jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۹۴۵۳۶   ۲۳ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۹:۱۳

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه محدودیت ها مانع پیشرفت اتمی ایران نمی شود گفت: راهبرد جدید کشورمان ساخت نیروگاههای کوچک هسته ای با قابلیت های خوب در مقایسه با نیروگاههای بزرگ است.

سند همکاری با اتحادیه اروپا در حال تهیه است/ کلنگ زنی فاز 2و3 نیروگاه بوشهر

به گزارش جام جم آنلاین ، بهروز کمالوندی در گفت و گو با برنامه «من طهران» شبکه العالم افزود: نیروگاههای کوچک سرمایه کمتری می خواهد، زودتر به تولید می رسد و حتی قابلیت جابجایی دارد به گونه ای که می تواند روی کشتی قرار گیرد.

وی گفت: به همین دلیل برای ساخت نیروگاه های کوچک درحد صد مگاوات درحال برنامه ریزی هستیم و دراین زمینه مذاکراتی با چین برای ایجاد دو نیروگاه کوچک در منطقه مکران داشته ایم که پیشرفت خوبی داشته است.

کمالوندی یادآورشد: استراتژی ما این است که در زمینه ایجاد نیروگاههای جدید متکی به خود باشیم اما تعامل و همکاری با دیگران هم داشته باشیم. در زمینه سوخت هم ما می خواهیم تعامل داشته باشیم و از تکنولوژی دیگران استفاده کنیم ولی مطمئن باشیم که اگر روزی سوخت به ما ندادند خودمان قادر هستیم سوخت مورد نیاز را تامین و تولید کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران افزود : این استراتژی متنوع متکی به دانش و توان و امکانات داخلی است و متضمن استقلال و موفقیت آن متخصصان ایرانی و منابع داخل کشور است. منابع داخلی ما هرچند برای بلند مدت و تعداد زیادی نیروگاه قابل اتکا نیست اما درزمانهای حساس برای پرکردن خلاء ها مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تاکید کرد هدف اصلی آن است که خودمان سازنده باشیم، در حوزه هایی مانند سوخت می توانیم متکی به خود باشیم، ولی در ساخت نیروگاه های بزرگ، مولد های بزرگ یا ژنراتورهای بزرگ هنوز مقداری کار داریم، به همین دلیل به طرف نیروگاه های کوچک رفته ایم، چون دو خاصیت برای ما دارد می تواند تخصص تولید و ساخت را به ما بدهد و همچنین خودمان آزمایش کنیم این تجربه ای است که می تواند راحت تر به دست آید و دوم آنکه اکنون رویکرد به طرف نیروگاه های کوچک است، زمانی کاربا این نیروگاهها شروع شد، سپس نیروگاه های متوسط و پس از آن بزرگ آمد اما به تدریج دنیا متوجه شده که نیروگاه های کوچک نیز اهمیت دارد.

محدودیت ها مانع پیشرفت ما نیستند

کمالوندی دربخش دیگر از این گفت و گو تاکید کرد : سیاست دولت در مذاکره و سیاست ما در سازمان انرژی اتمی آن است که اگر در جایی محدودیت می پذیریم، مانع پیشرفت کار مان نشود به این معنا که محدودیت موقت و تعریف شده باشد.

وی افزود، در بخش غنی سازی محدودیت کاهش 3 هزار سانتریفیوژ مطرح شد، البته 6 هزار سانتریفیوژ با 9 هزار سانتریفیوژ تفاوت چندانی ندارد به ویژه وقتی طرح به گونه ای است که حداقل 190 هزار سانتریفیوژ مورد نیاز است.

کمالوندی ادامه داد، ما باید به سمت صنعتی شدن در این زمینه حرکت نماییم، اینکه این شیب را مقداری کند کنیم و با زمان طولانی تری به هدف برسیم خیلی تغییری در کار ما ایجاد نمی کند.
«سیاست دولت در مذاکره و سیاست سازمان انرژی اتمی آن است که اگر در جایی محدودیت می پذیریم، مانع پیشرفت کار مان نشود به این معنا که محدودیت موقت و تعریف شده باشد.»

وی خاطر نشان کرد، درباره تغییر و توسعه نیز همینطور می باشد، ما پذیرفتم که همین تعداد 6 – 7 هزار سانتریفیوژی داریم اورانیوم اضافه نکنیم اما راه ما در زمینه سانتریفیوژ های غیر غنی سازی، پزشکی و صنعتی باز است، اهمیت این چند سانتریفیوژ کمتر از سانتریفیوژ هایی که غنی سازی می کنند، نیست.

کمالوندی گفت، فرق آن است که سانتریفیوژ هایی که غنی سازی می کنند، در سانتریفیوژ غنی سازی اورانیوم ذرات گاز جدا می شود اما در اینها مایع جدا می شود مانند اولترا با درجه حرارت بسیار بالا است، در حالی که در زونال درجه حرارت پایینی دارد. این به ما تنوع در تجربیات می بخشد .

برنامه های اتمی ایران شتاب گرفته است

وی یادآور شد، انرژی اتمی را نمی توان به غنی سازی یا نیروگاه اتمی محدود کرد چون گستره انرژی هسته ای بسیار زیاد است ، مانند حوزه های کشاورزی، پزشکی و صنعت، همچنین برجام باعث می شود تا علاوه بر برچیدن محدودیت های قبلی، همکاری با ایران در زمینه های متعدد صورت دهیم که به یاری خداوند متعال در آینده نیز در حوزه های مختلف با کشورهای مختلف رابطه خواهیم داشت. می توانم بگویم برنامه های هسته ای ایران نه تنها متوقف نشده بلکه شتاب یافته و به حوزه های مختلف گسترش یافته است که با جدیت بیشتری بر روی آن کار می کنیم.

این مسئول اتمی ایرانی گفت، غرب به خصوص آمریکا در گذشته کوشید که برنامه اتمی ایران و همچنین موشکی کشور را نظامی جلوه دهد، ایران هراسی ایجاد کند و دنیا و منطقه را از ایران بترساند تا آنان را وارد جرگه فشار بر جمهوری اسلامی ایران سازد لذا بحث موشکی را مطرح کرد در حالی که موضوع موشکی، موضوع دفاعی بوده و صنایع موشکی ایران از موضوع هسته ای کاملا جداست و ارتباطی با یکدیگر ندارند.

وی با اشاره به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، افزود: هیچ جایی که بخواهد ارتباطی میان این دو را نشان دهد، وجود ندارد، آنان موضوع را در شورای امنیت مطرح کردند اما نتیجه نگرفتند و حتی بیانیه ای صادر نشد.

کمالوندی خاطر نشان کرد، در سطح تبلیغاتی شاید بتوانند هر از گاهی این دو را با یکدیگر مرتبط کنند تا بتوانند تصویری از ایران ترسیم کنند که باید از آن ترسید، اما دوستانمان در منطقه در زمینه تعامل با چنین کشورهایی تجربه ما را ندارند، چون تجربه انقلابی ما را ندارند.

فضای گسترده همکاری با همسایه های خلیج فارس

سخنگوی سازمان انرژی اتمی به همسایگان ایران توصیه کرد که گول سخنان آنان را نخورند چون هدفش تامین منافعشان است، این مغایر با منافع همه ما و کشورهای منطقه است، موشک های ایران به گفته مقام های سیاسی و فرماندهان نظامی ایرانی تهدیدی برای هیچ کشور دوست نیست و فقط می تواند تهدیدی برای دشمنان باشد، پس تا وقتی دوست هستیم مشکلی وجود ندارد، همچنین ما باید این نوع فضا را هر چه زودتر پشت سر بگذاریم و بکوشیم روابطمان را حتی در زمینه اترژی اتمی صلح آمیز گسترش دهیم به این دلیل که در این زمینه فضای گسترده ای برای همکاری با همسایگانمان به ویژه در منطقه خلیج فارس وجود دارد.

وی استفاده ازاین فرصت ها را خواستار شد و گفت: طرح هایی داریم که در آینده مطرح خواهیم کرد تا بتوانیم همکاری در این زمینه در منطقه را گسترش دهیم.

کمالوندی افزود، در قطعنامه 2231 برجام را تایید کرده و اشاراتی به موارد سابق داشته است، برجام چیزی نبوده که امضا شود بلکه توافقی میان طرفین بوده است، بنا بر این برای آنکه ضمانت اجرایی پیدا کند در توافق دو طرف قرار شد طرف دیگری نیز آن را تایید کند. پس به شورای امنیت رفت تا بتواند به قطعنامه های قبلی پایان دهد، چون در قطعنامه های قبلی موادی درباره امور موشکی را گنجانده بودند، اما نپذیرفتیم که بخواهد موضوع اتمی و موشکی به یکدیگر ارتباط داده شود.

تنها استثناء برجام درباره موشک های ایران

کمالوندی تاکید کرد، فقط یک استثناء وجود دارد و آن درباره نوع موشک هایی است که برای حمل کلاهک اتمی طراحی شده باشد، ما اعلام کردیم این موشک های برای چنین هدفی طراحی نشده است، بنا بر این خلاف توافقات و قطعنامه های شورای امنیت نیست، پس نمی توانند در سطح حقوقی به آن استناد کنند، به همین دلیل عمدتا تبلیغات می کنند تا آنهایی که کم آگاه تر هستند را بترسانند و دور خود جمع کنند.

وی افزود: توصیه ما آن است که این قطعنامه را به خوبی مطالعه کنند به ویژه بند موشک های طراحی شده برای کلاهک اتمی، از ابتدا گفته ایم که به دنبال بمب اتمی نیستیم و آن را غیر انسانی، غیر اسلامی و غیر اخلاقی می دانیم، سخنان مقام معظم رهبری نیز موید آن است، ما در ضویتمان در ام پی تی و به شکل های مختلف کتبا، شفاها و علنا اعلام کردیم که مخالف بمب اتمی هستیم. اگر کشورهای مختلف به این تبلیغات توجه نکنند غرب نیز از این تبلیغات دست بر خواهد داشت.

سند همکاری با اتحادیه اروپا در حال تهیه است

وی تصریح کرد: همکاری به صورت عملی آغاز شده است، تبادل هیات با اتحادیه اروپا، چین، کره، ژاپن، آسیای دور و کشورهای دارای فناوری اتمی که البته تعدادشان زیاد نیست، به تدریج با همه آنان ارتباط برقرار خواهیم کرد، سندی که قرار است با اتحادیه اروپا امضا شود در حال تهیه است.

کمالوندی یادآور شد: وقتی با اتحادیه اروپا توافقی امضا شود مانند آن است که با تمام کشورهای اروپایی همکاری شود، وقتی سند تهیه شد جزییاتش را اعلام خواهیم کرد. این همکاری صرفا استفاده ایران از آنان نیست کما اینکه استفاده خواهیم کرد و به نفع ماست، اما ما نیز چیزهایی داریم که به آنان ارائه دهیم. این تعاملی است که به نفع دو طرف می باشد.

استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی با همکاری همسایه های ایران

سخنگوی سازمان انرژی اتمی به کشورهای دوست ایران در منطقه به ویژه همسایگان مسلمان توصیه کرد که به خاطر همسایگی با ایران تعامل بیشتری داشته باشند که این موضوع نیازمند، برنامه ریزی است، همچنین رفت و آمد میان کشورهای منطقه و ایران در این حوزه باید افزایش یابد تا از انرژی صلح آمیز هسته ای استفاده کنیم.

کمالوندی گفت: کشورهای اسلامی نقشی در موضوع بمب اتمی نداشتند بلکه کشورهای غربی بودند که آن را تولید و حتی استفاده کردند، اگر این را کنار بگذارید دهها حوزه است که می تواند در خدمت سلامت، رفاه و آسایش ملت ها مانند پزشکی و کشاورزی باشد، ما در بخش کشاورزی می توانیم بسیار به یکدیگر کمک کنیم.

وی ادامه داد: همچنین در زمینه صنعت، منطقه ما منطقه نفت و گاز است، سانتریفیوژ های ما می تواند با قیمت بسیار خوب به روند توسعه این مناطق کمک کند، باید ساز و کار گسترش همکاری میان خود را طراحی کنیم.

نیروگاههای بوشهر 2 و 3 کلنگ زنی می شود

کمالوندی گفت: پس از تجربه خوب نیروگاه اول، مذاکراتی 3 ساله برای احداث نیروگاه های جدید داشتیم، به این شکل نیروگاه های بوشهر 2 و 3 ساخته خواهد شد، بوشهر برای چهار نیروگاه پیش بینی شده بود، معمولا وقتی جایی تعیین می شود برای یک نیروگاه نیست مانند امارات که چهار نیروگاه 1400 مگاواتی در یک منطقه ایجاد می شود، معمولا این نوع مذاکره، زمان زیادی می خواهد، مذاکره امارات کره نیز طولانی بود تا پس از آن وارد فاز عملیاتی شدند.

وی ادامه داد: درباره ایران اینکه بخشی از کار را مهندسین ایرانی انجام می دهند مباحث مختلف فنی مطرح شده است، ما به انتهای کار رسیده ایم و می توانیم با سرعت کار عملیاتی ساخت و کلنگ زنی را در بوشهر آغاز نماییم.

کمالوندی تصریح کرد: ما با روسها مذاکره کردیم که بخش مهمی از کار باید توسط ما انجام شود، بخش های ساختمانی و اولیه صد در صد توسط ما و بخش های فنی دیگر به طور مشترک انجام می شود، البته منطقه میانی دارای فناوری کاملا روسی است اما به نحوی، دارای مشارکت طرفین است و انتقال فناوری به مهندسین ما خواهد شد.

وی افزود: با نیروی انسانی خوبی که داریم، می توانیم کاری با هزینه های کمتر به نفع دو طرف داشته باشیم، چون اگر قرار باشید همه نیروی کار از خارج وارد شود بالطبع هزینه های بیشتری خواهد داشت و فناوری کمتر نصیب آن طرف می شود. وقتی مهندسین درگیر باشند تجربه کسب خواهند کرد، تعداد مهندسین ما باید در بوشهر 2 و 3 دو برابر شود چون سرمایه خوبی برای آینده خواهد بود.


کمالوندی یادآور شد، صنعت اتمی از شاخه های مختلفی مانند فیزیک، شیمی، مکانیک و غیره تشکیل شده است که باید تخصص آن را داشت، متخصصین فیزیک و مکانیک ماشین را درست می کنند و برای جداسازی مواد متخصصین شیمی فعالیت می نمایند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی به این موضوع اشاره کرد که در یک ماشین سانتریفیوژ چند رشته مختلف درگیر است، نمی توان گفت که صنعت هسته ای روسی یا آلمانی است، امکان دارد صنعت روسی باشد اما از قطعات غربی نیز استفاده شود، مهم آن است که درباره کشورهای جهان باید بالانسی را داشته باشیم، نمی توانیم همه تخم مرغ هایمان را در یک سبد بگذاریم، اگر قرار باشد 10 – 12 نیروگاه داشته باشیم، همه از فناوری یک کشور باشد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

دیپلماسی سلامت

دیپلماسی سلامت

یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها در حوزه فعالیت سیاست خارجی هر کشور، تامین منافع ملی است. درواقع ما باید وزارت امورخارجه را یک ایران خارج از کشور و خارج از مرز بدانیم. یعنی وزیر خارجه، وزیر بهداشت ایران در خارج از مرزها است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها