jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۲۳۲ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

«کتاب‌باز» عنوان برنامه جدید شبکه نسیم است که از منظری جدید و با نگاهی تازه به حوزه کتاب ورود کرده و قرار است کمک حال یار مهربان باشد. شبکه نسیم پس از ساخت برنامه‌های طنز و ترکیبی موفق و پرمخاطب، حالا دست روی کتاب گذاشته و با تدارک و روی آنتن بردن برنامه کتاب‌باز می‌خواهد حس و حال خوب کتابخوانی را با مخاطبانش به اشتراک بگذارد.

پخش برنامه کتاب‌باز همزمان با شروع به کار بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آغاز شده و ساعت 21 و 30 دقیقه روزهای یکشنبه تا پنجشنبه روی آنتن می‌رود. این برنامه در فاز نخست 104 قسمت بوده و پخش آن از شبکه نسیم ادامه خواهد داشت. محمدرضا رضائیان تهیه‌کننده کتاب‌باز است و امیرحسین صدیق اجرای آن را به عهده دارد. هنرمندانی اغلب از قشر نویسنده و شاعر هم مهمان این برنامه می‌شوند.

وجه لذت‌بخش و سرگرم‌کننده کتاب

تهیه‌کننده کتاب‌باز هدف از ساخت این برنامه را مهجور بودن کتاب در فضای رسانه‌ای و حتی حوزه سرگرمی کشور عنوان کرد و به جام‌جم گفت: با توجه به احساس نیاز کردن شورای کتاب شبکه نسیم و بخصوص دکتر کرمی، مدیر این شبکه، قرار شد یک برنامه در حوزه کتاب تولید شود.

محمدرضا رضائیان در خصوص تمایز و تفاوت کتاب‌باز با سایر برنامه‌های کتاب‌محور تلویزیون توضیح داد: از آنجا که شبکه نسیم، شبکه نشاط و سرگرمی است برنامه طوری طراحی شده که خشک و رسمی نباشد. کتاب‌باز در اصل یک پاتوق کتاب است که امیرحسین صدیق راه‌اندازی کرده. مهمانان به دعوت او به برنامه آمده‌اند تا حال خوب کتاب‌هایشان را با مردم تقسیم کنند. سرگرمی‌سازی در حوزه کتاب بسیار سخت است، چرا که ماهیت کتاب با سایر وسایل سرگرمی تفاوت دارد. یکی از دلایل حضور امیرحسین صدیق هم تلطیف فضای برنامه است که اتفاقا از این بابت، بازخوردهای خوبی هم از مخاطبان گرفته‌ایم.

کتاب‌باز بهترین اسم بود

رضائیان درباره اسم برنامه و شباهتش با دیگر آثار کتاب‌محور در شبکه‌های دیگر نیز تصریح کرد: تهیه‌کننده برنامه کتاب‌باز که از شبکه دو سیما پخش می‌شد هم خودم بودم. برای برنامه به دنبال اسم‌های مختلفی رفتیم اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با توجه به ماهیت شبکه نسیم، بهترین اسم می‌تواند کتاب‌باز باشد. واژه کتاب‌باز هم فردی را که خیلی اهل کتاب است به اذهان متبادر می‌کند و هم نوعی اسم فاعل است که از مخاطب می‌خواهد کتاب بگشاید.

تهیه‌کننده کتاب‌باز درباره مهمانان این برنامه هم اظهار کرد: مهمانانی از همه اقشار در برنامه خواهیم داشت و فقط به نویسندگان و شعرا اکتفا نخواهیم کرد. علاوه بر هنرمندان و ورزشکاران، آدم‌های معمولی هم که کتاب‌بازهای حرفه‌ای هستند و زیاد مطالعه می‌کنند به برنامه دعوت خواهند شد.

تجربه لذت کتابخوانی با مخاطب

امیرحسین صدیق کار اجرای برنامه کتاب‌باز را به عهده دارد. او هر برنامه را با این جمله آغاز می‌کند که «من امیرحسین صدیق کتاب‌باز هستم» و در آخر برنامه هم از مخاطبان می‌خواهد که کتابی باز کنند.

صدیق درباره حضورش در برنامه کتاب‌باز گفت: با این‌که چندان تمایل نداشتم که دوباره کار اجرا انجام دهم ولی هم شبکه نسیم و هم موضوع ترغیبم کرد برای حضور در برنامه. احساس می‌کنم حوزه کتاب خیلی جای کار دارد و از این بابت احساس مسئولیت می‌کنم. امیدوارم فقط حضور من باعث جذابیت برنامه نباشد و بتوانیم مطالب و محتوا را آن‌چنان جذاب ارائه کنیم که به مذاق مخاطبان خوش بیاید.

وی افزود: یکی دیگر از دلایلی که باعث شد اجرای این برنامه را بپذیرم، طرح این مساله با خودم و بینندگان بود که من با وجود علاقه به مطالعه و اختصاص بخش زیادی از اوقات فراغتم در ایام نوجوانی و جوانی به خواندن کتاب، در حال حاضر مانند خیلی از مردم به بهانه‌های مختلف کتاب نمی‌خوانم که البته می‌دانم دلیل خوب و موجهی نیست. اصرار داشتم در ابتدا برای خودم این مساله را طرح کنم و بعد ببینم چقدر می‌توانم به شعارهایی که قرار است در برنامه بدهم، عمل کنم. به نوعی دارم با بیننده‌ها لذت کتاب و کتابخوانی را تجربه می‌کنم. به هر حال، تا جایی که از دستم برمی‌آید تلاش دارم تا برنامه جذابی روی آنتن برود. کتاب، مقوله‌ای مهم و حیاتی برای همه جامعه است و امیدوارم برنامه‌‌ای خوب با این محور تولید کنیم.

«کتاب بخوانیم» از شعار تا پویش

مجری کتاب‌باز درباره مهمانان این برنامه هم توضیح داد: هر کسی که اهل کتاب باشد می‌تواند مهمان برنامه شود. اصولا همه می‌توانند فارغ از شغل و کسب و کارشان کتاب‌باز باشند. با این‌که در حال حاضر برنامه گفت‌وگومحور شده است اما قرارمان از ابتدا این نبوده و امیدوارم رویه در آینده تغییر کند. برنامه اتاق فکری دارد که همه می‌توانند در آن به اظهار نظر بپردازند. انصافا تهیه‌کننده هم از همه نظرات و پیشنهادها استقبال می‌کند. تصمیم‌های بزرگ در این اتاق فکر گرفته می‌شود. خودم هم گهگاه پیشنهادهایی درباره دعوت از مهمانان دارم که ارائه می‌کنم. فعلا از شعرا و نویسندگان برای حضور در برنامه شروع کرده‌ایم تا مخاطبان چهره متفاوت‌شان را برعکس تصوری که از آنها دارند، ببینند. در عین حال، حضور در برنامه نوعی تبلیغ هم برای آثارشان به حساب می‌آید.

صدیق تاکید کرد: برنامه هدف بزرگ‌تری را دنبال می‌کند و تلاش دارد تا شعار «کتاب بخوانیم» را به یک پویش و خواست ملی تبدیل کند.

وارد فضای آسیب‌شناسی کتاب نشده‌ایم

تهیه‌کنند: کتاب‌باز به نوعی مکمل سایر برنامه‌هاست. ما در کتاب‌باز نقطه ورود به مباحث کتاب را متفاوت دیده‌ایم. تاکید شبکه هم بر این بوده که خیلی وارد فضای آسیب‌شناسی کتاب نشویم. همه می‌دانند که سرانه مطالعه کتاب در کشور چقدر پایین است. ترجیح دادیم در برنامه به جای ورود به مباحث آسیب‌شناسانه، به وجوه لذت‌بخش و سرگرم‌کننده کتاب بپردازیم. دوست داریم حس خوب کتاب و کتابخوانی را با مردم به اشتراک بگذاریم. تلاش کردیم تا با نیازسنجی، برنامه را منطبق با سلایق مخاطبان تولید کنیم.

محسن محمدی

رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر