jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۹۴۰۲   ۰۵ اسفند ۱۳۸۴  |  ۲۳:۰۶

هفته گذشته ، دیوار مدرسه یکی از روستاهای محروم کشور در استان لرستان فروریخت و یکی از دانش آموزان آن ، جان خود را از دست داد. همزمان با این حادثه ، در تهران خبر رسید لایحه 6 میلیارد دلاری

حل مشکل مدارس فرسوده و خطرآفرین امسال به سرانجام نمی رسد و شاید سال آینده تصویب آن در دستور کار قرار گیرد.
اسماعیلی ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اعلام این خبر گفت : بررسی و تصویب نهایی لایحه 6میلیارد دلاری حل مشکل مدارس خطرآفرین به سال آینده موکول می شود. این لایحه در طول دوره وزارت قبلی آموزش و پرورش همواره در معرض بررسی رفع نواقص و مشکلات و کاستی ها بود و زمانی که حادثه مدرسه سفیلان به وقوع پیوست ، اندکی در روند پیگیری آن برای تصویب تسریع شد؛ اما بزودی به بوته فراموشی سپرده شد. اینک با آغاز کار دولت جدید و اعلام مسوولان و وزیر جدید آموزش و پرورش در اهتمام نسبت به حل این مشکل و در کشاکش بررسی بودجه سال 85 ، لایحه 6 میلیارد دلاری حل مشکل مدارس خطرآفرین بار دیگر بر سر زبانهاست . در پروسه جدید طی شده برای به انجام رسیدن این لایحه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز همگام با مسوولان آموزش و پرورش بارها بر تصویب آن تاکید کردند. پیش از این بنا به اعلام عباسعلی رستمی ثانی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، مساله چگونگی مدیریت این اعتبار بود که بالاخره با تصویب نمایندگان عضو این کمیسیون مقرر شد سازمان نوسازی بر این کار مدیریت و نظارت کند. گرچه اعضای کمیسیون پیش از آن معتقد بودند این سازمان توان مدیریت و به سامان رساندن این اعتبار میلیارد دلاری را ندارد. پس از آن نیز تقریبا در طول 3 هفته گذشته به صورت مداوم از حل روز به روز مسائل مربوط به این لایحه از زبان رئیس این کمیسیون و مسوولان آموزش و پرورش خبر رسید تا آنجا که رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات از تصویب آن در کمیسیون آموزش و همچنین کمیسیون برنامه و بودجه خبر داد. با تمام این تاکیدها و با وجود تصویب داخلی لایحه در چنین مرحله در مجلس شورای اسلامی هنوز سرنوشت آن مشخص نیست . رستمی ثانی ، عضو کمیسیون آموزش مجلس پیش از این در گفتگو با «جام جم» از تصویب نهایی 6 میلیارد دلار در بودجه سال 85 خبر داده بود اما اینک همکار دیگر وی در این کمیسیون خبر از تصویب نهایی آن در سال آینده داده است . غفار اسماعیلی گفت: این لایحه در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز تصویب شده و آماده ارائه به صحن علنی مجلس است ؛ اما از آنجا که بودجه سال 85 در دستور کار مجلس است ، بررسی و تصویب نهایی لایحه به سال آینده موکول می شود. به گفته وی در این لایحه آمده است ، اعتبار این لایحه به صورت تدریجی طی 4 سال به سازمان نوسازی مدارس داده می شود که کمیسیون برنامه و بودجه این زمان را به 7 سال افزایش داد. باتوجه به اعمال نظرات متفاوت در این باره به نظر می رسد این لایحه بزودی به نتیجه نرسد و باید همچنان شاهد وقوع حادثه در مدارس خطرآفرین و اظهار تاسف مسوولان در این باره باشیم .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر