jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۹۵۳۲۳   ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۷:۵۹

میزان حجم یارانه‌های انرژی در ایران زیاد است و به‌رغم این‌که قیمت‌ جهانی نفت کاهش یافته، اما هنوز هم شاهد هزینه‌ای سنگین در این زمینه از سوی دولت هستیم. البته نباید اشتباه کرد که کل حجم یارانه‌ای که در اقتصاد ایران وجود دارد،‌ همین مبلغ نقدی است که ماهانه میان مردم توزیع می‌شود، بلکه بخش مهمی از یارانه‌ در کشورمان در بخش کلان اقتصاد هزینه می‌شود که می‌توان از آن به عنوان یارانه پنهان نیز یاد کرد.

توزیع ناعادلانه یارانه باید متوقف شود

این یارانه‌ها در نفت، برق، آب یا دیگر حامل‌های انرژی نهفته است که هزینه زیادی بر کشور تحمیل می‌کند و باید برای توزیع عادلانه آن سیاست جدی‌تر و دقیق‌تری داشته باشیم، چون با شیوه فعلی توزیع یارانه، این ثروتمندان هستند که بیش از نیازمندان یارانه دریافت می‌کنند.

طبق ترازنامه انرژی کشور، 60 درصد یارانه‌ها را بنگاه‌های اقتصادی، چه دولتی و چه خصوصی استفاده می‌کنند و 40 درصد باقیمانده به عنوان مصرف شهروندان عادی (مصارف خانگی) معرفی شده است، بنابراین کسی که چند خانه دارد یا این‌که خانه بزرگ‌تری داشته باشد، از این امتیاز بیشتر استفاده می‌کند.

پس هرچه افراد بیشتر از امکانات استفاده کنند، به نوعی یارانه بیشتری می‌گیرند و آن گروه که امکانات کمتری دارند یارانه کمتری می‌گیرند. بنابراین امروز عدالتی در توزیع یارانه‌ها نیست و آن گروه که واقعا نیازمند دریافت یارانه هستند، از حمایت‌های دولتی برخوردار نیستند.

متاسفانه برخی مساوی تقسیم کردن یارانه‌ها را عدالت عنوان و از آن حمایت می‌کنند، درحالی که این عین بی‌عدالتی است و هیچ توجیهی ندارد که یارانه مساوی میان همه ملت پرداخت شود. همانطور که ذکر شد درواقع حجم کمی از مجموع یارانه‌ها در اقتصاد ایران، یارانه پرداختی به مردم است و اصل کار مربوط به یارانه‌های پنهان است و این دقیقا جایی است که یک‌سری افراد، ارقام بیشتری دریافت می‌کنند.

امروز وقت آن رسیده که عدالت واقعی را اجرا کنیم و آن بخش از جامعه که واقعا یارانه در زندگی آنها تاثیری ندارد، از دریافت‌ آن حذف شوند و میزان مبالغ صرفه‌جویی شده برای سرمایه‌گذاری برای اشتغال و رونق اقتصادی هزینه شود. اما تحقق این کار نیازمند عزم ملی و همکاری قوای سه‌گانه است. چندی پیش در قالب بررسی لایحه بودجه امسال، دولت و کمیسیون تلفیق مجلس به توافق رسیدند که یارانه ثروتمندان حذف شود، ولی روز سه‌شنبه در صحن علنی مجلس که قرار بود موضوع به رای گذاشته شود به ناگاه نماینده دولت با آن مخالفت کرد. در حالی که این رفتار غیرحرفه‌ای دولت در راستای عدالت‌محوری نبوده و مشکلاتی را به بار می‌آورد. چون کارهای بزرگ ملی نیازمند حمایت و همکاری دولت و مجلس است و دولت هم باید با قدرت اعلام کند این سیاست صحیح و دقیقی است.

دکتر مسعود میرکاظمی - عضو کمیسیون انرژی مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر