jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۴۱۰۳ ۲۲ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

مدیر کل بودجه و فناوری سازمان زمین‌شناسی گفت: هم‌اکنون چهار میلیارد تن نمک در سطح دریاچه ارومیه وجود داشته و اگر آب شیرین نیز به آن انتقال یابد در ترسیب نمک اتفاقی رخ نمی‌دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، راضیه لک، در چهارمین نشست تخصصی علوم زمین در ارومیه، اظهار کرد: بی‌شک بهترین زمان احیای دریاچه ارومیه سال‌های 2007 تا 2008 بوده که مقادیر سدیم و کلر در بستر دریاچه ترسیب نشده بود.

وی اظهار کرد: باید هم‌اکنون شوری دریاچه ارومیه را از 35 به حداکثر 25 درصد رساند و در این رابطه از نظر زمین‌شناسی تغییر این شرایط دشوار بوده و تا 20 سال آینده امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: هم‌اکنون چهار میلیارد تن نمک در سطح دریاچه ارومیه وجود داشته و اگر آب شیرین نیز به آن انتقال یابد در ترسیب نمک اتفاقی رخ نمی‌دهد.

لک با اشاره به راهکار احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: اگر اقدامی در زمینه کاهش میزان نمک و شوری دریاچه انجام شود، می‌تواند کمک بزرگی به احیای آن داشته باشد.

مدیر کل بودجه و فناوری سازمان زمین‌شناسی بیان کرد: بی‌شک از دریاچه ارومیه می‌توان استفاده اقتصادی فراوانی کرد در حالی که از آن غافل هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به مشکلات ناشی از خشکی دریاچه ارومیه اظهار کرد: در این باره نفوذ آب شور به چاه‌های زیرزمینی، برداشت‌های غیراصولی نمک و تشدید ریزگردهای نمکی همگی ناشی از خشکی دریاچه بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر