jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۸۹۸۴۴   ۲۵ اسفند ۱۳۹۴  |  ۱۷:۵۱

نتایج حیرت‌انگیز آزمایش‌ها نشان داد

درمان سرطان با فناوری نانو

نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که روش جدید درمان سرطان با استفاده از فناوری نانو نتایج «حیرت انگیز» در آزمایش روی موش‌ها داشته است.

درمان سرطان با فناوری نانو

به گزارش جام جم آنلاین ، آزمایش‌های اخیر گروهی از محققان، به نتایج حیرت‌انگیزی در رابطه با استفاده از فناوری نانو در درمان سرطان رسیده است.

دانشمندان بر این باورند که پس از آزمایش موفقیت‌آمیز روی موش‌های آزمایشگاهی، این روش می‌تواند برای درمان سرطان «متاستاتیک» ریه‌ها و کبد در انسان به کار رود.

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهند که روش درمان جدید سرطان با استفاده از فناوری نانو نتایج «حیرت انگیز» در آزمایش روی موش‌ها داشته است.

سرطان «متاستاتیک» ریه‌ها و کبد، دو علت اصلی مرگ و میر طیف گسترده‌ای از بیماران مبتلا به این نوع از سرطان علاج‌ناپذیر است که به سرعت در سراسر بدن افراد مبتلا گسترش می‌یابند.

محققان روشی ارائه کرده‌اند که در آن داروهای ضدسرطان با استفاده از یک «مولد نانوذرات» به اندام‌های حیاتی می‌رسند و می‌توانند توانایی «تومورهای سرطانی» را در افزایش مقاومت در برابر داروها دور بزند.

آزمایش بر روی موش های مبتلا به «سرطان پستان» غیر قابل‌ درمان که به ریه ها نیز گسترش می‌یابد نشان می‌دهد که بیماری نیمی از آنها به طور موثر پس از هشت ماه درمان شده است؛ این معادل 24 سال بقای طولانی‌مدت در انسان است.

اگر این یافته‌ها توسط محققان دیگر تکرار شود، یک نقطه عطف جدید در درمان سرطان خواهد بود؛ یعنی در آینده نزدیک تنها چند هفته پس از اینکه در ایمونولوژی سرطان پیشرفت مشاهده شد، سیستم دفاعی ایمنی بدن قادر خواهد بود به تومور حمله کند و از گسترش آن جلوگیری کند.

آخرین مرحله درمان در این روش، تزریق یک داروی ضدسرطان به بیمار است که با مواد سیلیکونی متخلخل جذب شده است.

پس از تزریق این دارو به جریان خون، مواد به محل «تومور» می‌روند که در آنجا «سیلیکون» به روند تجزیه سلول‌های سرطانی کمک می‌کند.

«مائورو فراری»(Mauro Ferrari)، دانشمندی که کار او در «موسسه تحقیقات متدیست هوستون» در تگزاس، منجر به این نتیجه شگفت‌آور شده است، گفت: نتایج این آزمایش بر روی موش آزمایشگاهی نتایج بی‌سابقه بالینی نشان داد و اوایل سال آینده این آزمایش برای اولین بار روی انسان انجام خواهد شد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها