jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۴۸۵۶۴   ۲۹ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۳:۲۲

قائم مقام وزیر صنعت با بیان اینکه پیش بینی می‌شود با اجرای برجام، اقتصاد کشور رونق گیرد، گفت: با تحقق این امر، افزایش سرمایه گذاری اقتصادی توسعه پیدا کرده و در نهایت میزان تولید کالا افزایش و قیمت آن کاهش می‌یابد.

کاهش قیمت کالاها با اجرای برجام قطعی است

به گزارش جام جم آنلاین ، مجتبی خسرو‌تاج در گفت‌وگو باتسنیم با اعلام این خبر اظهار کرد: پیش بینی می‌شود که بعد از اجرای برجام اقتصاد کشور رونق گیرد و با افزایش سرمایه گذاری اقتصاد توسعه پیدا کند و درنهایت میزان تولید کالا افزایش و قیمت آن کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه بازار مصرف و قیمت‌ها متاثر از وضعیت عرضه و تقاضا هستند، افزود: بنابراین در هر زمینه ای سرمایه گذاری ایجاد و عرضه و تولید بیشتر شود می توان پیش بینی کرد با پیشی گرفتن تولید بر تقاضا، قیمت‌ها کاهش یابد.

قائم مقام نعمت زاده در امور بازرگانی با بیان اینکه بعد از جذب سرمایه گذاری‌های خارجی و رونق تولید تصمیم گیری دیگری نیز در قیمت گذاری کالا تاثیرگذار است، گفت: صاردات کالا های تولید شده در این شرایط به هرمیزانی که بیشتر در بازار داخلی به جای صادرات عرضه شود، قیمت‌ها بیشتر کاهش می یابد.

وی یادآور شد: دلیل اینکه گفته می‌شود اجرای برجام برای اقتصاد کشور فرصت است به این خاطر بوده که منجر به سرمایه گذاری و تولید بیشتر و فراهم آوردن زمینه لازم برای پاسخ گویی به نیاز داخل و توسعه صادرات می‌شود.

خسروتاج با بیان اینکه چند عامل در کشور ما منجر به ارزانی و گرانی می‌شود، تصریح کرد: عرضه و تقاضا و قیمت تمام شده همزمان قیمت یک کالا را مشخص می‌کنند، به طوری که ممکن است، وضعیت تولید یک کالا خوب باشد اما با توجه به هزینه های تولید امکان کاهش قیمت تمام شده وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که پس نقش افزایش بهره وری در تولید کالا کجاست؟ گفت:بله، وضعیت بهره وری و اشل تولید نیز می تواند در کاهش قیمت کالا موثر باشد.

قائم مقام نعمت زاده در امور بازرگانی افزود: بنابراین باید ببینیم با اجرای برجام چقدر می‌توانیم قیمت تمام شده را کاهش دهیم و در کنار آن چقدر می‌توانیم در عرضه و کنترل تقاضا موفق باشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها