گفت‌وگوی اختصاصی جام‌جم با رئیس فدراسیون کشتی اوکراین

مطمئنم کشتی ایران در المپیک می‌درخشد

بیستمین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی جام مربیان و ورزشکاران اوکراین با درخشش کشتی‌گیران آزاد و فرنگی‌کار کشورمان در کی‌یف به پایان رسید.
کد خبر: ۸۸۲۵۳۴
مطمئنم کشتی ایران در المپیک می‌درخشد

در حاشیه این مسابقات فرصتی پیش آمد تا با آلبروس تدیف ستاره نامدار سابق کشتی این کشور که سال‌ها در سطح جهان و المپیک قدرت‌نمایی می‌کرد به گفت‌وگو بنشینیم؛ کسی که خاطره کشتی‌های حساس او با ملی‌پوشان کشورمان را دوستداران حرفه‌ای کشتی فراموش نمی‌کنند.

اوج این خاطرات شاید برای ما یک تراژدی باشد؛ فینال رقابت‌های جهانی 2002 تهران او در سالن مملو از تماشاگر آزادی علیرضا دبیر را شکست داد و طلایی شد.

تدیف این روزها در کسوت ریاست فدراسیون کشتی اوکراین تلاش می‌کند تا در المپیک نتایج در خور توجهی کسب کند و در کنار همه برنامه‌های آماده‌سازی از قدرت حریفانی چون ایران غافل نیست.

او در این خصوص به جام‌جم گفت: در حالی میدان بزرگ ریو 2016 را در پیش داریم که ما هم مثل همه کشورهای صاحب سبک کشتی، از جمله ایران، به دنبال بهترین مدال‌ها هستیم و امیدواریم بتوانیم مدال‌های خوبی کسب کنیم.

رئیس فدراسیون کشتی اوکراین، با اشاره به اهمیت درخشش در المپیک ادامه داد: در این راه مطمئنا از حریفانمان غافل نیستیم، از جمله ایران. کشوری که کشتی‌گیران آن در همین المپیک قبلی یعنی در لندن 2012 فوق‌العاده ظاهر شدند و مطمئنا در ریو هم به دنبال تکرار آن نتایج هستند. ما از ایرانی‌ها می‌خواهیم مدالی هم برای ما باقی بگذارند!

تدیف با اشاره به شناختش از کشتی ایران و ذکر خاطراتی از رقابت با کشتی‌گیران کشورمان افزود: مطمئنا یکی از پایه‌های اصلی کشتی دنیا ایران بوده و سابقه درخشش و توانمندی کشتی‌گیران ایران خود گویای همه چیز است.

رئیس فدراسیون کشتی اوکراین با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای حضور در المپیک، رقابت‌های جام ورزشکاران و مربیان را هم بخشی از برنامه‌های کشتی این کشور برای حضور در المپیک دانست و افزود: خوشحالیم در این رقابت‌ها تیم‌های قدرتمندی از جمله ایران، آمریکا،
آذربایجان و گرجستان و همچنین تیم‌هایی چون الجزایر و برزیل و در مجموع 21 کشور حضور دارند که اهداف ما را از برگزاری چنین تورنمنتی محقق کرده است.

تدیف در پاسخ به این پرسش که در ایران تعیین پاداش مدال‌آوران همواره از خواسته‌های ورزشکاران بوده و وزارت ورزش و جوانان در این خصوص جوایزی را مشخص کرده است. در اوکراین به چه ترتیبی است آیا وعده و وعیدی به کشتی‌گیران داده شده است، تصریح کرد: فعلا که خبری نیست. در این خصوص فدراسیون کشتی تصمیم می‌گیرد، اما مطمئنا سعی می‌کنیم با تعیین جوایزی خوب، کشتی‌گیران‌مان را خوشحال و باانگیزه کنیم.

صحبت المپیک که می‌شود کشتی‌گیران- چه ایرانی و چه غیر ایرانی- المپیک بدون کشتی را بی‌معنی می‌دانند. خطری که هنوز هم به طور کامل از این ورزش دور نشده است که کمیته بین‌المللی المپیک آن را از این رویداد معتبر ورزش دنیا کنار بگذارد، تدیف در این خصوص گفت: واقعا وقتی صحبت حذف کشتی از المپیک شد همه ما ناراحت و متعجب شدیم، اما خود کشتی مقصر این ماجرا بود. تغییر پیاپی قوانین، کشتی را از زیبایی انداخته بود. خوشبختانه الان دوباره زیبایی به کشتی برگشته و خوشحالیم فعلا IOC به ماندن کشتی در المپیک رای داده است.

وقتی قهرمانان را در راس ورزشی می‌بینیم یاد وضعیت ورزش کشورمان می‌افتیم، جایی که همواره ورزشکاران معتقدند مدیریت ورزش باید در اختیار خودشان باشد. اوکراینی‌ها هم کشتی خود را به یک قهرمان سپرده‌اند، قهرمانی که خط فکری‌اش با شرایط این روزهای کشورش همخوانی ندارد با این حال همچنان سکاندار کشتی این کشور است.

او که برخلاف تمایلات کنونی دولت اوکراین همچنان خواستار استحکام روابط سیاسی و استراتژیک این کشور با روسیه است و حتی روسی هم صحبت می‌کند نه اوکراینی، از مدیریت ورزش اوکراین ناراضی است و می‌گوید کار را باید دست حرفه‌ای‌ها سپرد چون آنها بخوبی این موضوع را می‌شناسند و بدرستی مدیریت خواهند کرد. یعنی یک مدیریت تخصصی و کم نقص، اما متاسفانه در اوکراین این طور نیست و مدیران ورزش هیچ وقت ورزشی نبوده‌اند. برای همین، آن طور که شایستگی و توانایی داریم در ورزش پیشرفت نداشته‌ایم.

امید توفیقی - ورزش

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها