jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۳۹۹۹۰   ۰۷ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

به فصل سرما که نزدیک می‌شویم، بازار لبو‌فروشی‌ها هم داغ می‌شود. مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد قدرت عضلانی در مبتلایان به نارسایی قلبی با خوردن رژیم غذایی سرشار از نیترات افزایش می‌یابد.

محققان آمریکایی در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که مصرف نیترات‌های مغذی عملکرد ماهیچه‌ها را در ورزشکاران بالا می‌برد. نیترات‌ها آن دسته از ترکیبات فعال موجود در آب لبو هستند که در موادی چون اسفناج و دیگر سبزیجات برگ‌سبز مانند کرفس یافت می‌شود. این نیتریت‌ها هنگام ورزش به اکسید نیتریک تبدیل می‌شود که اثرات مثبتی را روی فشار خون و سلامت قلب و عروق به جا می‌گذارد. فواید این ماده معمولا هنگام انجام ورزش‌های هوازی چون پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا که حجم تنفس به منظور رساندن اکسیژن بیشتر به بدن بالا می‌رود، یافت می‌شود.

محققان دریافتند که مبتلایان به نارسایی قلبی نیز می‌توانند به اندازه ورزشکاران از فواید این ماده استفاده کنند. نارسایی قلبی، کاهش تدریجی ظرفیت پمپاژ خون است و زمانی که قلب ضعیف می‌شود، خستگی و کوتاه تنفس‌ها فعالیت‌های روزانه را برای فرد دشوار می‌کند. از آنجا که انجام بسیاری از فعالیت‌های روزمره نیازمند قدرت بدنی بالاست، بالا بردن توان ماهیچه‌ای به‌ویژه در بیمارانی که از نارسایی قلبی، سرطان و دیگر بیماری‌ها رنج می‌برند اهمیت زیادی دارد. پژوهشگران مصرف آب لبو را روی مبتلایان به نارسایی قلبی مورد آزمایش قرار دادند و در نهایت دریافتند که نیترات موجود در آب لبو تا 13 درصد قدرت ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد. یکی از مشکلاتی که آدمی با بالا رفتن سن مواجه می‌شود، تضعیف ماهیچه و کند شدن ماهیچه‌هاست. به‌طور کلی با پیر شدن، به‌ازای هر سال یک درصد ماهیچه‌ها عملکرد خود را از دست می‌دهند.

منبع: medicalnewstoday

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر