رهبر معظم انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران حج:

فاجعه منا نباید فراموش شود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر دیروز در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری حج، فاجعه بسیار تلخ و حیرت‌انگیز منا را از جمله امتحانات الهی خواندند و با انتقاد از سکوت دولت‌ها و به‌خصوص دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر درقبال این مصیبت بزرگ تاکید کردند: این حادثه به هیچ‌وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به صورت قاطع دنبال کنند.
کد خبر: ۸۴۷۹۶۷

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با اشاره به مسئولیت دولت میزبان در قبال جان‌باختن 7000 مسلمان گفتند: پس از این حادثه باید صدای واحد و اعتراض دنیای اسلام بر می‌خاست، اما متاسفانه به‌جز صدای جمهوری اسلامی ایران صدایی شنیده نشد و حتی دولت‌هایی که زائران آنها جزو جان‌باختگان بودند، در قبال این فاجعه، اعتراض قابل اعتنایی نکردند. رهبر انقلاب، پیگیری این مساله و گفت‌وگو با دولت‌ها برای تبیین اهمیت ماجرا و بررسی راه‌های جلوگیری از تکرار آن را وظیفه مهم مسئولان کشور به‌خصوص دستگاه دیپلماسی خواندند و افزودند: ظواهر ماجرا نشان می‌دهد که این فاجعه در اثر کوتاهی دولت میزبان رخ داده، اما در هر صورت، این مساله، یک مساله سیاسی نیست بلکه بحث بر سر هزاران مسلمانی است که در حال عبادت و انجام مناسک حج و با لباس احرام جان‌ باختند و این مساله باید به‌صورت جدی دنبال شود.

سکوت مدعیان حقوق بشر به نفع دولت رفیق

ایشان، سکوت محض دستگاه‌های مدعی حقوق‌بشر در اروپا و آمریکا را جنبه‌ دیگر قابل پیگیری برشمردند و خاطرنشان کردند: دستگاه‌های دروغگو و منافق مدعی حقوق‌بشر و همچنین دولت‌های غربی که گاهی برای کشته شدن یک نفر جنجال فراوانی در دنیا بر پا می‌کنند، در این ماجرا به نفع دولت رفیق خود سکوت محض کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این مدعیان حقوق‌بشر اگر صداقت داشتند، باید پاسخگویی، جبران خسارت، تضمین عدم‌تکرار و مجازات عاملان این فاجعه را مطالبه می‌کردند.

رهبر انقلاب، پیگیری برای مطالبه و زنده نگه‌داشتن این موضوع مهم را وظیفه سازمان حج خواندند و افزودند: این مساله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سال‌ها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه‌ آماج این حرکت نیز باید دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق‌بشر باشند.

ایشان با تشکر صمیمانه از زحمات دلسوزانه مسئولان حج کشور به‌خصوص پیگیری‌های مستمر و روحیه و مواضع قاطع حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر و همچنین تحرک همه‌جانبه، پاسخگویی و احساس مسئولیت آقای اوحدی رئیس سازمان حج، گفتند: اجر و پاداش این زحمات و مجاهدت‌ها همگی در میزان الهی محفوظ است و همین صبر و مجاهدت در راه خداست که حضرت زینب سلام‌الله‌علیها پس از دیدن آن همه بلا و حادثه در صحرای کربلا، از آن به‌عنوان زیبایی و جمال یاد می‌کند.

فاجعه منا، نتیجه بی‌تدبیری مسئولان سعودی

پیش از سخنان رهبر انقلاب، حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسگر، نماینده‌ ولی‌فقیه و سرپرست زائران ایرانی با بیان گزارشی از فعالیت‌های انجام گرفته در حج امسال و همچنین تشریح اقدامات صورت گرفته در خصوص حادثه‌ مسجدالحرام و فاجعه تلخ منا، گفت: این فاجعه حاصل سوءمدیریت و بی‌تدبیری مسئولان سعودی بود و با همکاری دستگاه‌های مسئول، اتفاقات و فجایع آن را مستند و پیگیری خواهیم کرد.

همچنین اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت در رابطه با انتقال جان‌باختگان مظلوم فاجعه‌ منا به کشور و رسیدگی به مصدومان این فاجعه گفت: پیگیری‌های جدی برای تعیین وضعیت جان‌باختگان باقیمانده ایرانی با همکاری دیگر دستگاه‌ها به‌صورت مستمر انجام می‌شود. رئیس سازمان حج گزارشی از عملیات اجرایی حج امسال نیز بیان کرد.

حضور رهبر انقلاب در منزل سردار شهید همدانی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی یکشنبه‌شب با حضور در منزل سردار شهید حسین همدانی، ضمن تفقد از خانواده‌ شهید، شهادت آن سردار سرافراز را تبریک و تسلیت گفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اخلاص و مجاهدت سردار شهید همدانی در میدان‌های خطر، رقم خوردن این سرنوشت شوق‌انگیز را آرزوی دیرینه‌ مجاهدان راه حق خواندند و گفتند: خداوند باب شهادت را برای بندگان خالص خود باز گذاشته و حیف است که مرگ مجاهدان و اسوه‌هایی نظیر شهید همدانی، در راهی غیر از راه شهادت رقم بخورد. رهبر انقلاب، تشییع باشکوه شهید همدانی در تهران و تشییع کم‌نظیر آن شهید در همدان را جلوه‌ای از پاداش الهی در قبال اخلاص این شهید بزرگوار برشمردند و افزودند: این حضور شگفت‌انگیز ناشی از جذبه و اخلاصِ آن شهید بود و در واقع برای مردم همدان نیز یک نعمت و فرصت الهی بود تا بار دیگر احساسات انقلابی و شهادت‌طلبانه‌ خود را بروز دهند.

ایشان با تجلیل از صبر و شکرگزاری همسر و خانواده‌ شهید همدانی و با اشاره به سهیم بودن خانواده‌های شهیدان در اجر و پاداش آنان، خاطرنشان کردند: ادامه یافتن سلسله‌ شهادت و رونق و صفای روزافزون این نعمت عظیم در جامعه، مرهون همین صبرها و شکرگزاری‌هاست و از خداوند می‌خواهیم که آن شهید عزیز را با پیغمبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله و اولیای خود محشور گرداند و خانواده‌ این شهید را نیز مشمول باران الطاف و برکات خود فرماید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها