jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۹۷۲۲۵ ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۵:۵۲

طرح کنگره در باره دست داشتن عربستان در حملات ١١ سپتامبر

اوباما در برابر تهدید مالی عربستان عقب نشینی می کند

رئیس جمهور آمریکا طرح تعقیب قضایی دولت عربستان در ارتباط با حملات انتحاری ١١ سپتامبر ٢٠٠١ در ایالات متحده را وتو خواهد کرد.

اوباما در برابر تهدید مالی عربستان عقب نشینی می کند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، در آستانه سفر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به منطقه خلیج فارس و دیدار با سران عربستان سعودی و برخی کشورهای منطقه، سخنگوی کاخ سفید گفته است چنانچه طرح پیشنهادی مجلس نمایندگان برای پیگرد دولت عربستان به تصویب کنگره برسد، رئیس جمهور آن را وتو خواهد کرد.

این در حالی است که پیش از این باب گراهام عضو سابق مجلس سنا و فرماندار ایالت فلوریدای آمریکا گفته بود که هزاران سند درباره نقش عربستان در حوادث یازدهم سپتامبر وجود دارد.

این طرح را که هیئتی متشکل از نمایندگان هر دو حزب جمهوریخواه و حزب حاکم دموکرات تدوین کرده اند، به بازماندگان قربانیان حملات ١١ سپتامبر امکان می‌دهد به علت این که بیشتر عاملان این حملات از شهروندان عربستان سعودی بودند دولت این کشور را برای دریافت غرامت تحت تعقیب قضایی قرار دهند. همچنین، گفته شده که برخی از افراد بانفوذ در عربستان پیشتر از حامیان شبکه القاعده بودند.

در صورت تصویب این قانون، اموال عربستان سعودی در آمریکا تا زمان پرداخت غرامت، مسدود خواهد شد.

بنا بر اعلام رسانه ها به دنبال تهدید عربستان سعودی مبنی بر خروج حدود750 میلیارد دلار از دارایی هایش از آمریکا در صورت تصویب چنین قانونی، جاش ارنست، مسؤول ارتباطات رسانه‌ای دفتر رئیس جمهوری آمریکا به این سخنان واکنش نشان داده و به عربستان در خصوص متزلزل کردن نظام مالی جهانی هشدار داده بود.

شبکه بی بی سی در همین رابطه تأکید کرد که ، به نظر می رسد مواضع آمریکا دراین خصوص تغییر کرده و در مقابل عربستان دست به عقب نشینی زده است. جاش ارنست، مسئول ارتباطات رسانه‌ای دفتر رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به روابط طولانی با عربستان سعودی گفته است که "با توجه به نگرانی‌های موجود، دشوار بتوان وضعیتی را تصور کرد که رئیس جمهور حاضر به امضای مصوبه‌ای از این قبیل باشد." وی افزوده است که "کشوری مانند عربستان سعودی با یک اقتصاد بزرگ و مدرن از بی‌ثباتی در بازارهای مالی جهان سودی نخواهد برد، و آمریکا هم همین طور."

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

امسال در حالی در آستانه روز قدس هستیم که تمام دنیا تحت تاثیر شرایط و اتفاقات بسیاری از جمله ویروس کرونا واقع شده و این مساله تمام دنیا را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. در عین حال مردم فلسطین به جز کرونا با ویروس دیگری نیز درگیر هستند که همان اشغالگران صهیونیستی هستند.

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران در یادداشتی در جام جم آنلاین به مناسبت روز قدس نوشت: مطمئن هستم ما و کل مسلمانان برای مبارزه در دشتی جمع می شوند و رود بین حیفا و فلسطین پر از خون می شود حتی خاورمیانه پر از خون می شود و بعد این دولت جعلی به اتمام می رسد .

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر