jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۸۹۵۰۷۸   ۲۴ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۷:۲۰

انهدام و دستگیری اعضای یک باند چهار نفره که با کپی برداری از کارت های عابر بانک اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کرده بودند و همچنین کشف راز یک فقره قتل و پولشویی دو میلیارد تومانی از این اعضای این باند خبری است که رییس پلیس فتای ناجا به تشریح آن پرداخته است.

قتل و پولشویی 2 میلیارد تومانی باند چهار نفره

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی پلیس فتا، سردار سید کمال هادیانفر گفت: شکایت 14 تن از شهروندان یزدی در بهمن ماه سال گذشته مبنی بر برداشت غیر مجاز از حساب بانکی شان زمینه‌ساز کشف پرونده‌ای پیچیده و راز یک قتل شد. پس از طرح این شکایت در بررسی‌های صورت گرفته ازسوی کارشناسان پلیس فتا مشخص شد سه نفر که ساکن استان های همجوار استان یزد هستند، اقدام به کرایه مغازه ای به منظور فروش میوه کرده‌اند که در واقع این حرکت پوششی برای اسکیمر یا کپی برداری از کارت عابر بانک بود.

وی با بیان اینکه دراین مدت از سوی این سه متهم 100 میلیون تومان از حساب بانکی 14 تن از شهروندان برداشت شد، افزود: از آنجا که پرونده دارای اولویت بالایی در زمینه شناسایی مجرمان و جلوگیری از دیگر اقدامات کلاهبردارانه بود متخصصان پلیس فتا با استفاده از روش هایی نوین توانستند متهمان را که بعد از استان یزد به اصفهان و سپس به یکی از شهرستان های فارس نقل مکان کرده بودند، شناسایی کنند که در این راستا با هماهنگی بازپرس پرونده و اخذ نیابت قضایی ماموران به استان محل اقامت متهمان اعزام شدند و با همکاری پلیس آن شهرستان، محل استقرار متهمان کشف و طی یک عملیات دستگیر شدند.

هادیانفر ادامه داد:در تجسس های صورت گرفته در محل اختفای این افراد 30 عدد کارت بانکی کشف و نهایتا متهمان به برداشت غیرمجاز از 14 حساب از طریق اسکیم کارت اعتراف کردند.

رییس پلیس فتا ناجا گفت : در تحقیقات بعدی کارشناسان پلیس و با استناد به ادله دیجیتال به دست آمده از متهمان رد پای یک قتل در این پرونده باز شد؛ قتلی که در سال 1390 پس از رابطه پنهانی یکی از متهمان باز زنی چهل ساله به وقوع پیوسته و تا این تاریخ قاتل از دست قانون فرار کرده بود.

هادیانفر ادامه داد : این قتل در حالی به وقوع پیوسته بود که مقتوله، متهم را تهدید به برملاء کردن رابطه خود با وی کرده بود لذا برای ساکت کردن صدای وی تنها راهی که به ذهن متهمان رسیده بود قتل وی در منزل خود و به آتش کشیدن خودروی شخصی مقتوله در گوشه‌ای دیگر از شهر بود، اما پرونده این متهمان به همین جا ختم نشد بلکه در ادامه تحقیقات پلیسی پرونده بزرگ پولشویی به ارزش دو میلیارد و هشتصد میلیون تومان در پیش روی ماموران پلیس باز شد.

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا اظهارکرد: ماموران پلیس در ادامه تحقیقات خود به پرونده فروش باغ 6000 متری دست یافتند که بر اساس استعلامات صورت گرفته از اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری مشخص شد این معامله با استفاده از اسناد جعلی به مبلغ دو میلیارد و 800 میلیون تومان صورت گرفته و این پول مستقیما به حساب خانمی واریز شده که وی نیز سریعا این پول را با خرید دلار و طلا به صورت کامل خرج کرده است.

وی با بیان اینکه با توجه به حجم گسترده اقدامات جنایی و کلاهبرداری این افراد ماموران پلیس همچنان به دنبال کشف دیگر پرونده های پنهان شده از سوی این افراد هستند.

هادیانفر به شهروندان توصیه کرد : با توجه به اینکه وقوع جرایم مالی از زمانی آغاز می شود که کلاهبرداران با بهره گیری از امکانات فضای مجازی و اینترنت اقدام به دریافت خدماتی از قبیل خرید اینترنتی، برداشت، جابجایی، انتقال وجه، ثبت نام و ... می کنند هموطنان باید توجه داشته باشند که کارت خود را برای دریافت وجه نقد به افراد غیر قابل اعتماد ندهند چراکه امکان فعال سازی و تغییر رمز دوم کارت وجود دارد .

وی افزود:‌همچنین در مواقعی که شهروندان برای اتصال به شبکه از اینترنت مکان های عمومی استفاده می کنند هنگام انجام عملیات بانکداری اینترنتی با استفاده از درگاه های ورود اطلاعات از پروتکل https مطمئن شده و از صفحه کلید مجازی برای درگاه ها برای ورود به رمز دوم استفاده شود . در مورد خرید از طریق دستگاه pos نیز دقت کنند و حتی المقدور حساب و کارتی را تهیه کرده و میزان مبلغ مشخص را درون آن واریز کنند تا افراد خانواده از یک حساب مشخص اقدام برای خرید های اینترنتی و خریدهای روزمره کنند.

رییس پلیس فتا اضافه کرد:‌ شهروندان در مورد خرید از طریق دستگاه های pos به این نکته توجه داشته باشند که مجرمان با نصب ابزاری پیشرفته به نام «اسکیمر کارت» در محل کشیده شدن کارت های بانکی می توانند تمامی اطلاعات کارت بانکی را کپی کرده و اطلاعات کارت را بخوانند و با بدست آوردن رمز عبور که مشتریان در اختیار آنها قرار می دهند، تمامی اطلاعات مورد نیاز برای دسترسی به حساب افراد را بدست آورده و از این طریق برداشت غیر مجاز از حساب قربانیان اتفاق می افتد بنابراین بهتر است شهروندان شخصا به دستگاه pos مراجعه کرده و عملیات واریز را انجام دهند و هنگام وارد کردن رمز عبور برای استفاده از دستگاه pos به دوربین های مدار بسته اطراف و اطرافیان خود توجه کرده دست خود را حایل قرار دهید و پس از اتمام عملیات رسید آن را به دقت بررسی و نزد خود نگه دارید و در صورت ناموفق بودن تراکنش، رسید مربوطه را دریافت و تا حصول اطمینان از کسر نشدن وجه آن را نزد خود نگه دارند .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر