گزارشی از مراسم اختتامیه نمایشگاه صنعت نفت خوزستان

خوزستان و یک دنیا نفت

زنگنه در نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی:

صادرات نفت ایران در پساتحریم دو برابر شد

وزیر نفت ایران با بیان اینکه صادرات نفت کشورمان پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و رفع تحریم ها دو برابر شد، گفت: ایران در دوران تحریم روزانه یک میلیون بشکه نفت صادر می کرد که به زودی حجم صادرات از دو میلیون بشکه فراتر خواهد رفت.
کد خبر: ۹۰۲۱۹۷
صادرات نفت ایران در پساتحریم دو برابر شد

به گزارش جام جم آنلاین ، بیژن زنگنه روز شنبه در آیین گشایش رسمی بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، افزود: تحقق برجام فرصتی برای توسعه صنعتی و اقتصادی کشور فراهم کرد تا درون زایی دوران تحریم را گسترش دهیم.

وی گفت، در برقراری تعامل با شرکت های بین المللی می توانیم با آن ها همکاری سازنده برقرار و برون گرایی اقتصادی را توسعه داده و صادرات کالا و خدمات را افزایش دهیم.

زنگنه برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت نفت را فرصتی برای ارتباط و تعامل با تولیدکننگان داخلی و شرکت های معتبر بین المللی دانست.

افزایش صادرات نفت

وی به دستاوردهای دولت پس از اجرای برجام اشاره و مهمترین آن را افزایش صادرات نفت خام عنوان کرد، به گونه ای که در دوران تحریم مجموع صادرات نفت و میعانات گازی ایران یک میلیون و 350 هزار بشکه بود که اکنون به دو میلیون و 400 هزار بشکه افزایش یافته است.

وزیر نفت با بیان اینکه توانسته ایم بخشی از سهم خود را در بازار جهانی انرژی پس بگیریم، تاکید کرد: برای توسعه صنعت نفت نه تنها از منابع داخلی بلکه باید از سرمایه گذاری ها و فناوری های خارجی نیز استفاده کنیم.

هزاران فرصت شغلی با اجرای قراردادهای جدید نفتی

وی به تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی اشاره کرد و گفت: با اجرای این قراردادها صدها هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد خواهد شد.

زنگنه با بیان اینکه تنها بخش مدیریت با شرکت های خارجی خواهد بود، افزود: شرکت های ایرانی بخش اجرایی این پروژه ها را بر عهده خواهند گرفت که صنایع پایین دستی مختلف را شامل می شود.

به گفته وزیر نفت، حدود دو سوم ارزش قراردادهای جدید را ایرانی ها اجرا خواهند کرد و از طریق آن فناوری های جدید نیز به کشور منتقل می شود.

اولویت های وزارت نفت

زنگنه اولویت اصلی وزارت نفت در قراردادهای جدید نفتی را توسعه میدان های مشترک و افزایش بازیافت میادین عنوان کرد.

وی تاکید کرد: در مسیر توسعه صنعت نفت، افزایش تولید، جلوگیری از خام فروشی، افزایش ارزش افزوده و انتقال فناوری مورد توجه قرار دارد.

افزایش تولید محصولات پتروشیمی

وی با بیان اینکه امسال بیش از هشت میلیون تن به ارزش چهار میلیارد دلار به تولید صنعت پتروشیمی کشور افزوده می شود، افزود: در سال های اخیر برنامه های گسترده ای برای افزایش کیفیت و میزان تولید فراورده های نفتی نیز اجرا شده است.

صادرات بنزین

زنگنه گفت، امسال با وارد مدار شدن فاز اول پالایشگاه ستاره خلیح فارس، واردات بنزین به کشور متوقف و از سال آینده صادر کننده خواهیم شد.

افزایش تولید گاز پارس جنوبی

وزیر نفت به افزایش تولید گاز کشور اشاره کرد و گفت: میزان تولید گاز از میدان پارس جنوبی از روزانه 240 میلیون مترمعکب در سال 1391 به 360 میلیون متر مکعب در سال 1394 افزایش یافت.

وی افزود: با افزایش تولید گاز، فرصت صادرات انواع فرآورده های نفتی فراهم شد به گونه ای که پیش بینی می شود تا پایان امسال میزان صادرات گازوئیل به بیست میلیون لیتر در روز افزایش یابد.

زنگنه با بیان اینکه پارسال 80 هزار میلیارد ریال برای توسعه گازرسانی به روستاها و شهرهای کوچک هزینه شده است، اضافه کرد: قرار است امسال طرح گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان نیز پیگیری شود.

بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور هزار و 900 شرکت داخلی و خارجی از روز شانزدهم اردیبهشت ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرده است و تا فردا به کار خود ادامه می دهد.

منبع: ایرنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها