jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۸۳۲۲۵۹ ۱۳ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۷:۰۰

دریافت کنندگان وام ۱۰میلیون تومانی کالا از بین فرش ماشینی ۱۲ متری، تلویزیون ۳۲ اینچ رنگی،لباس شویی اتوماتیک ۶ کیلویی،گاز ۵ شعله فردار، جاروبرقی، یخچال فریزر۲۰ فوت یا دوقلو وآبمیوه گیری سه کاره، ۵ کالا را می توانند بخرند.

کدام کالاها را می توان با وام 5 میلیون تومانی خرید؟

به گزارش تسنیم، رئیس اتحادیه لوازم خانگی گفت: وام 10 میلیونی خرید کالا با شعار حمایت از تولید داخل درنظر گرفته شد و درصورتیکه، در اختیار اتحادیه لوازم خانگی قرار بگیرد این شعار محقق می شود.

محمد طحان پور افزود:‌ اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، 5 سبد کالایی در نظر گرفته و با این وام می تواند یک دستگاه فرش ماشینی 12 متری، یک دستگاه تلویزیون 32 اینچ رنگی ، یک دستگاه لباس شویی اتوماتیک 6 کیلویی، یک دستگاه گاز 5 شعله فردار، یک جاروبرقی، یک یخچال فریزر20 فوت و یا یک یخچال فریزر دوقلو،‌ و آبمیوه گیری سه کاره ارائه دهد افرادی که از این وام استفاده می کنند می توانند 5 کالا را انتخاب کنند.

به گفته وی، این کالاها جزو کالاهای با کیفیت تولید داخل هستند و اتحادیه متعهد می شود که خدمات پس از فروش این کالاها را ارائه دهد.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به اینکه دولت باید به بخش خصوصی اعتماد کند، افزود:‌ ما کالایی به مردم عرضه می کنیم که ضرر نکنند و اگر بخواهند آن را تعویض کنند، با 10 درصد کاهش قیمت این امر محقق می شود.

وی با انتقاد از تولیدکنندگانی که وام های تولید را درجاهای دیگر مصرف می کنند، افزود: ‌آنها باید این وام را به واردات فناوری جدید اختصاص دهند تا در شرایط پسا تحریم و ورود کالاهای خارجی با مشکل مواجه نشوند.

طحان پور با اشاره به اینکه 60 درصد بازار دراختیار تولیدات داخلی کشور است، گفت: فقط 40 درصد لوازم خانگی وارد می شود و کالاهای تولید داخلی بسیار با کیفیت است البته ما با واردات کالا مخالف نیستیم و باید این کالاها نیز وجود داشته باشد تا مردم حق انتخاب داشته باشند.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی با انتقاد از کمتر صادر شدن کالاهای ایرانی گفت: یکی از معضلاتی که گریبان صنعت ما را گرفته بی برنامگی و نداشتن آینده نگری مسئولان ما برای صادرات کالاهای ایرانی است.

وی افزود: بسیاری از تولیدکنندگان هم به دنبال بهره وری و صادرات کالاهای خودشان نیستند و این مشکل سبب می شود که ارزآوری از این طریق به کشور کم باشد.

طحان پور با بیان اینکه محصولات داخلی کشور ما از بسیاری از محصولات کره ای و ترکیه ای بهتر است، گفت: در بسیاری از کالاها مثل پکیج و آبگرمکن ما توان رقابت با کشورهای اروپایی را داریم و این کالاها را به کشورهای اروپایی صادر می کنیم.

وی افزود: باید توان صادرات خود را بالا برده و به کشورهای همجوار مثل کویت ، امارات و ترکیه هم صادرات داشته باشیم.

طحان پور در انتقاد از عملکرد وزارت صنعت گفت: هم اکنون تولید به خوبی انجام می شود اما در زمینه تجارت، روش توزیع مناسب نبوده و باید بازنگری شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر