهش را نسبت به سال 1393 تجربه کرده است.

چین، آلمان، اسپانیا، امارات، اندونزی، اوکراین، ایتالیا، برزیل، بلژیک، ترکیه، کره جنوبی، سنگاپور، سوئیس، روسیه، فرانسه، فیلیپین، مالزی، هلند و هند 19 کشور صادر‌کننده انواع روغن خام به ایران هستند که به نظر می‌رسد بازارهای روغن نباتی پس از تحریم برای ایران از نظر تعدد کشورهای صادرکننده بیشتر شده است.

جالب‌تر این که قیمت جهانی هر کیلوگرم روغن نباتی در سال گذشته با 6/12 درصد نسبت به سال 1393 کاهش پیدا کرد و به کیلویی حدود 88 سنت معادل 2600 تومان رسید که با نگاهی به قیمت این محصول طی سال‌های گذشته می‌توان دریافت قیمت هر کیلوگرم روغن خام به‌طور میانگین در سال‌های 1390 تا 1392 نیز رو به کاهش بوده است، چراکه همین آمار رسمی نشان می‌دهد قیمت هر کیلو گرم از این محصولات استراتژیک در سال گذشته نسبت به سال‌های 1390 تا 1392 به ترتیب 32 تا 22 درصد ارزان‌تر شده است.

اما مشخص نیست با وجود کاهش مستمر چند ساله نرخ جهانی انواع روغن خام، چرا قیمت روغن نباتی در بازار داخلی ارزان نمی‌شود و حتی صنایع تولید‌کننده این محصول استراتژیک طی سال‌ گذشته درخواست افزایش قیمت داشتند که منتفی شد.

البته صنعت روغن نباتی سال گذشته حواشی دیگری هم داشت و با این که تنظیم بازار این محصول از سوی وزارت جهاد کشاورزی به صاحبان آن واگذار شده بود، به دلیل این که صنایع روغن نباتی به تعهدات خود در زمینه خرید دانه‌های روغنی تولید داخل عمل نکردند، بازار روغن از آنها گرفته شد و پس از تغییر دبیر انجمن روغن نباتی و تعهد مجدد آنها با اجرایی شدن تفاهم‌های گذشته، دوباره به بخش خصوصی برگشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر