jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۳۴۳۳۸ ۲۰ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۳:۵۷

یک رسانه غربی برای دومین بار ظرف یک ماه اخیر از آمادگی هند برای پرداخت بدهی های نفتی خود به ایران گزارش داده است.

هند آماده پرداخت بدهی های نفتی خود به ایران

به گزارش خبرگزاری مهر، دو منبع آگاه به رویترز گفته‌اند با نزدیک شدن به احتمال برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران، هند به پالایشگاه‌های خود گفته است که خود را برای پرداخت ۷۰۰ میلیون دلار از بدهی‌های‌شان به ایران آماده کنند.

این اولین قسط از بدهی‌های پالایشگاه‌های هندی به ایران خواهد بود که از طریق «یونایتد کامرشال بانک» پراخت خواهد شد.

بر اساس این گزارش ، پنج پالایشگاه هند، روی هم رفته شش میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به ایران بدهی دارند که اولین قسط آن به مبلغ ۷۰۰ میلیون دلار قرار است به ایران پرداخت شود.

در ماه گذشته نیز رویترز همزمان با سفر وزیر امور خارجه ایران به هند، دهلی از برنامه خود برای آزاد سازی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از بدهی های نفتی خود به تهران خبر داده بود.

در آن زمان رویترز از قول دو منبع آگاه که نخواستند نامی از آنها برده شود، گزارش داده بود که «راجیو مهیریشی» وزیر دارایی هند، ماه گذشته از پالایشگاه‌های این کشور خواسته تا در دو قسط جداگانه هر کدام مبلغ ۷۰۰ میلیون دلار از طلب‌ های ایران را پرداخت کنند.

ایران و هند با شدت گرفتن تحریم‌ها توافق کردند که ۵۵ درصد از پول نفت ایران از طریق ارزهای خارجی به حساب بانکی ایران در «هالک بانک» ترکیه واریز شود و مابقی مبلغ با ارز روپیه به حساب بانکی ایران در بانک «یو سی او» هند ریخته شود تا از این مبلغ برای خرید کالاهای هندی و واردات استفاده شود.

با اینحال با اوج گرفتن تحریم‌ ها غرب و بخصوص آمریکا که انتقال پول نفت ایران توسط مشتری های نفتی این کشور به خارج را هدف قرار داده بود، ترکیه انتقال پول نفت ایران را از فوریه ۲۰۱۳ متوقف کرد و تاکنون پالایشگاه‌های هندی راهی جایگزین برای پرداختهای خود پیدا نکرده‌اند.

از پاییز سال ۹۲ و به دنبال توافق موقت هسته ای، هند در چندین نوبت بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرد، اما هنوز ۶.۵ میلیارد دلار به ایران بدهکار هستند.

از طرفی بنا به گزارش رویترز، ایران در بانک «یو سی او» هند نیز ۱۷۰ میلیارد روپیه، معادل ۲ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار دارایی دارد.

در پرداخت های گذشته، هند از طریق ارز درهم امارات، مبالغ آزاد شده را به حساب بانک مرکزی ایران در امارات واریز می‌کرد و خبرگزاری رویترز می‌نویسد که همین روش برای تسویه بدهی باقی مانده استفاده خواهد شد.

رویترز ۹ تیرماه نیز گزارش داده بود که دولت هند از پالایشگاه‌های این کشور خواسته‌ است که منابع ارزی یورو و دلار را برای تسویه ۶٫۵ میلیارد دلار بدهی نفتی این کشور به ایران فراهم کنند.

پالایشگاه‌های هند از پاییز ۹۲ تاکنون در مجموع سه میلیارد دلار به ایران پرداخت کرده‌اند و دولت هند از این پالایشگاه‌ها خواسته است که روپیه‌ های خود را برای اجتناب از کمبود نقدینگی ارزی در کشور، به تدریج به دلار و یورو تبدیل کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر