jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۳۹۳ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

مهدی رحمتی در بازی‌های استقلال بارها سیوهای تماشایی داشت و در روزهایی که دفاع استقلال مستاصل از حملات مهاجمان حریف بود، یک تنه نقص دفاع تیمی و فردی آبی‌پوش‌ها را جبران کرد. شاید رحمتی در این فصل، پرکار‌ترین دروازه‌بان لیگ برتر بود و به همان نسبت، خبرسازترین آنها. با وجود درخشش رحمتی درون دروازه استقلال او در این فصل روزهای بدی هم داشت و با واکنش‌های اشتباه خود سبب شد استقلال گل بخورد، ببازد و تا اندازه‌ای از صدر جدول دور شود که رحمتی به نوبه خود، در از دست دادن امتیازات تاثیر داشت.

در بازی با پرسپولیس و دیدار با تراکتورسازی که استقلالی‌ها 6 امتیاز را در حساس‌ترین بازی‌های لیگ برتر از دست دادند، ضعف رحمتی در واکنش‌ها و خروج‌ها مشهود بود که یکی از مهم‌ترین عوامل ضعف دروازه‌بان آبی‌ها را می‌توان در جنبه‌های روحی او جستجو و بررسی کرد.

رحمتی در بیشتر بازی‌های این فصل، اعتماد به‌‌نفس مطلوبی داشت که به عنوان کاپیتان استقلال به عزت نفس او و اعتماد به نفس تیم کمک کرد، اما خطرات بزرگ زمانی متوجه دروازه استقلال شد که اعتماد به نفس رحمتی از سطح مطلوب به نامطلوب رسید.

تصمیم‌گیری به جای داور، درگیری لفظی با سرمربی تیم مقابل یا نگاه تمسخرآمیز به بازیکن حریف از حیطه‌هایی است که بازیکن در آن از حدود اختیارات و وظایف خود عدول کرده و سطح نامطلوب اعتماد به‌نفس را نشان می‌دهد. مهم‌ترین آسیب‌هایی که از این طریق به بازیکن وارد می‌شود، این است که تمرکز و سطح ارتباطات او دچار مشکل خواهد شد. از طرفی، جستجوی بیش از اندازه دلایل شکست در عوامل محیطی به جای بررسی ضعف‌های اصلی در نوع بازی فردی یا تیمی روی سطح مطلوب اعتماد به‌نفس تاثیر منفی دارد و شخص با تکرار اشتباهات دچار سرخوردگی و از دست دادن سطح مطلوب اعتماد به نفس می‌شود.

دروازه‌بانی مانند رحمتی با استعداد ورزشی بسیار بالا که مورد توجه اهالی فوتبال بویژه رسانه‌هاست اگر ارتباطاتی در سطح مطلوب اعتماد به‌نفس خود داشته باشد بمراتب بهتر است تا این که مسئولیت اصلی خود را رها کند و با هدف منفعت‌طلبی به جای شناخت ضعف‌های تیمش، عوامل ثانوی را در نظر بگیرد که در نهایت با مشکلات ناشی از سطح نامطلوب اعتماد به‌نفس دست به گریبان خواهد شد.

محمد رضاپور

ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر