jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۸۱۳۰ ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

جنازه یک پلنگ آبستن که هنگام زایمان جان داده، در منطقه شکارممنوع خرمناز یاسوج پیدا شد. دلیل مرگ پلنگ زایمان دشوار گمانه‌زنی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در این باره به ایسنا گفت: عصر روز دوشنبه 30 فروردین امسال لاشه یک پلنگ ماده در منطقه شکارممنوع خرمناز توسط محیط‌بانان در حالی مشاهده شد که آبستن بود و چهار توله در شکم داشت.

اسداله هاشمی با بیان این‌که این ماده‌پلنگ یکی از توله‌هایش را به دنیا آورده و در حال زایمان توله دوم بوده است، افزود: پس از مشاهده لاشه پلنگ، موضوع به سازمان مرکزی اعلام شده و لاشه پلنگ برای کالبدگشایی و بررسی‌های تخصصی به اداره‌کل دامپزشکی استان منتقل شد.

وی تصریح کرد: روز 31 فروردین امسال لاشه پلنگ توسط دامپزشک معتمد اداره دامپزشکی کالبدگشایی شد و مشخص شد که پلنگ چهار توله آماده تولد داشته است.

به گفته این مقام مسئول، نمونه‌برداری و آزمایش‌های لازم برای مشخص شدن دقیق علت مرگ انجام و بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد دلیل مرگ ماده پلنگ، سخت‌زایی بوده و احتمالا حین زایمان از بین رفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: نتیجه قطعی و نهایی در خصوص علت مرگ این ماده‌پلنگ و توله‌هایش پس از مشخص شدن نتیجه قطعی آزمایش اعلام خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر