jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۶۰۸۲۱   ۰۹ آذر ۱۳۹۴  |  ۰۸:۳۰

سرانجام بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کنفرانس نفتی با موضوع قراردادهای جدید نفتی به کار خود پایان داد. نگاهی به محتوای این قراردادهای جدید و واکنش‌هایی که غول‌های نفتی شرکت‌کننده در این کنفرانس داشتند، نشان می‌دهد با وجود انتقادهایی که به این قراردادها وارد است، آنچه می‌تواند اثرگذار و تعیین‌کننده باشد، استفاده حداکثری از توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی است که طی سال‌های اخیر با تمام کاستی‌ها و فشار‌های داخلی و خارجی از جمله تحریم‌های جهانی از یک طرف و تحریم‌های درون‌سیستمی از طرف دیگر، توانستند روی پای خود بایستند.

پیش نیاز تبدیل ایران به قطب سرمایه‌گذاران نفتی

با این حال مهم‌ترین موضوع و چالشی که از این رهگذر می‌تواند ایران را به دروازه بهشت سرمایه‌گذاران نفتی تبدیل کند، انتخاب صحیح شرکای خارجی برای مشارکت در طرح‌های پیش‌روی صنایع نفت و گاز است.

در این راه دشوار موارد زیر به‌عنوان شاخص‌های اصلی در فعال‌سازی و مشارکت شرکت‌های معتبر خارجی نقش خواهدداشت:

1ـ ارزیابی و تعیین صلاحیت شرکت‌های ایرانی توانمند با رعایت شاخص‌های روزآمد و جهانی و معرفی آنان به کارفرمای ایرانی یعنی شرکت ملی نفت ایران.

2ـ اولویت واگذاری پروژه‌ها به شرکت‌های ایرانی بخش خصوصی واقعی و پرهیز جدی از واگذاری‌ها به شرکت‌های دولتی یا خصولتی.

3ـ آگاه‌سازی و هدایت شرکت‌های خارجی علاقه‌مند در پروژه‌های نفتی ایران برای عقد قرارداد‌های مشارکتی با شرکت‌های ایرانی با ضریب ٥١ و ٤٩ درصد.

4ـ ضرورت انتقال فناوری در اجرای طرح‌های واگذارشده به بخش خصوصی ایرانی.

5 ـ ارائه طرح‌های توسعه مدیریت در تحقق هر یک از طرح‌های بالا دستی به شرکت‌های مشارکت‌کننده ایرانی.

درصورت رعایت این شرایط می‌توان انتظار داشت قراردادهای جدید نفتی بسترساز افزایش حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت نفت ایران شده و شرکت‌های خصوصی ایرانی از رهگذر مشارکت با خارجی‌ها بتوانند به فناوری پیشرفته صنعت نفت وگاز دست یابند و درنهایت صنعت نفت ایران شاهد جهشی تاریخی باشد.

رضا پدیدار - رئیس انجمن سازندگان صنعت نفت ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها