jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۸۵۵۶۶۵   ۲۲ آبان ۱۳۹۴  |  ۱۹:۳۴

یک تیم تحقیقاتی استرالیایی و آلمانی توانستند با مهندسی ژنتیکی جلبک‌ها سلول‌های سرطانی را بدون آسیب دیدن سلول‌های طبیعی از بین ببرند.

درمان طبیعی و کم هزینه سرطان با کمک جلبک ‌ها

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، روش‌های موجود برای درمان سرطان از جمله شیمی درمانی، سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد اما به سلول‌های سالم هم آسیب وارد می‌کند و موجب عوارض جانبی نامطلوبی برای بیماران می‌شود.

در این بررسی محققان تاکید کردند: توانایی در انتخاب و از بین بردن سلول‌های سرطانی در حالیکه به سلول‌های سالم آسیبی وارد نشود نکته کلیدی در درمان‌های ضد سرطان است.

محققان در این حوزه درمانی و از طریق به کار بردن نانوذرات مبتنی بر سیلیکا تا حدودی موفق بوده‌اند، اما این فرآیند پرهزینه است و باید از مواد شیمیایی سمی در انجام آن استفاده شود. اکنون با استفاده از نانو ذرات‌های مبتنی بر سیلیکای جلبک که طبیعی و کم هزینه‌تراست، محققان قادر خواهند بود داروهای ضد سرطان را بدون آنکه به سلول‌های سالم آسیب وارد کند به سلول‌های سرطانی برسانند.

محققان این ذرات را از طریق مهندسی ژنتیکی جلبک که به دلیل جداره‌های سلولی‌شان منحصرهستند، تولید کردند. آن‌ها جلبک را تغییر داده بنابراین پوشش سیلیکایی سلول‌ها با پروتئینی پوشش داده می‌شود که به آنتی بادی‌ها متصل می‌گردد.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، این آنتی ‌بادی‌ها که بخش بزرگی از سیستم ایمنی بدن انسان را تشکیل می‌دهند به سلول‌های سرطانی که به بدن حمله می‌کند، می‌چسبند. با پنهان کردن داروهای ضد سرطان در جلبک محققان اطمینان دادند این داروها به طور مستقیم به سلول‌های سرطانی رسیده بدون آنکه با سلول‌های سالم تماسی داشته باشند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش