jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۵۶۴۴ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

26 ماه قبل وقتی مرد رهگذر جسد پیرزنی را در دشتمزار دماوند پیدا کرد، نمی‌دانست قربانی این جنایت خواهر شهید لاجوردی است. دو پسر مقتول نیز دو روز بعد زمانی که جسد مادر را در پزشکی قانونی شناسایی کردند، تصور نمی‌کردند که قاتل او تازه‌عروس خانواده باشد، زن جوانی که دیروز در حضور دو قاضی جنایی تهران به تشریح جنایت خود پرداخت و به قصاص محکوم شد.

به گزارش جام‌جم، رسیدگی به این پرونده از عصر 28 بهمن سال 92 و همزمان با کشف جسدی حوالی دماوند در دستور کار پلیس قرار گرفت. تیم جنایی وقتی به محل رسیدند، با جسد زن سالخورده‌ای روبه‌رو شدند که در میان ملحفه، پتو و کیسه پلاستیکی پیچیده شده و ضربات محکم به سرش، مرگ او را رقم زده بود.

کشف راز قتل

دو روز بعد، خانواده مقتول جسد مادرشان را شناسایی کردند. مقتول طیبه لاجوردی، خواهر شهید اسدالله لاجوردی بود. مقتول در خانه خود در شرق تهران کلاس قرآن برگزار می‌کرد. او 27 بهمن به طرز مشکوکی ناپدید شده بود.

با توجه به حساسیت پرونده، تیمی از ماموران پلیس آگاهی و اطلاعات تحقیقات در این‌باره را آغاز کردند و با بررسی خانه مقتول، هویت قاتل او مشخص شد. قاتل طیبه عروس 32 ساله‌اش به نام نرگس بود. او همزمان با قتل طیبه، فرش خانه را شسته بود. همچنین رد خون در راه پله‌های خانه مشاهده می‌شد.

نرگس تحت بازجویی قرار گرفت و یکم اسفند همان سال به قتل اعتراف کرد و گفت: پس از جنایت با همدستی مرد وکیلی که همسر سابقم بود، جسد را از خانه خارج کردم.

همدست این زن تحت تعقیب قرار گرفت و پس از ماه‌ها فرار به دام افتاد.

محاکمه متهمان

با تکمیل تحقیقات، پرونده برای محاکمه به شعبه هشتم دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد. صبح دیروز متهمان به ریاست قاضی حسین اصغرزاده و با حضور قاضی توکلی به صورت علنی پای میز محاکمه قرار گرفتند.

در ابتدای این جلسه خانم کرمی، نماینده دادستان تهران در تشریح کیفرخواست گفت: در این پرونده نرگس متهم به قتل عمدی و جرح مقتول است. سعید نیز متهم به مخفی کردن جسد مقتول و اقدام برای خلاصی متهم از محاکمه است.

فقط قصاص

دو پسر مقتول سپس به عنوان اولیای دم در جایگاه قرار گرفتند و برای قاتل مادرشان تقاضای قصاص و برای همدست او اشد مجازات خواستند. آنها اعلام کردند، به هیچ عنوان حاضر به گذشت نیستند.

وکیل آنها نیز وقتی در جایگاه قرار گرفت، گفت: موکلانم به خاطر جرح عمدی مادرشان درخواست دیه دارند.

می‌خواستم برای زندگی خودم تصمیم بگیرم

رئیس دادگاه سپس با تفهیم اتهام به نرگس، از او خواست به دفاع از خود بپردازد. زن جوان با قبول اتهامش گفت: شش ماه قبل از قتل با شوهرم ازدواج کردم. مادرشوهرم زن خوبی بود، اما نمی‌گذاشت من و همسرم برای زندگی خودمان تصمیم بگیریم. چند بار با شوهرم صحبت کردم تا این که قبول کرد، خانه را اجاره دهیم و خانه دیگری اجاره کنیم. مادرشوهرم در همان خانه زندگی می‌کرد و مخالف رفتن ما بود. روز حادثه حدود ساعت یک بعدازظهر به خانه ما آمد و گفت، نمی‌گذارد وسیله‌ای را از این خانه خارج کنیم. من در زندگی فقر مالی و بی‌مهری دیده بودم و دوست نداشتم دیگر فقیر باشم و کسی در زندگی‌ام دخالت کند. به او گفتم ما می‌خواهیم خودمان برای زندگی‌مان تصمیم بگیریم. یک لحظه از جایم بلند شدم که او موهای مرا گرفت و من هم با مشاهده میله آهنی روی مبل، آن را برداشتم و چند ضربه به سرش زدم. من وقتی عصبانی می‌شدم کنترلی بر رفتار نداشتم؛ چند بار هم شوهرم را در عصبانیت کتک زده‌ام.

رئیس دادگاه: در محل قتل فرد دیگری حضور داشت؟

نرگس: نه. من تنها بودم. طیبه در آغوش خودم جان داد.

رئیس دادگاه: بعد از قتل چه کردی؟

نرگس: به سعید زنگ زدم. به عنوان منشی در دفتر وکالتش کار می‌کردم و یک سال هم عقد موقت او بودم. او یک ساعت بعد خودش را به آنجا رساند. با دیدن جسد شوکه شد و خواست به پلیس زنگ بزند که من تهدیدش کردم. سعید را به عنوان دایی خود به خانواده شوهرم معرفی کردم و به او گفتم اگر کمک نکند، دایی‌بازی را فاش می‌کنم.

رئیس دادگاه: جسد را چگونه از خانه خارج کردید؟

نرگس: من آن را پتو‌پیچ کردم و سعید نیم ساعت بعد با دو کارگر به آنجا بازگشت و جسد را به دماوند برد.

در قتل نقشی نداشتم

در ادامه سعید در جایگاه قرار گرفت که او هم با قبول اتهامش گفت: در قتل هیچ نقشی نداشتم. وقتی به محل قتل رسیدم، طیبه مرده بود.

رئیس دادگاه: کارگرها شک نکردند؟

سعید: به آنها گفتم وسایل کشاورزی است و شک نکردند. 50 هزار تومان به آنها دادم و جسد را حوالی دماوند رها کردیم.

حمله به خانواده شوهر

وکیل نرگس هم وقتی در جایگاه قرار گرفت، در دفاع از موکلش گفت: نرگس وقتی عصبانی می‌شود، اراده و قدرت تمییز ندارد. او چند سال قبل با مردی اصفهانی ازدواج کرد و در آن ازدواج هم به پدرشوهرش حمله و او را روانه بیمارستان کرد.

پس از آخرین دفاعیات متهمان قضات دادگاه وارد شور شده و نرگس را به قصاص و سعید را به حبس محکوم کردند.

حاشیه‌های دادگاه

* در این جلسه نرگس با خواندن متنی از اولیای دم تقاضای بخشش کرد و گفت: مادری عزیز را کشتم و از فرزندان او عذرخواهی می‌کنم.

* بعد از دادگاه مادر نرگس به پای فرزندان مقتول افتاد و از آنها خواست دخترش را ببخشند و او را قصاص نکنند.

* فرزندان مقتول در برابر اصرار خانواده قاتل اعلام کردند، به هیچ عنوان حاضر به بخشش نیستند.

* یکی از پسران مقتول خواستار بررسی رابطه دو متهم پرونده شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر