سخنگوی سازمان انرژی اتمی خبر داد:

آغاز اجرای برجام از ۲۶ مهر و انتظار لغو تحریم ها

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از آغاز اجرای تعهدات متقابل ایران و ۱+۵ در قالب توافق هسته ای وین از ۲۶ مهر خبر داد و گفت:انتظار داریم در نخستین فرصت لغو تحریم ها علیه کشورمان را اعلام کنند.
کد خبر: ۸۴۶۱۵۱
آغاز اجرای برجام از ۲۶ مهر و انتظار لغو تحریم ها

به گزارش جام جم آنلاین، بهروز کمالوندی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: البته اجرای تعهدات طرف مقابل تا حدی راحت است زیرا آنان تعهداتشان را باید روی کاغذ انجام دهند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با سپری شدن روند قانونی تصویب برجام دردوره 90 روزه، 26 مهر روز تصویب توافق هسته ای تلقی می شود.

وی در عین حال گفت: اجرای این تعهد آنان منوط به انجام اقدامات ماست به نحوی که تعیین زمان لغو تحریم ها در اختیار جمهوری اسلامی است.

کمالوندی افزود: آنان موافقتشان را با لغو تحریم های ما اعلام خواهند کرد اما تاریخ لغو آن در اختیار ماست مانند چکی که صادر شده باشد اما زمان وصول آن درج نشده باشد.

دو تا سه ماه، فرایند اجرای تعهدات ما

معاون حقوقی و امور بین الملل سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که فرایند اجرای تعهدات ما چقدر طول می کشد؟ اظهار داشت: حدود دو تا سه ماه زمان می برد، چون کارهای مختلفی باید انجام دهیم.

کمالوندی بخشی از تعهدات کشورمان را شامل اقدامات فنی و مرتبط با رآکتور، سانتریفیوژها و مواد غنی شده و بخش دیگر را اقدامات فنی و حقوقی برشمرد.

وی گفت: در چارچوب اقدامات فنی و حقوقی، اسنادی باید در رابطه با رآکتور امضا شود که انجام آن شامل سه مرحله است که دو مرحله آن انجام شده است و اکنون در حال اجرای مرحله سوم هستیم.

کمالوندی افزود: پس از آن قراردادهای تجاری امضا می شود، البته برای امضای این قراردادها زمان کافی خواهیم داشت اما قبل از آن، سند رسمی که تعهدات و نقشه راه کشورها و مسئولیت هر یک را مشخص می کند باید به امضا برسد که درباره آن مذاکره می کنیم.

وی گفت: پس از آن اقدامات فنی مانند اقدامات مرتبط با حوزه اراک را آغاز خواهیم کرد و تا چند ماه آینده کارهای اجرایی نیز به اتمام خواهد رسید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نقش آژانس و مختومه کردن پرونده ادعای ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای کشورمان افزود: آنچه مرتبط با تعهدات ما در این زمینه بوده است در چارچوب بندهای 2، 4 و 5 نقشه راه همکاری ایران و آژانس که تا قبل از 15 اکتبر باید انجام می شد، انجام داده ایم.

جلسه دیگری نیز به زودی خواهیم داشت

کمالوندی اضافه کرد: جلسه دیگری نیز به زودی خواهیم داشت و عملاً کار ما درباره نقشه راه و پرداختن به مسائل گذشته به اتمام خواهد رسید و دیگر موضوعاتی شامل بازدید، بازرسی، نمونه گیری و پاسخ به سؤالات نخواهیم داشت.

وی گفت: پس از این مرحله، آژانس گزارش نهایی اش را تهیه می کند و به اطلاع شورای حکام می رساند.

کمالوندی افزود: با توجه به توافق با آژانس و قول آقای آمانو در نشست کمیسیون ویژه برجام، پیش بینی می شود که پرونده این موضوع تا پیش از پایان سال میلادی جاری بسته شود که بر این اساس تا دو و نیم ماه آینده پرونده 14 ساله ما در زمینه مسائل مربوط به گذشته یک بار برای همیشه بسته می شود.

معاون سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره زمان اعلام نتایج نمونه گیری های آژانس از سایت پارچین نیز گفت: قرار نیست نتایج آن را منتشر کنند بلکه نتایج آن در قالب گزارش آژانس می آید به نحوی که آن را جمع بندی می کنند و در قالب گزارش محرمانه به شورای حکام ارائه می دهند.

وی افزود: طبق مقررات، پس از ارائه گزارش، دو هفته برای اعضا فرصت وجود دارد و پس از آن جلسه شورای حکام برگزار می شود و با توجه به اینکه این کار آژانس تا 15 دسامبر به پایان می رسد پیش بینی ما این است که قبل از پایان سال میلادی، مسائل مربوط به گذشته برنامه ما نهایی خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که آیا نتایج نمونه برداری ها از سایت پارچین در گزارش آقای آمانو منعکس شده است؟ گفت: نمونه برداری ها از نظر فنی مراحل مختلفی دارد اما آن طور که به ما گفته اند معمولاً از یک ماه تا 45 روز طول می کشد تا این کار را انجام دهند.

وی افزود: مهم این است که در مرحله اولیه باید درستی انجام نمونه برداری ها تأیید شود که با توجه به اینکه نمونه برداری ها توسط کارشناسان خودمان انجام شده است، این تأیید اهمیت داشت که آژانس اعلام کرد.

کمالوندی گفت: پس از این مرحله آژانس در پی آنالیز نمونه هاست که این مرحله یک ماه تا 45 روز طول می کشد.

وی افزود: البته آژانس به هر کشور به طور جداگانه نتایج را اعلام نمی کند بلکه کل اینها در قالب موضوعات مختلف در گزارش نهایی منتشر خواهد شد.

آژانس را مجموعه ای کاملاً حرفه ای نمی دانیم

معاون سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که آیا پیش بینی شما از گزارش نهایی آقای آمانو مثبت است؟ گفت: علی القاعده باید مثبت باشد اگرچه بالأخره ما آژانس را مجموعه ای کاملاً حرفه ای نمی دانیم.

کمالوندی افزود: با این حال آژانس در تدوین نقشه راه به نحوی ملاحظات سیاسی و امنیتی ما را نیز در نظر گرفت.

وی در این حال گفت: اکنون قضاوت درباره گزارش آژانس مقداری زود است اما انتظار داریم که با توجه به همکاری ها و اقدامات مطلوبمان و اطلاعاتی که ارائه کرده ایم، این گزارش بتواند پرونده مسائل گذشته ما را خاتمه دهد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها