jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۹۵۴۳۸ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۶:۳۲

وزیر انرژی روسیه گفت توافق بر سر فریز نفتی ممکن است بدون مشارکت ایران بین کشورهای تولید کننده نفت به دست آید.

احتمال توافق بر سر فریز نفتی بدون مشارکت ایران

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از رویترز، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد، توافق بر سر فریز نفتی ممکن است بدون مشارکت ایران بین کشورهای تولید کننده نفت به دست آید.

وی افزود: «همه چیز ممکن است، زیرا این یک سند باز است. هر کسی که می خواهد به آن بپیوندد به آن خواهد پیوست. آنهایی که نمی خواهند به توافق فریز نفتی بپیوندند، کسی آنها را وادار به پیوستن نخواهد کرد.»

مقامات کشورهای عمده تولید کننده نفت از جمله روسیه و عربستان قرار است روز یکشنبه در دوجه قطر با همتای ایرانی شان دیدار کنند و با وزیر نفت ایران درباره فریز تولید بحث و تبادل نظر نمایند. در حالی که تجار در انتظار این نشست هستند، قیمت نفت خام روز سه شنبه به بالاترین رقم در سال جاری میلادی رسید. این در حالی بود که تولید نفت خام آمریکا در ماه مارس کاهش یافت و احتمالا این روند کاهشی را ادامه خواهد داد.

برخی سرمایه گذاران فریز احتمالی تولید را مقدمه ای برای کاهش تولید در اواخر امسال می دانند، در حالی که برخی دیگر می گویند چنین اقدامی تاثیری در کاستن از مازاد عرضه در بازار نخواهد داشت.

اما همچنان سوالاتی درباره تمایل این 3 کشور برای دستیابی به توافق وجود دارد. ایران احتمال پیوستن به توافق فریز نفتی را رد کرده و گفته، تا زمانی که سطح تولیدش به سطح قبل از تحریم های غرب، یعنی حدود 4 میلیون بشکه در روز برسد، تولید خود را ادامه خواهد داد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر