در ایام نوروز، صاحبان برخی مشاغل بدون تعطیلی حتی در لحظه تحویل سال هم مشغول کارند

آنها که پای سفره هفت‌سین نیستند

برای کارگر و کارمند و بازاری که از خروس خوان صبح تا غروب آفتاب، کار می‌کند و برای امرار معاش خانواده‌اش، از جان و دل مایه می‌گذارد، تعطیلات ایام عید، فرصتی برای فارغ شدن از دغدغه‌های کاری است تا نفسی تازه کند و با سفر کردن، دید و بازدید و گذراندن وقت بیشتر با اعضای خانواده، تجدید قوا کند و شیره شیرین نوروز را بمکد؛ اما کم نیستند شاغلانی که در ایام عید مشغول کارند و از این فرصت تجدید قوا محروم شده‌اند. این افراد، خواسته یا ناخواسته از تعطیلاتی محروم شده‌اند که خیلی از ما آن را به عنوان حق طبیعی خود می‌دانیم.
کد خبر: ۸۹۰۲۴۳

شاید با خودتان فکر کنید که این افراد با کار کردن در ایام عید و خدمت به مردم، حقوق و دستمزدشان را می‌گیرند، اما واقعا چند نفر از ما حاضر یم در شب عید کار کنیم و حقوق آن را هم بگیریم؟

به همین دلایل، پربیراه نیست اگر بگوییم فعالیت این شهروندان سختکوش در ایام عید، نوعی ازخودگذشتگی است که جای تقدیر و تحسین دارد و واقعا جای دوری نمی‌رود اگر دست کم یک روز در سال، از فداکاری شاغلانی بگوییم که کار برای رفاه مردم را با تعطیلات شیرین عید طاق زده‌اند.

پاسبان‌های نوروزی

عید برای هر کس که تعطیل باشد، قطعا برای نگهبانان مجتمع‌های مسکونی، اداره‌ها و اماکن تجاری تعطیل نیست. حتی این افراد در ایام عید، وظیفه‌شان سخت‌تر هم می‌شود، چون باید چهارچشمی مراقب باشند تا در خلوت و سکوت ایام عید که شرایط دلخواه سارقان است، وسیله‌ای دزدیده نشود.

محمود اسفندیاری، نگهبان یک مجتمع مسکونی نیمه‌کاره در مهرشهر کرج است و به قول خودش، شب عید را با سیمان و گچ و آجر تحویل می‌کند: «چند سال است شب عید را در همین مجتمع نیمه کاره می‌گذرانم. من هم دلم می‌خواهد شب عید در کنار زن و بچه ام باشم، اما اینجا کلی سرمایه مردم خوابیده است و نمی‌شود در شب عید آن را به حال خودش رها کرد.»

البته برای اماکنی که چند نگهبان دارد، با شیفت‌بندی سعی می‌کنند هر کدام به نحوی از تعطیلات عید بهره ببرند، اما در خیلی از ساختمان ها، فقط یک نگهبان وجود دارد که آن نگهبان هم باید در همه روزهای سال، مثل چشمش از اموال اهالی ساختمان مراقبت کند.

پرچم سربازها بالاست

اسمش شغل نیست و شاغل به حساب نمی‌آیند، اما تعهد، وظیفه شناسی و وقت‌شناسی آنها در ایام نوروز، دست‌کمی از شاغلان بیدارباش در نوروز ندارد. خیلی از سربازان وظیفه در ایام نوروز، کنار خانواده‌هایشان نیستند و در پست‌ها و ماموریت‌های مختلف حضور دارند.

سعید از سربازان وظیفه نیروی انتظامی است که به گفته خودش، حتی در ایام عید سرشان شلوغ تر از روزهای دیگر سال می‌شود: «نوروز برای ما یعنی گشتزنی در کوچه‌های خلوت و آماده باش‌های وقت و بی‌وقت. دو سال است که ما در شب عید کنار خانواده‌هایمان نیستیم و در خیابان‌ها گشت می‌زنیم.»

پلیس 110، نیروهای رسمی انتظامی، ارتش و سپاه هم خیلی‌هایشان، شب عید را در پادگان‌ها، ستادها، مقرها و زاغه‌های مهمات می‌گذرانند و در بهترین حالت با تبریک تلفنی، لحظات شیرین تحویل سال را با خانواده‌شان شریک می‌شوند.

«یا مقلب‌القلوب»‌های نوروزی در بیمارستان

درد و بیماری، تعطیلی‌بردار نیست. پرستاران، پزشکان، ماماها، بهیاران و کادر درمان را باید در خط مقدم خدمت‌رسانی در ایام نوروز به شمار آورد. بخصوص در بخش‌های اورژانس و مراقبت‌های ویژه، کادر درمان در آماده‌باش کامل هستند و وظایفشان به نسبت قبل از ایام عید، چند برابر می‌شود.

مهدیه رضایی، پرستار یکی از بیمارستان‌های دولتی در تهران است که امسال هم شب عیدش را باید در بیمارستان بگذراند: «چند سالی هست که در کشیک‌های نوروزی کار می‌کنم و دیگر به این شرایط عادت کرده‌ام. فقط در این ایام که حجم تصادفات و مراجعات مردم بالاتر می‌رود، از همراهان بیماران، انتظار داریم با کادر درمان، بدرفتاری نکنند و حال و روز ما، شرایط سخت کاری و اضطراب بالای شغل ما را هم درک کنند.»

شب عیدشان با جاده‌ها گره می‌خورد

ایام نوروز بدون سفر و گذشت و گذار، برای خیلی‌ها اصلا نوروز نیست. در طول این سال‌ها، افزایش حجم مسافرت‌ها و شلوغ شدن جاده‌ها در روزهای نوروزی، همیشه با افزایش تصادفات همراه بوده است.

پلیس راهور، راهداری، نیروهای اورژانس پیش بیمارستانی و امدادگران سازمان امداد و نجات هلال احمر، تعطیلی عید را برای رفاه مسافران، تعطیل کرده‌اند تا آرامش در جاده‌های نوروزی برقرار شود.

رعایت نکات ایمنی در سفر برای کاهش تصادفات جاده‌ای، بزرگ‌ترین کاری است که می‌توانیم برای جبران زحمات نوروزی این نیروهای فداکار انجام دهیم.

محمد افشارزاده، امدادگر داوطلب جمعیت هلال احمر است که بدون دریافت مزد و مواجب، عیدش را در جاده‌ها می‌گذراند و به مسافران نوروزی خدمت می‌کند: «در ایام عید، هر دو سال یک بار شیفت می‌مانم و به مسافران نوروزی کمک می‌کنم. کمک داوطلبانه و بی‌چشمداشت به مسافران را دوست دارم و احساس می‌کنم با این کار در روزهایی که کمتر کسی حاضر به کار کردن است، گرهی از کار خلق باز می‌کنم.»

لغو تعطیلی عید؛ از زمین تا آسمان

بی‌انصافی است که از مشاغل آماده‌باش در ایام عید حرف بزنیم، ولی از آتش‌نشان‌های فداکار، سخنی به میان نیاوریم. همین چند روز قبل، حماسه آتش‌نشان‌ها را در چهارشنبه آخر سال شاهد بودیم و دیدیم مردان و زنان آتش‌نشان، چه خدمت بزرگی برای کنترل حوادث انجام دادند. این خدمت‌رسانی‌ها در ایام عید هم متوقف نمی‌شود، چون آتش‌سوزی و سوانح، در هیچ روزی متوقف نخواهد شد.

مجری‌های تلویزیون در صدا و سیما، مسئولان و مدیران پخش برنامه‌های نوروزی بویژه برنامه‌های لحظه تحویل سال هم ، همراه با کارگران و مهندسان پالایشگاه‌های نفت و گاز، زندانبان‌ها، رفتگران شهرداری، غسال‌ها، کارگران پمپ بنزین و کشیک‌های نوروزی برای خرابی‌های آب و برق و گاز و تلفن، از جمله شاغلان آماده‌باش در ایام عید و حتی لحظه تحویل سال هستند که سفره هفت‌سین را در محیط کار پهن می‌کنند.

از زمین که بگذریم، خیلی از خلبان‌ها و مهمانداران هواپیما هم از نعمت دور هم بودن‌های خانوادگی در شب عید محرومند و سال نو را در آسمان بیکران تحویل می‌کنند.

بدیهی است در این نوشتار به همه مشاغل خدمت‌رسان در ایام عید، اشاره نشده است و قطعا بسیاری از مشاغل وجود دارد که در این گزارش از قلم افتاده‌ است. نباید از خاطر برد که رعایت قوانین، نظم و ایمنی در ایام نوروز، بهترین شکل قدردانی از زحمات افرادی است که عطای تعطیلات شیرین عید را به لقایش بخشیده‌اند تا نوروزی امن و آرام را برای دیگر هموطنانشان خلق کنند.

امین جلالوند

جامعه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها