jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۷۲۶۶۰   ۲۴ دی ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور با تشریح علل استقبال نکردن بازنشستگان از طرح وام خرید کالا، پرداخت نقدی تسهیلات به بازنشستگان و مستمری بگیران را خواستار شد.

به گزارش ایسنا، هادی ابوی با اشاره به آغاز اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالا، تصریح کرد: این طرح در مرحله اول برای کارمندان رسمی دولت و مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی پیش‌بینی شده تا از نظر مالی کمک شوند و تولیدات داخلی را خریداری کنند، اما برای آن‌که به معیشت و بنیان خانواده‌ها کمک شود، بهتر است که این رقم را به صورت نقدی اختصاص بدهند تا افراد براساس آنچه تمایل دارند، خرید کنند نه این‌که فاکتورسازی شود.

به اعتقاد وی، شیوه توزیع تسهیلات در این طرح محل اشکال است و شیوه فاکتورسازی اقتصاد را فلج می‌کند.

ابوی ادامه داد: فروشنده لوازم خانگی برای متقاضی یک فاکتور صادر می‌کند و او فاکتور را برای گرفتن تسهیلات ارائه می‌دهد، بدون آن‌که کالایی خریده شده باشد و بعد از گرفتن وام، آن را به هزار زخم دیگر می‌زند، به همین دلیل پیشنهاد ما این است که تسهیلات خرید کالا به صورت نقدی داده شود.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور با اشاره به استقبال ‌نکردن بازنشستگان از این طرح گفت: در این طرح گفته شده وام به کسانی تعلق می‌گیرد که سقف دریافتی آنها از یک میلیون و 500 هزار تومان تجاوز نکند، در حالی که بخش بیشتری از مستمری‌بگیران و بازنشستگان، حقوق زیر یک میلیون تومان دارند و کسی را نداریم که بالای سه میلیون تومان حقوق بازنشستگی بگیرد، از آن گذشته حقوق بازنشستگان کفاف خرج روزمره و هزینه‌های خوراک و درمان آنها را هم به سختی می‌دهد، چه برسد به این‌که بخواهند اقساط سنگین وام را بازپرداخت کنند.

این مقام مسئول کارگری، مشکلات موجود در این طرح را ناشی از نبود آمار و اطلاعات دقیق از جامعه هدف دانست و افزود: ابتدا از پرداخت وام ده میلیون تومانی کالا خبر دادند، ولی این میزان آب رفت و اکنون مبلغ آن را به شش میلیون تومان کاهش داده‌اند که این موضوع نیز موجب بی‌میلی متقاضیان دریافت وام شده است. وی اخذ نظرات و پیشنهادات تشکل‌های کارگری و کانون‌های بازنشستگی قبل از توزیع تسهیلات را مورد تأکید قرار داد و گفت: یکی از پیشنهادات ما در بحث تقویت قدرت خرید و کمک به معیشت کارگران شاغل و بازنشسته، راه‌اندازی تعاونی‌های بازنشستگان بوده است که اعضای این تعاونی‌ها از طریق پرداخت حق عضویت، امکان خرید کالا توسط تعاونی و دسترسی به کالاهای مورد نیازشان را فراهم می‌کنند.

پرداخت وام ۳ روز پس از مراجعه به بانک

در همین حال، مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با بیان این‌که طرح خرید اعتباری کالا شامل حال حدود یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار نفر می‌شود، گفت: پس از این که درخواست‌ها به بانک‌های عامل برسد، در کمتر از سه‌روز این وام پرداخت می‌شود. ناصر حکیمی در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن بیان این‌که بانک‌ها آماده اجرای کارت‌های خرید اعتباری کالا هستند، افزود: این وام به گروه کارکنان دولت و مستمری‌بگیران و زوج‌های جوان پرداخت می‌شود و بلافاصله پس از این که درخواست‌ها به بانک‌های عامل برسد، در کمتر از سه‌روز این وام پرداخت خواهد شد. مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی در پاسخ به این که چرا میزان وام خرید کالای ایرانی از ده میلیون به شش میلیون تومان کاهش یافت، بیان کرد: تصمیم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این بود که طوری این طرح اجرا و وام پرداخت شود که حداقل حدود یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار کارت صادر شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر