jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۹۲۴۵۵   ۱۶ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۰:۴۳

در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح شد؛

پیش بینی کارشناسان از وضعیت بازار مسکن در سال 95

۱

برخی از کارشناسان بازار مسکن در حالی از خروج بخش مسکن از رکود در سالجاری خبر می دهند که عده ای دیگر از کارشناسان و فعالان بازار مسکن دیدگاه دیگری دارند و بر این باورند که ممکن است معاملات بخش مسکن در سال 95 رونق گیرد اما این به معنی خروج از رکود این بخش نیست چرا که خروج از رکود بخش مسکن نیاز به بهبود وضعیت کلان اقتصاد کشور دارد .

پیش بینی کارشناسان از وضعیت بازار مسکن در سال 95

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین، گزارش ها از سطح بازار مسکن نشان می دهد که فعالان این بازار به رونق معاملات مسکن در سالجاری خوشبین هستند . یکی از مشاوران املاک تهران دراین باره به جام جم آنلاین گفت :با گذشت حدود بیش از دو هفته از آغاز سال هنوز درمعاملات خرید و فروش مسکن رونقی دیده نمی شود اما بازار رهن و اجاره تا حدودی رونق گرفته است . به گفته این مشاور املاک بازار مسکن به ثباتی از قیمت ها رسیده است و نمی توان در سال 95 انتظار جهش و افزایش قیمت ها را داشت و شاید در برخی مناطق حتی شاهد کاهش قیمت برای فروش رفتن ملک را شاهد باشیم اما از نظر انجام تعداد معاملات با توجه به کاهش تورم و تسهیلات خریدی که از سوی دولت در نظر گرفته شده است می توان انتظار داشت که در این بخش با رونق روبرو باشیم .

از سوی دیگر یکی دیگر از مشاوران املاک در شرق تهران بر این باور است که این بازار در سال 95همانند سال‌های گذشته همچنان در رکود باقی خواهد ماند و تغییری در آن صورت نخواهد گرفت، وی افزود :البته با توجه به اینکه بسیاری توان خرید خانه را ندارند درنتیجه بازار رهن و اجاره همچنان از رونق برخوردار است و هم اکنون اگر چه در شرایط حاضر اجاره‌بهای مسکن تغییری نکرده است اما تا دو ماه دیگر به رسم هر سال حدود 10 تا 15 درصد افزایش اجاره‌بهای مسکن را خواهیم داشت.

یکی دیگر از مشاوران املاک نیز اشاره کرد که با توجه به شروع ماه رمضان در خردادماه، در نتیجه رونق بخش مسکن با فرا رسیدن عید فطر واز اواخر تیرماه شروع خواهد شد و عملا تا پایان فصل بهار رونقی در بازار مسکن مشاهده نخواهیم کرد.

محمود جامساز اقتصاد دان در گفت و گو با جام جم آنلاین چشم انداز روشنی را برای خروج بخش مسکن ازوضعیتی رکودی در دوسال آینده متصور نیست . وی بر این باور است تازمانی که اقتصاد کشور متحول نشود و بخش های واقعی اقتصاد به حرکت در نیاید بخش مسکن از رکود خارج نخواهد شد .

وی اظهار داشت : با توجه به تاثیر دیرهنگام آثار برجام در اقتصاد کشور حداقل زمان منطقی برای رونق بخش واقعی اقتصاد را می توان دو سال فرض کرد ، بنابراین خروج مسکن از رکود بعد از این مدت دور از انتظار نیست .

اواخر سال 94 بود که رییس اتحادیه مشاروان املاک نیز در گفت و گویی با جام جم آنلاین پیش بینی کرد از تابستان سال 95شاهد افزایش معاملات مسکن و در نیمه دوم سال نیز شاهد خروج این بخش از رکود باشیم.

حسام عقبایی با اشاره به اینکه خریداران مسکن معمولا از خرداد ماه وارد بازار مسکن می شوند اظهار کرد :البته افزایش حجم معاملات در تابستان سال 95 و رونق گرفتن این بخش به معنی افزایش قیمت نخواهد بود چرا که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور افزایش قیمت اتفاق نخواهد افتاد.

رییس مشاوران املاک به کاهش صدور پروانه ساخت از سالهای 92 تا اوایل سال 94 به میزان 40 تا 50 درصد اشاره کرد وگفت : خوشبختانه دردوماه اخیر بسیاری از سازنده ها اقدام به خرید خانه های کلنگی کرده اند تا در سال 95 اقدام به ساخت کنند که این می تواند موجب رونق ساخت وساز شود.

وی در رابطه با وضعیت اجاره بهاء در سال 95 نیز گفت : کاهش نرخ سپرده‌های بانکی می‌تواند موج‌های افزایش قیمت اجاره‌بهای مسکن را برطرف کند، چرا که همواره مالکین، اجاره بهای مسکن را با نرخ سود سپرده های بانکی و منافع خود تطبیق می دهند، بنابراین با توجه به کاهش نرخ سود بانکی پیش بینی می شود اجاره‌بهای مسکن در سال ۹۵ متعادل شود.

به گفته عقبایی یکی از مباحثی که همواره در رشد اجاره‌بهای مسکن در این سال‌ها مؤثر بوده، قطعاً شاخص قیمت مسکن نبوده است؛ چراکه علی‌رغم اینکه از سال 92 قیمت مسکن رشد نداشته است، نرخ اجاره‌بها افزایش یافته است.

عقبایی تأکید کرد: کاهش سود بانکی می‌تواند این موج به وجودآمده در اجاره‌بها را برطرف کند و قطعاً اجاره‌بهای مسکن در سال آینده متعادل می‌شود.

سیما رادمنش - جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سهیلا
-
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
برای تحلیل بازارمسكن دراوضاع كنونی گروهی روبه اتفاق دوستان درتلگرام راه اندازی كردیم باعنوان “گروه تخصصی مسكن سازانِ نیاوران “اونجا دوستان تحلیل های خوبی روارائه میدن
۰
۰

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها