jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۸۰۵۰۴ ۲۰ بهمن ۱۳۹۴  |  ۱۶:۱۹

تفاهمنامه همکاری بین بخش خصوصی ایران وایتالیا در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی با حضور وزیر کشاورزی ، مواد غذایی و جنگلداری ایتالیا دراتاق بازرگانی تهران به امضاء رسید.

ایتالیا با ایران در زمینه  کشاورزی بیولوژیک همکاری می کند

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین ، مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معدن و کشاروزی تهران در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت : ما در سال گذشته به 28 کشور اروپایی محصولات کشاورزی صادر کردیم و کشور ایتالیا از جمله کشورهایی است که در دوران تحریم با وجود تغییر دولت ها در تهران و رم خللی در ایجاد روابط دو کشور ایجاد نشد و می توان گفت بالاترین سطح تجاری را با این کشور در بین کشورهای اروپایی داشتیم .

رییس پارلمان بخش خصوصی تهران گفت: حدود 108 میلیارد دلار واردات مواد غذایی کشورهای همسایه ایران همراه با روسیه است که در صورت سرمایه گذاری مشترک با ایتالیا در بخش محصولات کشاورزی و صنایع غذایی می توان بخش زیادی از این بازار را در اختیار گرفت .

وی با اشاره به سفر رئیس جمهورمان به کشور ایتالیا با حضور بیش از 100 شرکت بخش خصوصی در اوایل بهمن ماه گفت : انتظار می رود قراردادهای امضا شده، زودتر به نتیجه برسد و عملیاتی شود.

به گفته رئیس اتاق تهران، سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی ایران 15 درصد و سهم صنایع غذایی از کل صنعت ایران 16 درصد است که در صورت سرمایه گذاری های مناسب می توان رشد قابل توجهی را در این بخش شاهد بود .

وی با تاکید بر اینکه ایتالیا می تواند شریک تجاری خوبی برای ایران باشد، گفت: امروزه روابط تجاری کشورها نباید فقط به مبادله کالا اختصاص پیدا کند،بنابراین ، تهران و رم می توانند با سرمایه گذاری درازمدت و مشترک، روابط خود را عمق بخشند.

مائوریتزیو مارتینا ، وزیر کشاورزی ایتالیا نیز در این نشست گفت :در زمینه شراکت ، ایران و ایتالیا بخصوص در بخش کشاورزی و غذایی می توانند کارهای بزرگی انجام دهند نه اینکه یک طرف گیرنده و یک طرف دهنده باشد بلکه باید پروژه هایی که می توان آنها را باهم انجام داد مورد توجه قرار گیرد.

وی بااشاره به اینکه ایتالیا می تواند در زمینه انتقال تجربه و تخصص در زمینه کشاورزی و محصولات غذایی در خدمت ایران باشد اظهار کرد :در بخش کشاورزی ایتالیا در هر هکتار 2 هزار یورو ارزش افزوده دارد که دوبرابر معدل رقمی است که در کشورهای دیگر اروپایی وجود دارد ما حتی 60 درصد بیشتر از کشاورزی فرانسه تولیدات داریم .

وزیر کشاورزی ایتالیا همچنین گفت :کشاورزی ما از نظر کشاورزی بیولوژی یکی از مهمترین ها در دنیاست و دراین زمینه ما بیش از یک میلیون و 300 هزار هکتار زمین کشاورزی به صورت بیولوژیک داریم که می توان گفت از نظر وسعت زمینها بیولوژی پنجمین کشور در دنیا هستیم.

وی افزود : در زمینه ژنتیک حیوانی و صنایع بیو تکنولوژی و ژنتیک گیاهی پژو هش های بسیاری انجام دادیم و همواره در رابطه با امکان ایجاد ارتباط بین این تکنولوژی برای بسط و گسترش کشاورزی در حال بررسی هستیم و از نظر زیست محیطی این موضوعات برای ما مهم است .

مارتینا ایتالیا را در زمینه تکنولوژی ماشین آلات و حلقه های واسط بین برداشت محصول و فراوری و پردازش آن پیشگام دانست و گفت : حفظ محصول در طول زمان و سازماندهی لجستیگی نیز از جمله تجربیاتی است که ایتالیا می تواند در این زمینه همکاری کند .

مائوریتزیو تصریح کرد: شرکت های زیادی از صنایع غذایی و کشاورزی ایتالیا، اکنون در قالب این هیات بیش از 300 نفری در ایران حضور دارند و افزایش سطح همکاری های مشترک مورد درخواست دو کشور است.

امضاء تفاهم نامه

رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنایع غذایی ایران نیز در این نشست گفت: بخش های دولتی زمینه روابط دوجانبه را ایجاد و بخش های خصوصی این روابط را عمیق و پایدار می کنند و این روابط دیگر با تندبادهای سیاسی دچار مشکل نمی شود.

محمدرضا مرتضوی افزود: با تلاش دولت ایران و مجموعه کشورهای 1+5 راه جدید توسعه روابط ایران با کشورهای صنعتی دنیا را دیپلمات ها باز کردند اما بهره گیری از آن به عهده بخش های اجرایی دو کشور است.

وی اضافه کرد: شرکت های ایتالیایی در دوران سخت تحریم ها هم با ما همکاری می کردند و این روابط اکنون دور از چشم همکاران شما در ایران نیست.

وی تصریح کرد: در روابط آینده میان دو کشور باید نقش بخش خصوصی بیشتر مورد توجه قرار گیرد؛ اگر توسعه ارتباطات تجاری، صنعتی و کشاورزی در چارچوب شرکت های کوچک و بزرگ بخش خصوصی باشد، این روابط پایدارتر خواهد بود تا این که فقط روابط بین دستگاه های دولتی و شرکت های بزرگ دولتی بخواهد ادامه پیدا کند.

مرتضوی افزود: کانون صنایع غذایی ایران و ایتالیا تصمیم گرفته اند با شناخت یکدیگر روابط عمیق تری بین مجموعه های مرتبط با این بخش ایجاد کنند.

در پایان دیدار که با حضور وزیر کشاورزی، مواد غذایی و جنگلداری ایتالیا برگزار شد، فدراسیون غذایی ایتالیا و کانون انجمن های صنایع غذایی ایران تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

هیات 310 نفره ایتالیایی مشتمل بر 197 شرکت فعال در زمینه های کشاورزی، حمل و نقل، نفت و گاز و عمرانی و زیربنایی، روز گذشته وارد تهران شد. سفر این هیات دو هفته پس از سفر هیات ایرانی به ایتالیا، صورت می گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر