jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۴۱۰۳   ۲۲ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

مدیر کل بودجه و فناوری سازمان زمین‌شناسی گفت: هم‌اکنون چهار میلیارد تن نمک در سطح دریاچه ارومیه وجود داشته و اگر آب شیرین نیز به آن انتقال یابد در ترسیب نمک اتفاقی رخ نمی‌دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، راضیه لک، در چهارمین نشست تخصصی علوم زمین در ارومیه، اظهار کرد: بی‌شک بهترین زمان احیای دریاچه ارومیه سال‌های 2007 تا 2008 بوده که مقادیر سدیم و کلر در بستر دریاچه ترسیب نشده بود.

وی اظهار کرد: باید هم‌اکنون شوری دریاچه ارومیه را از 35 به حداکثر 25 درصد رساند و در این رابطه از نظر زمین‌شناسی تغییر این شرایط دشوار بوده و تا 20 سال آینده امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: هم‌اکنون چهار میلیارد تن نمک در سطح دریاچه ارومیه وجود داشته و اگر آب شیرین نیز به آن انتقال یابد در ترسیب نمک اتفاقی رخ نمی‌دهد.

لک با اشاره به راهکار احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: اگر اقدامی در زمینه کاهش میزان نمک و شوری دریاچه انجام شود، می‌تواند کمک بزرگی به احیای آن داشته باشد.

مدیر کل بودجه و فناوری سازمان زمین‌شناسی بیان کرد: بی‌شک از دریاچه ارومیه می‌توان استفاده اقتصادی فراوانی کرد در حالی که از آن غافل هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به مشکلات ناشی از خشکی دریاچه ارومیه اظهار کرد: در این باره نفوذ آب شور به چاه‌های زیرزمینی، برداشت‌های غیراصولی نمک و تشدید ریزگردهای نمکی همگی ناشی از خشکی دریاچه بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر