jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۷۳۴۹ ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

گرچه رهبر معظم انقلاب از همان روزهای ابتدای اجرای برجام فرمودند به این مذاکرات خوشبین نیستند و امیدی به انجام تعهدات طرف غربی ندارند، اما بسیاری از مسئولان و کارشناسان در این زمینه امید زیادی به آینده اجرایی شدن برجام داشته و بخش قابل توجهی از معادلات اقتصادی خود را براساس این فرضیه بنا کرده بودند.

اما چند روز پیش این امیدها سرانجام با این سخن ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران که گفت «روابط بانکی ایران عادی نشود؛ برجام از هم می‌پاشد» به نوعی از بین رفت و باعث شد تا واقعیت فرمایشات مقام معظم رهبری برهمگان روشن شود. این سخنان و آشکار شدن واقعیت موضوع برجام باعث شد تا برخی مسئولان و سیاستگذاران کلان اقتصادی کشور به این گفته‌ها واکنش نشان داده و سخنان متفاوتی درباره اظهارات اخیر سیف ـ که این روزها شنیده‌ها حکایت از تغییر احتمالی وی دارد ـ مطرح کنند.

به گفته کارشناسان و تحلیلگران، آنچه در این واکنش‌ها بیش از دیگر موارد خودنمایی می‌کند، مربوط به ناهماهنگی موجود در این زمینه است که بیانگر واقعیت گفته‌های رئیس کل بانک مرکزی بوده و به نوعی تائیدی بر سود صفر درصدی ایران از اجرایی شدن برجام است.

جهانگیری: سیف خود باید پاسخگوی سوالات باشد

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در حاشیه سفرش به کرمانشاه در واکنش به اظهارات رئیس بانک مرکزی گفت: رئیس بانک مرکزی خود باید پاسخگوی این پرسش باشد، اما ایران همان‌طور که با قدرت پای میز مذاکره رفت با همان قدرت نیز برجام را اجرا می‌کند و نباید دستاوردهای مثبت برجام را نادیده گرفت.

طیب‌نیا: علت هیاهوی رسانه‌ها را نمی‌فهمم

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد نیز در جلسه با مدیران و کارکنان خزانه‌داری کل با سکوت درباره اظهارات اخیر سیف در آمریکا و بدون این‌که اشاره‌ای به اعتراف رئیس‌کل بانک مرکزی به دستاورد «تقریبا هیچ» برجام کند، گفت: علت هیاهوی برخی رسانه‌ها را در مورد سوئیفت نمی‌فهمیم.

وی با اشاره به ارتباط بانک‌های ایران با بانک‌های خارجی پس از اجرایی شدن برجام افزود: اکنون تمامی بانک‌های ایران به شبکه سوئیفت متصل است.

‌ربیعی: سیف استعاره گفت

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص اظهارات کوبنده سیف در آمریکا درباره دستاورد ناچیز برجام گفت:‌ از استعاره‌‌ای که آقای سیف گفت و هدفش این بود به دنیا بفهماند که کار کنند، می‌بینید چه بساطی به راه می‌افتد.

به گزارش تسنیم، وی که در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی ایران سخن می‌گفت، افزود: اجازه دهید این را بگویم هیچ کشوری بدون اجماع بر سر برنامه‌های ملی خود به توسعه دست نیافته است. بنابراین اگر روند عقلانیت و مدارای اجتماع شکل نگیرد، برنامه‌های توسعه موفق نمی‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر