jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۵۹۷۴ ۲۸ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سیزدهمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول نشان داد بزرگ‌ترین عامل ناکامی و ناتوانی این سازمان در مدیریت بحران‌های جهان اسلام و تقویت وحدت و همگرایی این نهاد 47 ساله در برابر رژیم صهیونیستی در درون سازمان قرار دارد. نقش مخرب عربستان و قرار گرفتن دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در جده و اعمال نفوذ سنتی مقامات ریاض در این سازمان همواره پاشنه آشیلی بوده که مانع اثرگذاری و نقش‌آفرینی سازمان همکاری‌ اسلامی در معادلات منطقه‌ای و جهانی شده است؛ چنان که از سال 2011 که بسیاری از کشورهای عضو این سازمان دستخوش تحولات بوده یا از رویارویی مستقیم با گروه‌های تروریستی رنج می‌برند، سازمان همکاری اسلامی غایب بزرگ بوده است.

دلیل کمرنگ بودن سازمان همکاری اسلامی با 57 کشور عضو در مدیریت مسائل جهان اسلام، ورود مستقیم برخی اعضا نظیر عربستان و ترکیه در این تحولات بوده است. تجاوز نظامی عربستان به یمن، دخالت‌های آشکار و نهان در بحرین، حمایت از گروه‌‌های تروریستی در سوریه و خوش رقصی و عدم واکنش نسبت به اقدامات رژیم اسرائیل علیه مردمان فلسطین و لبنان، تنها نمونه‌هایی از اقدامات این کشور است که مقر سازمان همکاری اسلامی در آن قرار دارد.

با چنین پیشینه‌ای مقامات ریاض با هدف انحراف توجه افکار عمومی دنیای اسلام کوشیدند از فرصت نشست استانبول برای تکمیل سناریوی ایران‌هراسی بهره گرفته، همچون نشست‌های شورای همکاری خلیج‌فارس و اتحادیه عرب بندهایی را بر ضد ایران در بیانیه پایانی تصویب کنند.

عدم حضور عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر در نشست استانبول و کینه‌ وی با اردوغان بر سر مرسی از یک‌سو و دست برتر دولت سوریه در مصاف با تروریست‌‌ها در ماه‌های اخیر که به مفهوم برتری ایران در تحولات منطقه‌ای نسبت به عربستان و ترکیه است،‌ از سوی دیگر باعث شد ریاض به‌رغم حضور ملک‌سلمان در نشست استانبول نتواند آن‌گونه که مطلوبش بود، به اهداف موردنظرش دست یابد. هرچند با حمایت برخی اعضا توانست بندهایی را بر ضد ایران و حزب‌الله در بیانیه پایانی نشست استانبول بگنجاند، بندهایی که نه‌تنها مرهمی بر شکست‌های عربستان و دوستانش در یمن و سوریه نخواهد بود که عملا مایه رسوایی و تاسف افکار عمومی دنیای اسلام از مسیر غلطی است که مقامات ریاض در پیش گرفته و همچنان بر استمرار آن اصرار دارند.

آنچه جهان اسلام انتظار دارد ضرورت تمرکز توجه سازمان همکاری اسلامی به خطر روز افزون تروریسم در کشورهای عضو این سازمان همچون سوریه، عراق، لیبی، نیجریه، یمن، سومالی و بهره‌گیری اسرائیل از این فرصت است که متاسفانه به نظر می‌رسد با توجه به سیاست‌های عربستان میزبان دبیرخانه سازمان و ترکیه که ریاست دوره‌ای سازمان را برای سه سال عهده‌دار شده است، این موارد همچنان مورد غفلت واقع شده و توجه به آنها صرفا در حد تنظیم بندهایی پرطمطراق روی کاغذ باقی بماند و نتیجه‌ عملی آن را، مسلمانان در کشورهایی که قربانی تروریسم مولود مثلث عبری، عربی و غربی هستند شاهد نباشند.

دکتر مراد عنادی

مدیرمسئول

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر