jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۹۶۷۷۹ ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۹:۲۲

اجلاس کشورهای تولیدکننده نفت در دوحه پایتخت قطر بدون نتیجه به پایان رسید. این اجلاس به دلیل اختلاف بر سر متن پیش‌نویس توافق برای تعیین سقف تولید با مشکل و تاخیر روبه رو شده بود.

اجلاس دوحه بدون نتیجه به پایان رسید

به گزارش جام جم انلاین و به نقل از ایرنا، برخی از رسانه های خبری یکشنبه شب گزارش دادند، ایران در این اجلاس که با هدف تثبیت قیمت تشکیل شده است، شرکت نکرد و گزارش‌ها حاکی از آن است که دلیل اصلی عدم توافق در این نشست اختلافات عربستان با ایران بوده است.

ایران تاکید کرده است که تا زمان بازگشت کامل به بازار نفت و رساندن سهم خود از بازار به سطح پیش از اعمال تحریم‌ها به هیچ گونه سقف تولیدی تن نخواهد داد و هیچ توافقی را در مورد تثبیت میزان تولید امضا نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که عربستان بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک به شرکت کنندگان اجلاس دوحه گفته است که خواهان پایبندی تمام تولیدکنندگان بزرگ از جمله ایران به سقف تولید است.
قرار بود 18 کشور شرکت‌کننده در نشست دوحه از جمله روسیه امروز یکشنبه 17 آوریل (29 فروردین) توافقی را برای ثابت نگه داشتن سقف تولید ماه ژانویه تا اکتبر سال 2016 امضا کنند.

اما بر اساس گزارش‌ها، اختلاف‌ میان اعضا و مخالفت عربستان با پیش‌نویس توافق باعث ابهام در سرنوشت اجلاس و الزام‌آور بودن نتیجه آن شده است.

علاوه بر این بین شرکت‌های عضو اوپک و کشورهای غیر عضو بر سر میزان تولید اختلاف نظر وجود داشته است. کشورهای عضو اوپک به کشورهای غیر عضو گفته‌اند که آنها ابتدا باید با اوپک به توافق برسند.

این توافق احتمالا به نشست آتی در تابستان موکول خواهد شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش داده است که پیش‌نویس تازه‌ای که پس از این دیدار تهیه شده شامل هیچ یک از موارد الزام‌آور قبلی نمی‌شود.

یک مقام ارشد نفتی به این خبرگزاری گفته است: مشکل پیدا کردن راه حلی است که ایران در آن نقشی نداشته باشد، عربستان را راضی کند و روسیه را شاکی نکند.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که بی‌نتیجه ماندن اجلاس دوحه باعث خواهد شد ثبات نسبی چند ماه اخیر در قیمت نفت به خطر بیفتد و رقابت در تولید باعث کاهش بیشتر قیمت شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

امسال در حالی در آستانه روز قدس هستیم که تمام دنیا تحت تاثیر شرایط و اتفاقات بسیاری از جمله ویروس کرونا واقع شده و این مساله تمام دنیا را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. در عین حال مردم فلسطین به جز کرونا با ویروس دیگری نیز درگیر هستند که همان اشغالگران صهیونیستی هستند.

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران در یادداشتی در جام جم آنلاین به مناسبت روز قدس نوشت: مطمئن هستم ما و کل مسلمانان برای مبارزه در دشتی جمع می شوند و رود بین حیفا و فلسطین پر از خون می شود حتی خاورمیانه پر از خون می شود و بعد این دولت جعلی به اتمام می رسد .

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر