jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۴۸۸۳ ۲۴ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

رئیس پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: به دنبال بالا آمدن سطح آب دریاچه ارومیه، دو فروند از قایق‌های گشت و کنترل پارک ملی دریاچه ارومیه بعد از چهار سال به آب انداخته شد.

بهزاد شیرپنجه در این باره به ایرنا توضیح داد: در نتیجه این اقدام مسیر پنج ساعته بندر گلمان خانه تا جزیره کبودان در عرض 45 دقیقه طی شد. قبلا به علت باتلاقی بودن، این مسیر با ماشین‌های کمک دار طی می‌شد.

هم‌اکنون به علت بارش‌های مکرر و نیز رهاسازی حقابه دریاچه ارومیه، وضعیت مطلوبی بر دریاچه حاکم است.

رئیس پارک ملی دریاچه ارومیه اظهار کرد: هم‌اکنون با بالا آمدن آب دریاچه ارومیه براحتی تردد توسط قایق‌ها در جاده شهید کلانتری، کاظم داشی و جزیره اردو شاهی انجام می‌شود. بخش غربی دریاچه نیز دارای آب شده و محل زیست فلامینگوها نیز وضعیت مطلوبی دارد.

پارک ملی دریاچه ارومیه دارای 5700 کیلومتر وسعت است که با بیش از 102 جزیره یکی از زیستگاه‌های مهم انواع خزندگان، پرندگان، قوچ و میش و گوزن زرد محسوب می‌شود. از 18 سال گذشته این پارک ملی رو به خشک شدن گذاشته است. روند احیای آن از دو سال قبل با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به صورت جدی آغاز شده است.

در سال آبی جاری از چهار سد مهاباد، بوکان، زولای سلماس و حسنلوی نقده در مجموع 650 میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده و شرایط دریاچه با ورود 5/1 میلیارد متر مکعب آب بهبود یافته است.

دریاچه ارومیه از 20 سال پیش با روند کاهش میزان آب و سطح تراز رو به رو بوده و در این مدت، سطح آن هفت متر و 41 سانتی متر نسبت به حداکثر سطح تراز کاهش یافته است.

تراز دریاچه ارومیه در آخرین اندازه‌گیری صورت گرفته به 85/1270 متر رسیده که 16 سانتی متر بیشتر از سال گذشته است. افزایش دو رقمی تراز آبی دریاچه ارومیه در این موقع از سال در 12سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر