jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۹۳۵ ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سرپرست هیات کاوش دره شمی ایذه جزئیاتی مربوط به کشف آرامگاه خانوادگی باستانی در دره شمی این شهرستان در شمال شرق خوزستان ارائه کرد.

دره شمی ایذه توسط آندره گدار فرانسوی، رئیس وقت اداره باستان‌شناسی ایران به شماره 362 در 20 خرداد سال 1321 با امضای وزیر وقت فرهنگ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جعفر مهرکیان دیروز در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: هیات باستان‌شناسی در ادامه کاوش‌های فصل سوم دره شمی به دلیل برخورد به مواردی که نیاز به بررسی بیشتر داشت با پشتیبانی و به درخواست اداره کل میراث فرهنگی خوزستان پنج نقطه باقیمانده از فصل سوم کاوش در دره شمی را ادامه داد.

وی افزود: در این کاوش‌ها برای نخستین بار به آرامگاهی در زمین‌های زیر انباشتگاه سنگ‌های دورریز و غیرقابل کشت کشاورزان و با برداشت ده‌ها کامیون سنگ برخوردیم که برخلاف آرامگاه‌های شناخته شده، گوردخمه و زیرزمینی نبوده، بلکه از سه جانب در فضای باز قرار داشته است.

مهرکیان گفت: این آرامگاه منحصربه‌فرد درگاهی سنگی و بسیار خوش ساخت دارد که هنرمندانه به صورت چهار قاب ساخته شده و در چارچوب سنگی با یراقی آهنین و حلقه دار، تراشیده و جای گرفته و باز و بسته می‌شده است.

این باستان‌شناس با بیان این که کشف در گستره 50 هکتاری کاوشگاه اتفاق افتاد، یادآور شد: در نخستین فصل کاوش هیات مشترک باستان‌شناسی ایران و ایتالیا سال 1392 یک نمونه از این در سنگی کشف شد، اما در جایگاه اصلی و واقعی خود قرار نداشت و چگونگی کاربرد آن در محل و استقرار آن بر هیات کاوشگری نیز پوشیده بود.

وی اضافه کرد: این آرامگاه از یک سو به یک تختگاه تکیه داده و ساختار معماری آن تمام سنگی است که از گونه‌های مختلف سنگ استفاده شده و کالبد درگذشتگان روی آنها جای می‌گرفته است.

وی اظهار کرد: بقایای بازمانده سه جمجمه انسانی آن هم به صورت شکسته شده در دو نقطه از این حفاری‌های بی‌رویه حکایت از این دارد که این آرامگاه پس از فروپاشی حکومت محلی الیماییان که بر سرزمین بختیاری فرمانروایی می‌کردند، مورد دستبرد قرار گرفته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر