jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۵۳۵۸۸   ۱۶ آبان ۱۳۹۴  |  ۱۱:۰۱

توسط پژوهشگران دانشگاه امیرکبیر ساخته شد

تولید دارویی برای تسکین دردهای سرطانی در ایران

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید و نشاندار سازی «رادیوایزوتوپ اسکاندیوم ۴۷» برای تسکین درد و درمان زخم های استخوانی در سرطان های پیشرفته شدند.

تولید دارویی برای تسکین دردهای سرطانی در ایران

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، پژوهشگر طرح «تولید پرتو دارویی برای تسکین دردهای سرطانی پیشرفته» دردهای ناشی از انتشار سرطان به استخوان را از رایج ترین نوع دردها در مراحل پیشرفته بیماری سرطان، به ویژه در سرطان های پستان، پروستات و ریه ذکر کرد و گفت: این دردها بر کیفیت زندگی بیش از ۸۵ درصد بیماران در این مرحله به شدت تاثیر گذار هستند.

فاطمه فتحی با بیان این که روش های دیگر درمانی مانند استفاده از مسکن ها، هورمون درمانی و حتی جراحی هم در کاهش دردهای ناشی از انتشار چندکانونی سرطان اثر چندانی ندارد، افزود: با توجه به تحقیقات انجام شده در این موارد، پرتودرمانی از خارج بدن نه تنها ممکن است اثر مطلوب را نداشته باشد، بلکه می تواند موجب بر جای گذاشتن اثرات جانبی جدی روی مغز استخوان یا دستگاه گوارش شود.

پژوهشگر طرح، برتری استفاده از پرتوداروهای تزریقی و خوراکی را در اثرات جانبی ملایم و غیر موثر، عدم نیاز به تجهیزات پیشرفته و پیچیده برای ارزیابی و تزریق این پرتوداروها، استفاده آسان، کاهش مهم و موثر درد و بهبود کیفیت زندگی بیماران ذکر کرد و گفت: این پرتوداروها از نظر اقتصادی هم در مقایسه با دیگر روش های درمانی، مقرون به صرفه تر هستند.

وی افزود: در این طرح با طی مراحل بررسی ویژگی های فیزیکی و شیمیایی این ماده، میزان مناسبی از «رادیوایزوتوپ اسکاندیوم» برای استفاده به عنوان پرتودارو در رآکتور تحقیقاتی تهران پرتودهی شده و سپس در آزمایشگاه نشاندار سازی شد.

فتحی با اشاره به تزریق این پرتودارو به موش برای بررسی جذب پرتو دارو در اندام های حیاتی و معین بدن مانند استخوان، مغز استخوان، طحال و کبد گفت: یک پرتودارو زمانی می تواند در تسکین و درمان دردهای استخوانی موثر شمرده شود که جذب استخوانی آن بالا بوده ولی جذب آن در اندام های حیاتی به نسبت ناچیز و پایین باشد.

پژوهشگر طرح بیان کرد: آزمایش های ما در این نمونه ها نشان داد که جذب پرتودارو در استخوان ها نسبت به دیگر اندام های حیاتی بدن موش های مورد بررسی مانند طحال و مغز استخوان به شکل چشمگیری بالاتر بود که نشان می دهد می توان از این پرتودارو در درمان و تسکین دردهای استخوانی به طور موثری استفاده کرد.

فتحی گفت: علاوه بر آن با استفاده از مدل های ریاضی موجود، عملکرد این رادیودارو در بدن انسان نیز پیش بینی شد و نشان داد که در انسان هم می تواند اثرات مشابهی داشته باشد، از این رو می توان در مراحل بعدی و با گسترش آزمایش ها و بررسی نتایج، به کاربرد این پرتودارو در درمان دردهای مزمن ناشی از انتشار چند کانونی سرطان امیدوار بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو