jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۵۱۹۶۸ ۱۱ آبان ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

میانگین قیمت شیشه در مهر امسال 58 میلیون و 700 هزار تومان در هرکیلو بود

گرانی شیشه و هروئین؛ احتمال افزایش اعتیاد تزریقی

گرانی شیشه را کیست که نشنیده باشد؟ ماه هاست قیمت شیشه اوج گرفته و مصرف‌کنندگان با همان ظرافت که آشپز، زعفران را درغذا می‌ریزد شیشه را دود می‌کنند. سال گذشته میانگین بهای شیشه در هرکیلو نزدیک به 19 میلیون تومان بود، حتی دقیق‌تر و به روایت سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر 18 میلیون و 900 هزار تومان، اما این قیمت یکباره جهش کرد و به تائید وی در خرده‌فروشی 143 درصد و در عمده‌فروشی 210 درصد گران شد .

اخبار غیررسمی البته رسیدن قیمت شیشه تا کیلویی 70 میلیون تومان را تا به حال تائید کرده، ولی دیروز پرویز افشار، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر و سخنگوی تازه منصوب شده این ستاد میانگین قیمت 58 میلیون و 700 هزار تومان را برای هرکیلو شیشه تائید کرد. او درعین حال از افزایش قیمت هروئین گفت، 2 درصد در خرده‌فروشی و53 درصد در عمده‌فروشی و اینچنین نتیجه گرفت که گرانی شیشه باعث روی آوردن بخش زیادی از مصرف‌کنندگان به سمت مخدرهای سنتی می‌شود به‌ویژه هروئین، آن هم از نوع مصرف تزریقی‌اش .پیش از این کارشناسان حوزه اعتیاد پیش‌بینی کرده بودند، این که احتمال بازگشت امپراتوری هروئین جدی است و تریاک از آن، جا خواهد ماند؛ تریاکی که به گفته افشار، مهر امسال در مقایسه با مهر پارسال تا یک سوم کاهش قیمت داشته، ولی چون نمی‌تواند مصرف‌کنندگان را به حد کافی ارضا کند از هروئین عقب می‌ماند.

نوزادان معتاد و مسئولیت وزارت بهداشت

نوزاد معتاد، موجودی نحیف که با اعتیاد به دنیا می‌آید مدتی است عده‌ای را حساس کرده، از برخی اعضای شورای شهر تهران تا عده‌ای درستادمبارزه بامواد مخدر را. پرویز افشاردیروز هیچ یک از آمارهایی که میزان تولد نوزادان معتاد را تخمین می‌زند تائید نکرد، اما گفت ستاد از وزارت بهداشت استعلام گرفته تا تکلیف تعداد این تولدها روشن شود .

او با این توضیح، موضع ستاد مبارزه با موادمخدر را نیز درقبال این نوزادان روشن کرد، این‌که ستاد نه از این نوزادان حمایت می‌کند و نه بودجه‌ای برای آنها اختصاص می‌دهد. او این را گفت چون معتقد بود وزارت بهداشت همه‌کاره بهداشت و سلامت جامعه ازجمله مادران و نوزادان است و این وزارتخانه است که باید دستورالعمل نحوه مدیریت سندرم محرومیت نوزادی (سندرم ناشی از قطع ورود موادمخدربه بدن نوزاد) را اجرا و نوزادان متولد شده با اعتیاد را درمان کند. افشار با این توضیحات، توپ همه مسئولیت‌ها دراین حوزه را به زمین وزارت بهداشت انداخت، درحالی که همگان می‌دانند اجرای برنامه‌های کاهش آسیب به‌ویژه جلوگیری ازبارداری زنان معتاد یا تلاش برای درمان اعتیاد زنان باردار در فهرست ماموریت‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌گنجد .

ساماندهی معتادان متجاهر، کمی صبر کنید

معتادان متجاهر؛ پلیس بارها اعلام کرده ظرف 48 ساعت قادر است شهرها را از حضورشان پاک کند، اما این چالش که متجاهران دستگیر شده باید درکجا نگهداری شوند، همواره پیش روی پلیس بوده است؛ گو این‌که اساسا کارایی طرح‌های ضربتی جمع‌آوری معتادان زیر سوال است .

پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر روزگذشته در جمع خبرنگاران نه به این وضوح ولی به واقع همین اعتقاد را تکرار کرد. او از یک سو گفت که فقط 2 تا 3 درصد معتادان کشور متجاهر و خیابانی هستند و از سوی دیگر درصد ناچیزی از آنها اصرار به رفتارهای مجرمانه دارند که این گروه فقط باید مجرم شناخته شوند.

با این دسته‌بندی، افشارتاکید کرد برنامه امسال ستاد برای معتادان متجاهر، افزایش خدمات کاهش آسیب به آنهاست، ازجمله توزیع بسته‌هایی شامل اقلام بهداشتی و خوراکی میان آنها درخود پاتوق‌ها. او رو به خبرنگاران گفت:اجرای برنامه‌های کاهش آسیب در پاتوق معتادان جواب می‌دهد، فقط برای ساماندهی معتادان متجاهر یک فرصت چند ماهه به ما بدهید.

مریم خباز

جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر