jamejamonline
فرهنگی سینما و تئاتر کد خبر: ۸۹۸۸۰۵   ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۷:۰۰

رابطه فضای مجازی و هنرمندان فرآیندی دوسویه و در عین حال پرمنفعت و بابرکت است. حضور و فعالیت پررنگ و گل‌درشت هنرمندان و چهره‌های سرشناس فرهنگی و هنری در فضای مجازی مبین این نکته است که از دیدگاه اهالی هنر، کارکردهای مثبت و مفید این فضا بر حواشی و آثار زیانبارش می‌چربد. اگر چه هنرمندان همواره از تبعات سوء حضور در شبکه‌های اجتماعی نالیده‌اند؛ اما خالی نکردن میدان و حضور مستمرشان نشان می‌دهد در مجموع این فضا و کارکردهای آن را حداقل از منظر حرفه‌ای مثمرثمر و پرفایده می‌دانند.

خدمات متقابل هنرمندان و فضای مجازی

فضای مجازی، ابزار و شبکه‌های برآمده از آن، فرصت‌های متعددی را در اختیار اهالی هنر قرار می‌دهند که مهم‌ترین آنها بی‌گمان ارتباط مستقیم و بی‌واسطه با مخاطبان‌شان است. یک هنرمند می‌تواند آخرین فعالیت‌های هنری و اخبار حرفه‌ای و آن مقدار را که مایل است از زندگی خصوصی‌اش با دیگران به اشتراک بگذارد در صفحه مختص به خود مطرح کرده و به این سبب، باب ارتباطی دوسویه را با مخاطبان و هوادارانش گشوده و گفت‌وگویی بی‌واسطه را با آنها آغاز کند. این اتفاق، غیر از برکاتی همچون اطلا‌ع‌رسانی و ایجاد جذابیت برای هواداران، از پیدایش و وجود یک منکر هم ممانعت به عمل می‌آید و آن ‌هم ایجاد شایعه است. معمولا زندگی هنرمندان با حواشی عجین شده است و هرروز اخبار گاه عجیب و غریبی بروز می‌کند از زندگی خصوصی و حتی فعالیت حرفه‌ای آنها. وجود چنین ارتباط مستقیم و بی‌واسطه‌ای می‌تواند خط بطلانی بکشد بر شایعات و حرف‌های در گوشی بی‌پایه.

فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی فرصت دیگری را هم در اختیار اهالی هنر قرار می‌دهد و آن‌ اطلاع از نظرات، آرا، پیشنهادات و انتقادات مخاطبان‌شان است. معمولا دسترسی به هنرمندان سخت است و بازگویی نظرات با آنها کنشی نفسگیر و گاه غیرممکن به نظر می‌رسد. ارائه نظرات به روابط عمومی‌ها هم در بیشتر مواقع ابتر می‌ماند و به نتیجه مطلوب نمی‌رسد. در نهایت، نظرات مخاطبان یک اثر نمایشی به تهیه‌کننده و کارگردان آن منتقل می‌شود و بازیگران کمتر در چند و چون نظرات، آن‌هم به شکل ریز و متمرکز قرار می‌گیرند. داشتن صفحه اختصاصی در فضای مجازی این امکان را به اهالی هنر می‌دهد تا با هواداران خود تعاملی دوسویه و منتفعانه را در پیش گیرند و سطح کار حرفه‌ای خود را ارتقا دهند.

حضور هنرمندان در فضای مجازی البته برای این پدیده نوظهور همگانی هم خالی از فایده و لطف نیست. فضای مجازی بخشی از جذابیت‌های خود را از حضور چهره‌های مشهور و محبوب وام می‌گیرد. قطعا بخشی از مخاطبان برای ردیابی و پیگیری فعالیت‌های حرفه‌ای و خصوصی هنرمندان مورد علاقه‌شان به فضای مجازی سر می‌زنند و همین، سبب‌ساز رونق بیش از پیش این فضا شده است.

فضای مجازی و اهالی هنر خدمات متقابلی برای هم داشته و دارند. هنرمندان به فضای مجازی رونق و بازارگرم ارزانی داشته‌اند و در عوض، از امکانات و خدمات این فضا برای معرفی هر چه بیشتر آثار خود و ارتباط بلاواسطه با مخاطبان‌شان بهره گرفته‌اند.

محسن محمدی

رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر