jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۴۱۴۶۸   ۱۰ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۸:۵۷

بر اساس یافته های یک تحقیق، زنان کارمند کمتر از زنان خانه‌دار دروغ می‌گویند.

زنان کارمند کمتر از زنان خانه‌دار دروغ می‌گویند

«ناراستی» و «دروغ گفتن» یک رفتار نکوهش شده در میان همه جامعه‌ها و در هر دوره‌ای از تاریخ است. در مقابل راستگویی و رفتار بر پایه درستی تشویق می‌شود. پدران و مادران و مدیران جامعه‌ها همه نیروی خود را به کار می‌گیرند تا جامعه راستگو و درست کردار باشد.

اما با این همه هستند افرادی که به دلایل گوناگون دروغ می‌گویند و جامعه را به انحراف می‌کشانند. درباره اینکه چرا افرادی آمادگی دروغ گفتن دارند پژوهش‌های گوناگونی شده است.

حسن محدثی گیلوایی استادیار جامعه‌شناسی و دریا فلسفی کارشناس ارشد دانشگاه آزاد نیز در این باره پژوهش کرده‌ و نتایج آن را در ویژه‌ناه پژوهش زنان در بهار ۱۳۹۴ درج کرده‌اند.

یافته‌های پژوهش
در این تحقیق ۲۸۰ زن بررسی شدند. از نظر سنی ۵۷.۹ درصد پاسخگویان جوان (بین ۲۵ تا ۳۵ سال)، ۲۴.۳ درصد پاسخگویان میانسال (۰بین ۳۵ تا ۴۵ سال) و ۱۷.۹ درصد پاسخگویان سالمند (۴۵ تا ۵۵ سال) بوده‌اند. از نظر تحصیلات ۴۰ درصد زنان پاسخگو مدرک کارشناسی داشتند. بعد از آن بیشترین درصد (۳۲ درصد) مربوط به زنان دارای مدرک دیپلم است. کمترین درصد به مدرک دکترا اختصاص دارد و حدود یک درصد کل پاسخگویان را شامل می شود. همه زنان نیز متاهل‌اند.
به طور کلی زنان، فارغ از مشاغل آزاد بودن یا کارمند یا خانه‌دار بودن، در موقعیت تسهیل بیشترین آمادگی برای دروغگویی را بروز داده‌اند. این نشان می‌دهد یکی از چالش‌هایی که زنان با آن درگیرند تلاش برای حفظ و بهبود روابط اجتماعی‌شان است از روابط زناشویی و فامیلی گرفته تا روابط دوستانه.
در موقعیت دروغگویی به مثابه سلاح، زنان کارمند کمتر از زنان شاغل آزاد و زنان خانه‌دار دروغ می‌گویند. در موقعیت دروغگویی به مثابه تسهیل‌کننده روابط اجتماعی زنان کارمند اندکی بیشتر از زنان شاغل آزاد یا زنان خانه‌دار دروغ می‌گویند.
به طور کلی زنان، فارغ از پایگاه اجتماعی‌شان، بیشتر از آن که به منظور کسب منفعت و سود دروغ بگویند، در موقعیت‌هایی که روابط اجتماعی‌شان به خطر می‌افتد یا در موقعیت‌هایی که در معرض فشار قرار می‌گیرند دروغ می‌گویند. همچنین بین زنان در موقعیت‌های زن خانه‌دار بیشترین دروغ را می‌گویند. این نشان می‌دهد برای زنان، زندگی خانوادگی و محیط خانواده همچنان بیشترین چالش را دربر دارد. به عبارت دیگر، بیشترین دروغگویی زنان بررسی شده، در محیط خانواده، که اغلب نهادی «مقدس» تلقی می‌شود رخ می‌دهد.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ساعت24، همچنین به نظر می‌رسد زنان بسیاری از موقعیت‌هایی را که مربوط به دروغ‌های ظاهرا مصلحت‌آمیز می‌شود دروغ نمی‌دانند و از گفتن این دروغ‌ها احساس ناراحتی نمی‌کنند. دروغی که زنان درباره آن بیشتر از همه ابراز مخالفت کرده‌اند دروغ‌هایی است که در موقعیت مشاغل آزاد و به منظور کسب سود و منفعت گفته می‌شود. این نشان می‌دهد وقتی پای دروغ‌های مهم‌تری در میانب اشد، زنان این دروغ‌ها را توجیه‌پذیر نمی‌دانند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر