jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۳۴۵۰۲   ۲۱ شهريور ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

مینا ساداتی در فیلم محمد(ص) نقش، آمنه مادر حضرت رسول(ص) را بازی می‌کند. چنین به نظر می‌رسد که انگیزه اصلی مجید مجیدی برای انتخاب ساداتی چهره معصوم او بوده است. چهره‌ای با خطوط آرام که نشان از قلبی رئوف و صبور می‌دهد.

دو صفتی که در آمنه وجود دارد و کارگردان روی آنها تاکید دارد. مجیدی بارها گفته است یکی از اهداف اصلی‌اش از ساخت فیلم محمد(ص) نشان دادن مهربانی پیامبر اسلام است آن هم در دوره‌ای که تروریست‌های افراطی تلاش می‌کنند چهره‌ای مخدوش و ترسناک از اسلام به دنیا ارائه کنند. آمنه مهربان است، این را در بازی و بخصوص چهره مینا ساداتی می‌توان دید، گویا مهربانی مادر کامل و بدون هیچ کم و کاستی به فرزند منتقل شده است. در طول فیلم چهره حضرت محمد(ص) دیده نمی‌شود اما مخاطب فیلم در ذهن چهره آمنه را به جای چهره پیامبر جایگزین می‌کند و همین نشان می‌دهد بی‌دلیل نبوده که مجیدی برای انتخاب بازیگر نقش آمنه از بازیگران حرفه‌ای و نابازیگران زیادی تست بازیگری گرفته و روی صورت آنها تست‌ گریم زیادی را دیده است تا به مینا ساداتی رسیده و او را انتخاب کرده است. ساداتی که با سریال تنهایی لیلا بین مردم به شهرت رسید قبل از بازی در فیلم محمد(ص) در فیلم‌هایی مانند سعادت‌آباد، عیار 14، برف و ... نقش‌های کوتاهی را بازی کرده است. محمدحسین لطیفی کارگردان سریال تنهایی لیلا بعد از دیدن بازی ساداتی در فیلم محمد(ص) او را برای بازی در سریال تنهایی لیلا انتخاب می‌کند اما بازی ساداتی در فیلم محمد(ص) با نوع حضورش در سریال تنهایی لیلا کاملا متفاوت است و نمی‌توان معصومیت چهره این بازیگر را در نقش آمنه با نقش لیلا مقایسه کرد. انگار فضای فیلم محمد(ص) و نقش آمنه در ساداتی انگیزه‌ای ایجاد کرده تا او همه معصومیت درونی خود را بروز دهد و آن را برای نقش آمنه خرج کند تا این نقش در ذهن بیننده برای همیشه جاودانه شود.

شبیه این اتفاق چند سال قبل برای شبنم قلی‌خانی رخ داد. او که بازیگر تئاتر بود برای بازی در نقش مریم مقدس در فیلم ـ سریالی به همین نام انتخاب شد.

شهریار بحرانی کارگردان مریم مقدس، دستیاران او و پرویز پورحسینی بازیگر نقش زکریا برای پیدا کردن بازیگر مناسب مریم مقدس از افراد حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای زیادی تست بازیگری گرفتند و چهره‌ آنها را با تست‌های مختلف گریم دیدند و عاقبت بعد از جستجو‌های زیاد به شبنم قلی‌خانی رسیدند. بازیگری که با نقش مریم مقدس جاودانه شد.

قلی‌خانی بعد از این فیلم در آثار تلویزیونی و سینمایی زیادی بازی کرد اما همیشه زیر سایه نام مریم مقدس ماند. ساداتی هم حتما در آثار زیادی بازی خواهد کرد اما تجربه ثابت کرده آنچه از او باقی خواهد ماند و جاوادنه خواهد شد، نقش «آمنه» است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر