jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۴۸۱۲۹   ۲۸ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۲:۳۱

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از نوعی پلیمر و نانو لوله های کربنی به راهکاری برای درمان بیماری های عصبی دست یافتند.

موفقیت محققان ایرانی در درمان بیماری های عصبی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مجری طرح و دانشجوی دکتری این دانشگاه هدف از اجرای این طرح را تولید سلول های عصبی ذکر کرد و گفت: در بیماری هایی چون آلزایمر سلول های نورون از بین می رود و در این مطالعات به دنبال راهکارهایی برای بازتولید و جایگزینی این سلول ها از سلول های بدن خود فرد بوده ایم.

مریم مهدی زاده عمرانی سلول استفاده شده در این مطالعات را سلول مغز استخوان دانست و افزود: یکی از سلول هایی که در دسترس داریم و ارزان قیمت است و همچنین توانمندی تمایز و تبدیل به سایر رده های سلولی را دارد، سلول های مغز استخوان است از این رو در این مطالعات از این سلول ها استفاده شد و توانستیم سلول های مغز استخوان را به سلول های نورون تمایز دهیم.

وی با اشاره به اهمیت این دستاورد، گفت: با توسعه این روش می توان به عنوان راهکاری برای جایگزینی سلول های نورون آسیب دیده در زمینه درمان بیماری های عصبی از جمله آلزایمر استفاده کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها