jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۸۹۵۴۶۴   ۲۶ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۲:۱۵

مصر، سرزمین باستانی و مسلمان : تاریخ مصر باستان به 5300 سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد و با ورود اعراب به سال 642 پس از میلاد مسیح، اسلام به این منطقه آورده شد و بسیاری از باورها و رسوم مصر مدرن را تشکیل داد.

رونق جشن‌های مذهبی مسلمانان در مصر

اسلام، دین اصلی مردمان مصر: امروزه دین اصلی مردمان مصر، اسلام است و 80 میلیون نفر ـ 7/94 درصد ـ از جمعیت مصری‌ها را مسلمانان تشکیل می‌دهند. تقریبا کل مسلمانان این کشور سنی مذهب و بخش کوچکی از آنها شیعه هستند. مسلمانان مصری معتقدند اسلام نحوه ارتباط انسان با خدا و با مسلمان‌ها و غیرمسلمان‌های دیگر را نشان می‌دهد.

اسلام شفاهی و سرنوشت: اسلام عوام در مصر بیشتر بر پایه سنت شفاهی است و امامان مساجد با حفظ قرآن و حکایات آن، بخش‌هایی از قرآن و تعالیم آن را در مراسم مذهبی و همچنین یادبودها نقل می‌کنند و با استفاده از داستان‌های قرآنی به راهنمایی مردم بویژه قشر جوان می‌پردازند. از طرفی از نظر بیشتر مسلمانان مصر، تقدیر و سرنوشت نقش مهمی در زندگی افراد دارد تا جایی که معتقدند هرگز نمی‌توانند تقدیر از پیش‌نوشته‌شان را تغییر دهند و این کار تلاشی بیهوده است.

خانواده و احترام: خانواده در مصر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اعضای آن برای یکدیگر ارزش بسیاری قائل هستند. رئیس خانواده، مسئولیت اداره خانواده را به عهده دارد و باید آن را به بهترین شکل حفظ کند. فرزندان باید به والدین خود احترام بگذارند و هرگز رفتار دور از ادبی از خود نشان ندهند. خانواده‌ها به دیگر قوم و خویش نیز اهمیت می‌دهند.

زن مسلمان در جامعه مصر : زنان مسلمان مصری از نظر پوشش، ظاهر موقری دارند. این روزها آنها می‌توانند از تحصیلات عالیه برخوردار باشند و در صورت لیاقت و توانایی به مشاغل مهمی چون پست‌های مدیریتی دست پیدا کنند. زنان مصر توانسته‌اند موفقیت‌های بسیاری کسب کنند. با تمام این اوصاف، آنها هنگام برخورد با غریبه‌ها محافظه‌کار هستند و هرگز وقار خود را فراموش نمی‌کنند و به سنت‌های مذهبی‌شان احترام می‌گذارند.

زمانی برای آشتی و محبت: یکی از جشن‌های مذهبی مسلمانان مصری، ماه رمضان است. آنها در این ماه از طلوع خورشید تا غروب، از خوردن و نوشیدن و سیگار کشیدن اجتناب می‌کنند و در کنار فعالیت‌های روزانه شان، به عبادت و نیایش نیز می‌پردازند، اما در پایان روز و هنگام غروب مردم دور هم جمع شده و با جشن و شادی افطار می‌کنند. آنها معمولا غریبه‌ها را به افطاری‌هایشان دعوت می‌کنند و همچنین فقرا را نیز از یاد نمی‌برند. در این ماه است که هر کس با کسی دیگر قهر است، آشتی می‌کند و اختلافات را کناری می‌گذارد و مردم به یکدیگر بسیار محبت می‌کنند. عید قربان و روز تولد پیامبر اسلام(ص) هم از دیگر جشن‌هایی است که برای مسلمانان مصر بسیار مهم هستند.

جشن و تعطیلات رود نیل : این جشن از مصر باستان به جا مانده و مسلمانان در کنار دیگر مذاهب در این زمان به شادی و استراحت می‌پردازند. تعطیلات مربوط به این جشن دو هفته است و زمانی عالی برای مسافرت رفتن محسوب می‌شود.

منبع: Laits.utexas.edu

مترجم: نادیا زکالوند

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
سیمین، عاشق زندگی بود

گفت‌وگو با عاطفه رضوی، یکی از علاقه‌مندان سیمین دانشور در صدمین سالروز تولد این نویسنده

سیمین، عاشق زندگی بود

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر