jamejamonline
سیاسی کد خبر: ۸۷۳۴۶۸ ۲۷ دی ۱۳۹۴  |  ۱۱:۴۹

عضو حقوقدان شورای نگهبان از احراز صلاحیت بیش از 40 درصد داوطلبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: شورای نگهبان هنوز وارد مرحله رسیدگی به شکایات نشده است.

صلاحیت بیش از 40 درصد داوطلبان احراز شده است

به گزارش جام جم آنلاین ،نجات الله ابراهیمیان در گفت و گو با ایرنا، اظهارداشت : آمار نهایی به تفکیک استان ها هنوز جمع بندی نشده است اما بیش از 50 درصد افراد هنوز احراز صلاحیت نشده اند.
وی افزود : بخشی از این افراد کسانی هستند که سوابق شناخته شده ای به لحاظ فعالیت های سیاسی، اجتماعی نداشته اند و مدارک موجود برای احراز صلاحیت آن ها کافی نبوده است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه کرد: این افراد می توانند در فرصتی که دارند، مدارک و مستندات فعالیت هایشان را ضمیمه کرده و اعتراض خود را به شورای نگهبان ارسال کنند.
ابراهیمیان با بیان این که بخشی از احراز صلاحیت نشدگان کسانی هستند که شرایط لازم برای نمایندگی را نداشته اند، اظهار کرد: در پرونده این افراد، شرایط بدیهی همچون مدرک تحصیلی و یا استعلامات چهارگانه وجود نداشته است.
وی ضمن تشکر از تلاش های هیات های اجرایی یادآور شد: در میان حجم انبوه پرونده ها ممکن است نواقص شکلی در بعضی پرونده ها وجود داشته باشد اما با این حال این افراد هم می توانند اعتراض کنند.
عضو شورای نگهبان در عین حال درخواست کرد: افرادی که می دانند شرایط لازم برای داوطلبی را ندارند بهتر است از اعتراض منصرف شده، سر شورای نگهبان را شلوغ نکنند و فرصت را برای دیگرانی باز کنند که از احراز صلاحیت بازمانده اند.
ابراهیمیان بخش دیگری از احراز صلاحیت نشدگان را کسانی دانست که از دوره های گذشته، صلاحیتشان تایید نشده بود و تاکید کرد: تعداد رد صلاحیت شدگان خیلی نیستند اما مصادیق عدم احراز زیاد است.
وی در پاسخ به این سوال که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی دیده می شود که برخی افراد مشهور از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده اند، گفت: این اشتباهی است که رایج شده، چرا که اساسا هنوز در شورای نگهبان درباره صلاحیت ها رسیدگی نشده و هیات های نظارت کارشان را به پایان رسانده اند.
عضو حقوقدان شورای نگهبان تاکید کرد: طبق قانون نتایج رسیدگی ها توسط هیات مرکزی نظارت بر انتخابات به هیات های نظارت استانی ارسال می شود و آن ها نیز نتایج را به فرمانداری ها اعلام می کنند.
ابراهیمیان افزود: به نظر می رسد بیشتر این خبرها، گمانه زنی است و یا این که خود داوطلب وضعیت صلاحیت خود را اعلام کرده باشد.
وی همچنین درباره استعفای خود از شورای نگهبان گفت: شنیده شده که دلیل استعفای من از شورای نگهبان را به نظارت استصوابی نسبت داده اند، این مطلب به هیچ وجه صحیح نیست.
سخنگوی مستعفی شورای نگهبان تصریح کرد: من طرفدار نظارت استصوابی هستم و حتی از آیت الله جنتی هم بیشتر به این موضوع معتقدم اما ممکن است سلایق اداری ما یکی نباشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر